logo

KAYMAKAM ÇORUMLUOĞLU SALGINDA SON DURUMU AÇIKLADI!


Kdz. Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, koronavirüsle mücadele kapsamında ülke genelinde uygulanan 17 günlük tam kapanma ve alınan tedbirler sonrasında ilçedeki vakaların da azaldığını ancak henüz beklenen rakamlara düşülmediğini kaydetti.

Kdz. Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, 19 Mayıs kutlama programının ardından gazetecilere koronavirüsle mücadele kapsamında ilçede gelinen son durum ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Sözlerine gençlerin bayramını kutlayarak başlayan Çorumluoğlu, “Bugün yine kısıtlamalar çerçevesinde 19 Mayıs törenini icra ettik. Tabii ki biraz daha azalacağını tahmin ediyoruz. Çünkü biz de vatandaş gibi yorulduk bu işlerden. Vatandaşımız da evde kalmaktan, kısıtlamalardan sıkıldı, bunun farkındayız ama insan sağlığını korumak zorundayız. Bizim için en önemli konu insan sağlığı. İnsan sağlığı ile beraber ekonomiyi de ayakta tutmak zorundayız. Dolayısıyla bu çerçevede biz bu mücadeleyi götürüyoruz. İnşallah aşacağız.”dedi.

“ŞU ANDA KIRKLI RAKAMLARDAYIZ”

Koronavirüsle mücadele kapsamında ilçede gelinen son durum hakkında bilgiler veren Çorumluoğlu, “Son duruma gelecek olursak, Ereğli’de vaka sayıları azaldı ama beklediğimiz rakamlara düşmedi. Biz onlu rakamların altına düşeriz diye hesaplıyoruz. Şu anda kırklı rakamlardayız. Ama dünkü ve ondan önceki vaziyete baktığımız zaman biraz daha sayının artacağını düşünüyoruz. Biz kontrollü açılmadan yanayız. Sayın Cumhurbaşkanımız da , İçişleri Bakanımız da bunları söyledi. Bu kadar mücadele yaptık, birden gevşettiğimizde sıkıntı yaşarız. Onun için biraz daha kontrollü olmayı ümit ediyorum.”ifadelerine yer verdi.

“VATANDAŞLARIMIZ AŞILARINI YAPTIRSIN”

Ereğli’de haftada üç ya da dört vatandaşın koronavirüs nedeniyle hayatını kaybettiğini söyleyen Çorumluoğlu, “Bazı günler iki vatandaşımızı kaybediyoruz. Ben bütün vatandaşlarımızın aşılarını yaptırmalarını tavsiye ediyorum. Aşı oranımız fena değil ama özellikle ihtiyar, yaşlı vatandaşlarımız neden çekiniyor anlamakta güçlük çekiyorum. Vefat edenlere baktığımızda, çoğunluğun aşı yaptırmadığını üzülerek görüyorum. Dolayısıyla biraz daha dikkatli olalım. Aşı sırası gelen vatandaşlarımız aşılarını yaptırsın. Ben yaptırdım, antikorum 250 üzeri çıktı. Bütün vatandaşlarımıza tekraren tavsiye ediyorum.” diye konuştu.

“GÜZEL BİR YAZ OLACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM”

Çorumluoğlu, alınan tedbirlere riayet edildiği taktirde vatandaşları güzel bir yaz ayının beklediğini dile getirdi ve “Hem kamu yatırımları, hem de etkinlikler anlamında güzel bir yaz olacağını düşünüyorum. Bu da bize bağlı. Elbirliğiyle bunu yeneceğimizi düşünüyorum.” dedi.

“HER CENAZEDEN ÜÇ DÖRT-POZİTİF VAKA ALDIK”

Ereğli’de vatandaşların kurallara uyma oranı ile ilgili yöneltilen soruya ise Çorumluoğlu, şöyle cevap verdi:
“Ceza yazıyoruz, açıkçası son rakamlar elimde yok ama bayramda yazdık. Özellikle pikniğe gidenleri yazdık. Çünkü ben bu kurala uyuyorsam, sen uymadan pikniğe gidiyorsan olmaz. Bu mücadeleyi hep beraber vereceğiz. Özellikle cenazelerden fasılasız her cenazeden üç dört pozitif vaka aldık. Ölüm zaten üzüntü ama her cenazeden pozitif vaka çıkması bizi üzüyor. Vefatın ardından evdeki Kur’an, yemek ve benzeri işleri yapmayın diye söylüyoruz. Bu günler geçecek, günler geçtikten sonra yapılır ama siz bunu yapacaksınız diye bir insanın sağlığına zarar vermek, bu manada doğru olmadığını düşünüyorum. Vatandaşlarımız ve muhtarlarımızı uyardık, affımız yok, cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunacağız.”

“BİZİ KANDIRSANIZ NE OLACAK!?”

Köylere girişin yasak olduğuna dair muhtar açıklamalarının da olduğu hatırlatılan Çorumluoğlu, görüşlerini şöyle ifade etti:
“Birkaç şey gördüm. Anladığım kadarıyla şunu demek istiyorlar. Burada bulunmaması gerekenler. İkameti İstanbul’da, çıkmış gelmiş köye. Dolayısıyla bunlara dikkat etmek lazım. Bu manada köye giriş çıkışı yasaklamak idari bir tedbirle olur. Ama muhtar arkadaşlarımızın bu mücadelesini köylerini koruma anlamında ifade anlamında doğru bulmuyorum ama yaptıkları çalışmayı doğru buluyorum. Bunu açıklıkla söylemek istiyorum. Şimdi Cumartesi Pazar olacak, ÇKS kaydını alan arkadaşımız tarlaya çalışmaya diye bizden belge alıyor, köyüne annesini babasını ziyarete gidiyor. Bizi kandırsanız ne olacak, sen anneni babanı vefat ettirdikten sonra bizi kandırman ne ifade eder? Çok bir şey ifade etmez. İnşallah biz bunu beraberce yeneceğiz.”

Etiketler: »
Share
369 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ