logo

GÜLER ÖNDER YAZDI : “VARAGEL TURİZME KAZANDIRILMALI”

15-22 Nisan tarihleri arası Turizm Haftası nedeniyle Ereğli ve çevresinde turizme açılabilecek yerlerden biri olan Kandilli’de ki varagel(Denize dik açı ile inen ve insan malzeme taşıyan bir tür mekanik vagon) geliverdi aklıma.

Bu varagel, amelelerin de (madende çalışan personelin) servis aracıdır aslında yani ocağa giden ameleler varagel ile ocağa gidip gelirlerdi.

Varagelin her iki hareket noktasında görevliler vardı. Manyatolu telefon ile birbirlerine varagelin dolduğunu, hareket edebileceğini bildirirlerdi. “laçka, vira, adam, adam geldi” yazardı varagel başında.

Kandilli’nin bir zamanlar çok güzel denizi kenarı da (plajı) vardı. varagel ile inip çıktığımız, doğal çakıl taşları ile kaplı deniz kenarı çocukluğumuzda tatil yöremizdi.

Denize gitmek için bir gün öncesinden başlardı annelerimiz yiyecek içecekleri hazırlamaya. Zeytinyağlı dolmadan kurabiyeye keke, buz gibi kompostoya kadar aklınıza gelebilecek ne varsa sepette yerini alırdı. Ertesi gün makul bir saatte çoluk çocuk tutardık denizin yolunu. Arabayla değil, ellerimizde sepetler, toplar, şamyeller (deniz simidi) yürürdük denize kadar. Zevkle, heyecanla, coşkuyla. Yorulmak kelimesi bize ve annelerimize çok uzaktı. İş çıkışı babalarımız gelirdi denize, geç saatlere kadar zaman geçirir eğlenirdik. Bir de çay ocağı vardı denizimizde. Önünde masaları olan, çayı, soğuk gazozu, sürahide soğuk suyu, buzu, tostu olan bir çay ocağı. Denizden çıkıp annelerden gizli buz gibi gazoz içmek en büyük zevkimizdi. Kandilli şimdilerin “herşey dahil” oteli gibiydi bizim için. Annelerimiz sağolsun.

Biri inerken biri çıkan varagele ocaktan çıkan (madenden çıkan) amelelerin mesai bitimine denk geldiysek yorgunluktan bitap düşmüş, saatler sonra gün yüzüne çıkıp gözleri kamaşan amelelere verirdik sıramızı, ne de olsa onların servis aracıydı varagel…

Ancak şimdilerde varagel bakımsızlık, parçalarının çalınması sonucu işlevini kaybettiği için ameleler patika yoldan yürüyerek inip çıkıyorlar ocağa…

Doğal çakıl taşlarıyla kaplı deniz kenarı mı? Artık yok…

Sadece varageli ve denizi anlattım sizlere. Bunları neden mi anlattım?
Çocukluğumuzun geçtiği, tarih kokan Kandilli kaderine terk edildi. Ekonoması, sineması, eski evleri her ne sebepten olursa olsun yıkıldı hatta plajı yok edildi. Sadece işlevini yitirmiş varagel ve etrafındaki eski okul ve sinema kalıntıları kaldı.

Sözün özü: Bu güzel beldemizde dünyada belki de tek olan, 1960’lı yıllarda bile turistlerin uğrak yeri olan ‘varagel’i turizme kazandırma çalışmaları hızlandırılarak turizme kazandırılmalı, çürümeye terk edilmemeli.

Etiketler: » »
Share
859 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

#

GÜLER ÖNDER YAZDI : “VARAGEL TURİZME KAZANDIRILMALI”” için 1 yorum

  1. Benimde büyüdüğüm çocukluğumun izlerini taşıdığı yerler oraları Oraların tekrar canlanması vücut bulmasından çok mutlu olurum