logo

KAYMAKAM UYARDI: “GENEL MUAFİYET SÖZ KONUSU DEĞİLDİR!”

Kdz. Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, İçişleri Bakanlığı genelgesi ile belirlenen sokağa çıkma kısıtlaması uygulamasında, “kısıtlamadan muafiyet tanınacak yerler ve kişilerle ilgili istisnanın kapsamı sadece muafiyet nedeni ile sınırlıdır. Bunun dışında genel muafiyet şeklinde bir durum kesinlikle söz konusu değildir.” uyarısı yaptı.

Kdz. Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, İçişleri Bakanlığı genelgesi ile belirlenen sokağa çıkma kısıtlaması uygulamasına yönelik uyarılarda bulundu.

KÖTÜYE KULLANIMA DİKKAT ÇEKTİ VE UYARDI!

Konu ile ilgili yazılı açıklama yapan Çorumluoğlu, ilgili genelgeyi hatırlatarak, muaf tutulacak “Bakanlığımızca yayınlanan Genelge ile yeni bir karar alınıncaya kadar hafta içi günlerde 21.00 – 05.00 saatleri arasında, hafta sonları ise Cuma 21:00’den Pazartesi 05.00’e kadar (cumartesi ve pazar günlerinin tamamını kapsayacak şekilde) sokağa çıkma kısıtlaması uygulanması gerektiğine dair talimat açıklanmış olup, ilgi Genelge’nin ekinde yer alan listede ise; sokağa çıkma kısıtlaması süresince üretim, imalat, tedarik ve lojistik zincirlerinin aksamamasını temin ve sağlık, tarım ve orman faaliyetlerinin sürekliliğini sağlamak amacıyla sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulacak yerler ve kişiler belirtilmiştir.” dedi.

Uygulamada sokağa çıkma kısıtlamasından muafiyetin bazı kişiler tarafından, kötüye kullanımıyla ilgili yaşanan olumsuzluklar olduğuna dikkat çeken Kaymakam Çorumluoğlu, uyarılarını maddeler halinde şöyle sürdürdü:

MUAFİYET ZAMAN-MEKAN İLE SINIRLI OLACAK

1-) Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde kısıtlamadan muafiyet tanınacak yerler ve kişilerle ilgili istisnanın kapsamı sadece muafiyet nedeni ile sınırlıdır. Bunun dışında genel muafiyet şeklinde bir durum kesinlikle söz konusu değildir.

2-) Kişiler, muafiyete neden olan durum kapsamında ikametlerinden çıkabilecek olup, bu süre içerisinde muafiyet nedenine dair zaman ve güzergâh ile sınırlı kalma zorunlulukları bulunmaktadır.

3-) Güzergâh bakımından uygulamada; kişinin ikametinden ayrılma nedenini oluşturan duruma dair izlenmesi gereken rutin güzergâhın dışına çıkılmaması gerekmektedir.

4-) Kısıtlamanın olduğu günlerde, yürüme mesafesinde bulunan market, bakkal vb yerlere araç kullanmadan gidilmesi gerektiği,

5-) Bu doğrultuda denetim ekiplerince yürütülen kontrol faaliyetlerinde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde dışarıda bulunan kişilerin kontrolleri sırasında;  ** Muafiyet kapsamında olup olmadığı,   ** Sebebi ile sokakta bulunma nedeninin zaman ve/veya güzergâh açısından uyumluluk gösterip göstermediği, Hususlarına dikkat edilecek olup, muafiyet sebebi ile zaman ve/veya güzergâh bakımından uyumluluk bulunmayan durumlarda ise idari yaptırım uygulanacağı…

Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günler için geçerli olan muafiyetleri suistimal eden/edebilecek kişilerle ilgili gerekli denetim faaliyetlerinin yukarıda belirtilen esaslar çerçevesinde Kaymakamlığımızca yürütülmeye devam edecektir.

Etiketler:
Share
375 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ