logo

“ESNAFA İLAVE DESTEK VE KATKILAR VERİLMELİDİR”

CHP Kdz.Ereğli İlçe Başkanı Op. Dr.Eylem Ertuğ Ertuğrul, hükümetin pandemi dönemine yönelik açıkladığı esnafa destek paketinin sorunları çözmeye asla yeterli olmayacağını, ilave destek ve katkılara ihtiyaç duyulduğunu savundu. Ertuğrul, “Acilen Esnaf Seferberliği başlatılmalıdır !! ” dedi.

CHP Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Op. Dr.Eylem Ertuğ Ertuğrul, yaptığı yazılı açıklama ile pandemi salgını kapsamında hükümet tarafından esnafa kira, KDV, stopaj vb. destek önlemleri açıklandığını hatırlatarak “Toplamı 5 milyar TL’yi ancak bulan bu destek paketi, milyonlarca esnafın sorunlarını çözmeye asla yeterli değildir.” görüşüne yer verdi.

Salgıda en olumsuz etkilenen kesimlerin başında ücretli-dar gelirlilerle birlikte küçük esnaf ve işletmelerin geldiğini; bu kesime kira, fatura desteği verilmesi, nakdi hibe desteği sağlanması gerektiğini daha önce de vurguladığını tekrarlayan Ertuğrul, ilave önlem ve katkılara ihtiyaç oluğunu söyledi.

KİRA YARDIMI SORUNSALI!

Yazılı açıklamasında esnafa destek paketinin olumlu ancak çok yetersiz olduğunu savunan Ertuğrul, uygulamadaki çelişkilere dikkat çekerek, “Kira yardımının ne zaman başlayacağı belirsiz, şayet 2021 yılı başından itibaren uygulamaya girecekse, TBMM’de kabul edilen 2021 bütçesinde böyle bir ödeme kalemi ve ayrılan tutar yok! Kira yardımı esnafın kendisine mi, mal sahibine mi yapılacak? Doğrudan esnafa ödenecekse muhtemelen esnaf bunu ev sahibine vermek yerine daha öncelikli kendi ihtiyacı için kullanacaktır, zira esnafın borcu katlanılamayacak hale gelmiştir. Ödeme mal sahibine yapılacaksa o zaman milyonlarca kira kontratının işleme alınması, incelemeye konu olması gerekecektir. Bu da kira yardımı ödeme sürecini uzatacak bir durumu ortaya çıkartacaktır! ” dedi.

“DESTEK KAPSAMI GENİŞLETİLMELİ”

Ertuğrul, iktidarın yanlış politikaları sonucu pandemi döneminde büyük marketlerin ciro ve kar artışına karşın küçük işletmelerin negatif etkilendiğini ifade etti ve “Market zincirlerinin sokak aralarına kadar yayılması, her semte bir AVM politikası esnafı tükenme aşamasına getirdi! Şimdi salgın nedeniyle başlatılan bu küçük desteklerin kapsamı genişletilmeli, ilave önlem ve katkılarla esnafın bu dönemi en az hasarla atlatması sağlanmalıdır.” önerinde bulundu.

“ESNAF SEFERBERLİĞİ BAŞLATILMALIDIR” DEDİ ÖNERİLERİNİ SIRALADI

İktidara “Esnaf Seferberliği” başlatılmalıdır diye seslenen Ertuğrul, Açıklanan destek önlemlerine ek olarak alınması gereken önemleri şöyle sıraladı :

 Açıklanan kira desteğinden çok kısıtlı bir kesim yararlanacaktır. Kapsamı genişletilmeli, kira desteği tutarı ve hibe desteği güncel koşullara uygun artırılmalıdır. 500-750 TL arasında önerilen kira yardımı esnafın kirasını karşılamıyor!

 Kamunun araç-servis ihtiyacı şoför esnafı odalarıyla işbirliği halinde işsiz kalan servis esnafından yapılmalıdır.

 Toptan gıda ve temizlik malzemeleri üretici ve tedarikçilerinin, market zincirlerine verdikleri indirimli fiyattan ve en az 6 aya kadar vadeli olarak küçük esnafa da temin etmeleri sağlanmalıdır.

 Esnaf odaları da üyelerini kooperatifleştirip, toptan üretici ve tedarikçilerden üyeleri için toplu alım yaparak indirim imkânlarını genişletecek yapılanmalara gitmelidir.

 Mahalle bakkalı, manavı, manifaturacısı vb. yapılacak alışverişleri teşvik edecek, özendirip destekleyecek kamu spotları hazırlanarak TV’lerde yayınlanması yoluna gidilmelidir.

 Mahalle esnafı yıllarca veresiye defteri ile hane halklarını faizsiz, karşılıksız finanse ederek bir yaşam biçimini ayakta tutmuştur. Veresiye Defteri kabaran ailelerin kapısına bankalar gibi icra göndermemiştir. Bu gelenek ve yaşam tarzı yaşatılmalıdır. Bunun içinde küçük esnafımız daha fazla desteklenmelidir.

 Destek paketleri, “günü kurtarmak, bir şeyler yaptık demek” için olmamalıdır. Gerçekten doğal bir afet olan pandeminin yaraları sarılmalıdır.

Aylardır çağrılarımızı dikkate almayan ancak şimdi söylediğimiz noktaya gelen iktidara, yukarıda sıraladığım önerileri de esnafa ve hanelere destek kampanyası seferberliğine dahil etmesi, ortak akıl ve toplumsal dayanışmayla bu katkıların daha da genişletilmesi yollarının aranması çağrımızı yineliyoruz!

Açıklanan paketin mağdur olan esnaf ve sanatkârların derdine derman olamayacağını, birikmiş borçlarının faizleriyle birlikte hiç ödenemeyecek hale geleceğini söylemek zorundayız!

Acilen Esnaf Seferberliği başlatılmalıdır !!

Paylaşın:
609 Kez Görüntülendi. Etiketler: » »
#

SENDE YORUM YAZ