logo

GENÇ GİRİŞİMCİLERE ÇAĞRI: “DESTEKLERDEN YARARLANIN”

  • TOBB Zonguldak Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Yunus Aydoğan, genç girişimcileri IPARD III programı desteklerinden yararlanmaya davet etti

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Zonguldak Genç Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Başkanı Yunus Aydoğan ile beraberindeki Komite Üyeleri İhsan Can Tosun, Ahmet Can Sarı, Umut Orhan ve İrem Papila; Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Zonguldak İrtibat Ofisini ziyaret ederek Uzmanlar Dr. Coşar Tosun ile Onur Gümüştekin’den birinci çağrı ilanı yayımlanan IPARD III Programı hakkında bilgi aldılar.

ZTSO ARACILIĞI İLE UZMANLARDAN DESTEK ALINABİLECEK

TOBB Zonguldak Genç Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Başkanı Yunus Aydoğan; “ Bilindiği üzere daha önce İlimiz IPARD kapsamında değildi. Girişimcilerimiz Avrupa Birliğinin bu önemli desteğinden yararlanamıyordu. Odamızın da çalışmaları ile İlimiz de bu desteklerin kapsamına alındı. Bundan böyle Zonguldak’ta yatırım yapan girişimciler IPARD desteklerinden yararlanabilecek. İlimizin IPARD kapsamına alınması için emek harcayan başta ZTSO Başkanımız Metin Demir olmak üzere Odamız yönetimine ve Hükümet yetkililerimize teşekkür ediyorum. Genç girişimcilerimizi desteklenen alanlarda yatırım yapmaya, mevcutta yatırımları olan girişimcilerimizi işletmelerini büyütmeye ve modernize etmeye davet ediyorum. Genç girişimcilerimiz Odamız aracılığıyla bizimle irtibata geçerek uzmanlarımızdan destek alabilirler’’ dedi.

DESTEKLENECEK YATIRIMLAR VE BAŞVURU SÜRELERİ:

IPARD III Programı kapsamında, 81 ildeki girişimcilere toplam 66 milyon avro hibe desteği sağlanacak olup birinci başvuruda; “Tarım ve Balıkçılık Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması ile İlgili Fiziki Varlıklara Yönelik Yatırımlar’’ tedbirinden başvurular kabul edilecek.

Bu kapsamda; Süt ve Süt Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması, Kırmızı Et ve Et Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması, Kanatlı Eti ve Et Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması, Su Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması, Meyve ve Sebze Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması, Yumurtanın İşlenmesi ve Pazarlanması sektörlerinde sunulacak projelerin yapım işleri, makine-ekipman ile hizmet alımları ve görünürlük harcamalarına yönelik giderler destekleniyor. Destek oranı %50 ila 70 oranında olacak. Girişimciler başvurularını, 05 Nisan 2024 günü saat 09:00’dan itibaren (TKDK) Zonguldak İrtibat Ofisine yapabilecekler. Başvuruların son teslim tarihi 09 Mayıs 2024, saat 18:00.  Online Proje Başvuru Sistemi ise 07 Mayıs 2024 tarihi saat 18:00’de kapanacak.

IPARD PROGRAMI NEDİR?

IPARD, Avrupa Birliği (AB) tarafından aday ve potansiyel aday ülkelere destek olmak amacıyla oluşturulan, Katılım Öncesi Yardım Aracı’nın (Instrument for Pre-Accession Assistance-IPA) Kırsal Kalkınma bileşenidir. IPARD, Avrupa Birliği’nin Ortak Tarım Politikası, Kırsal Kalkınma Politikası ve ilgili politikalarının uygulanması ve yönetimi için uyum hazırlıklarını ve bu kapsamda politika geliştirilmesini desteklemeyi amaçlamaktadır.

Paylaşın:
192 Kez Görüntülendi. Etiketler:
#

SENDE YORUM YAZ