logo

GÜNEY KORE ATAŞESİ LEE’DEN EREĞLİ’DEKİ GAZİLERE ZİYARET

Güney Kore Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Ataşesi Hava Yarbay Kyuill Lee, Kdz. Ereğli’’de Muharip Gaziler Derneği’ni ziyaret etti.

Güney Kore Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Ataşesi Hava Yarbay Kyuill Lee, eşi ve iki çocuğu ile birlikte Kdz. Ereğli’ye geldi

Türkiye Muharip Gaziler Derneği Kdz. Ereğli Şubesini ziyaret eden Lee ve ailesi burada Dernek Başkanı Temel Şahin, yönetimi ve Kore Gazisi Turhan İnal ile bir araya geldi.

LEE, “TÜRK ASKERLERİNİ ASLA UNUTMAYACAĞIZ”

Mütevazi ve sempatik tavırlarıyla dikkat çeken Lee; ailesiyle birlikte Ereğli’de olmaktan çok mutlu olduklarını ifade etti ve “Kore Savaşında bizim için ülkemize gelip savaşan Türk askerlerini, bugün olduğu gibi bundan sonra da asla unutmayacağız. Ben Kore halkının temsilcisiyim. Buraya Kore Devleti’nin, Kore halkının isteği ile geldim. Birkaç gün önce eşim ve çocuklarım ile ‘Ayla’ filmini izledik. Filmden çok etkilendik, kızım ve oğlum ağladı. Kendileri Kore Gazileri ile buluşmak istedi. Bu yüzden çocuklarımı ve eşimi Kore gazileri ile buluşturmak için getirdim. Burada olmaktan dolayı çok mutluyuz.”dedi.

ŞAHİN, “BİZLERİ UNUTMUYORLAR”

Türkiye Muharip Gaziler Derneği Kdz. Ereğli Şube Başkanı Temel Şahin de ziyaretten duyduğu memnuniyeti belirterek, “Hava Yarbay Lee; bizleri, derneğimizi, Kore Gazilerimizi, Kore Gazisi eş ve yakınlarını görmek için geldiler, kendilerine teşekkür ediyoruz. Ziyaretlerinden dolayı mutluluk duyduk. Kendilerini burada ağırlamaktan dolayı mutluluk duyduk. Bizleri unutmuyorlar; Kore’de 16 ülkenin askeri savaştı. 16 ülkenin askerinin içinde Türk askerinin yeri kendileri için başka. Tekrardan ziyaretlerinden dolayı teşekkür ediyorum.”diye konuştu.

KORE GAZİSİ İNAL, “ONLAR BİZİM DOSTUMUZ”

Ziyarette konuşan Kore Gazisi Turhan İnal, Korelilerin kendilerini unutmadıklarını ifade etti. İnal, şunları söyledi:

“Bizleri ziyaret etmelerinden dolayı çok memnunum. Koreliler bizi unutmuyor. Biz oraya gittiğimiz zaman Kore halkını görünce çok üzüldük, çok etkilendik. Onlar için Kore’de can verdik, Gazi olduk. Kendi vatanımızda çarpışır gibi Kore topraklarında çarpıştık. Onlar da bunu takdir ediyorlar, başka devletlere gitmiyorlar, Türkiye’ye geliyorlar; çünkü Türkleri çok seviyorlar. Onlar bizim dostumuz. Zaman zaman bunu çok ispat etmişlerdir. 1999 depreminde bütün Kore halkı Türkiye’nin yardıma koştu. Bir futbol maçımız oldu, o maça da geldim, Güney Kore’yi yenip üçüncü olduk ama herkesten çok siz alkışladınız. Kendilerini mağlup etmemize rağmen gelip bizi kucakladılar. Kendilerine teşekkür ediyorum.”

Diğer yandan Lee’nin devleti adına; Kdz. Ereğlili merhum iki Kore Gazisi’nin üniversitede okuyan torunlarına burs sağlayacağı da öğrenildi.

Lee ve ailesi, ziyaret boyunca gaziler ve yakınları ile bol bol fotoğraf çektirdi.

Share
547 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ