logo

FINDIK HASADINDA ÇOCUK İŞÇİLİĞİNE SON VERİLECEK

Kdz. Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu’na çalışma ziyareti gerçekleştiren “Harekete geçelim-Çocuk işçiliğine son verelim” proje heyeti ile fındık hasadında çocuk işçiliğinin ortadan kaldırılması için iş birliği yapılması kararı alındığı açıklandı.

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı işbirliği ve Ferrero Grup destekleri ile geliştirilen “Harekete geçelim-Çocuk işçiliğine son verelim” proje ekibi Kdz. Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu’nu ziyaret etti.

KAMU-ÖZEL SEKTÖR ORTAKLIĞI MODELİ SUNUMU YAPILDI

Kaymakamlıktan yapılan açıklamaya göre; 30 Haziran Çarşamba günü gerçekleşen ziyarette; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Çalışma Genel Müdürlüğü Çalışma Uzmanı Turan Türk, Kıdemli Proje Koordinatörü Emre Yılmaztürk, Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Gürkan,  Zonguldak Çalışma İş Kurumu İl Müdürü Vekili Hakkı Alkan ve Pikolo Eğitim Kültür Gençlik ve Spor Kulübü Derneği Yöneticisi Ömer Dede’den oluşan heyet, mevsimlik tarım kapsamında değerlendirilen fındık hasadında çocuk işçiliğinin sona erdirilmesi için kamu-özel sektör ortaklığı modeli konusunda bilgilendirmede bulundu. Açıklamada, Zonguldak’ın da programın uygulanacağı iller arasında bulunduğu belirtilerek, projenin üç temel bileşenleri olan; “kapasite geliştirme, doğrudan müdahale ve farkındalık artırma” konularında işbirliği yapılmasının önemine dikkat çekildiği, fındık hasadında çocuk işçiliğinin ortadan kaldırılması için iş birliği halinde mücadele edilmesi kararının alındığı açıklandı.

ÇOCUKLAR EĞİTİME KAZANDIRILACAK

Kaymakam İsmail Çorumluoğlu da, önemli bir sosyal konuyu gündeme getiren proje heyetine teşekkür ederek, kaymakamlık bölgesinde konuya hassasiyet gösterileceğinin vurguladı,  fındık hasadında çocuk işçiliğinin kaldırılması ve söz konusu çocukların devlet eli ile eğitime yönlendirilmesi için tüm çabanın gösterileceğini ifade etti.  İlgili ilçe yöneticilerinin de katıldığı ziyaret, projenin yürütülmesi sürecinde karşılıklı başarı dileklerinin iletilmesi ile son buldu.

Paylaşın:
517 Kez Görüntülendi. Etiketler: »
#

SENDE YORUM YAZ