logo

KAYMAKAM YAPICI CUMHURİYET BAYRAMINI KUTLADI

Kdz. Ereğli Kaymakamı Mehmet Yapıcı 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını yazılı mesajla kutladı.

Yapıcı’nın mesajı şöyle :

Türk Milletinin sahip olduğu Cumhuriyet rejimi; Milli egemenliğe dayanan, gücünü halktan alan, aynı zamanda halkın söz sahibi olduğu, üstün bir gayret ve fedakârlıkla, uzun yıllar topyekûn verilen bağımsızlık mücadelesi ile kazanılmış bir rejimdir.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde 19 Mayıs 1919’da Samsun’da başlayan Milli Mücadele, büyük bir zaferle sonuçlanmış, ardından yaşanan gelişmelerle Türkiye Büyük Millet Meclisi 29 Ekim 1923’de Cumhuriyeti ilan etmiştir. 

Dünya tarihinde eşine az rastlanır Çanakkale Zaferi gibi eşsiz bir mücadeleye temelleri dayanan, “Egemenlik kayıtsız, şartsız milletindir.” kuralını devlet yönetiminde uygulayan Cumhuriyetin ilanı, her yönüyle tarihimizin en kapsamlı çağdaşlaşma hamlesi olmuş, Cumhuriyetle birlikte Türk Milletine kazandırılan ilke ve inkılaplar sayesinde, bilime, akılcılığa, demokrasiye ve özgür düşünceye dayalı modern Türkiye oluşmaya başlamıştır.

“CUMHURİYET İLKELERİ BİZLERE IŞIK KAYNAĞI OLMUŞTUR”

Cumhuriyet, ilkeleri ile milletimizin aydınlık bir geleceğe kavuşması ve yeni kurulan Türkiye Cumhuriyetinin çağdaş ve müreffeh bir devlet olarak yoluna devam etmesi için bizlere büyük bir ışık kaynağı olmuştur. Ülkemiz, bu kazanımlarla Cumhuriyetimizin ilan edildiği 29 Ekim 1923 tarihinden bugüne kadar geçen süre zarfında;  sanayi, ticaret, ekonomi, sağlık, eğitim, bilim, kültür, spor alanındaki atılımları ile her geçen yıl daha da gelişme göstererek, Gazi Mustafa Kemal  Atatürk’ün benimsediği evrensel ilkeleri koruyup, hedef gösterdiği “muasır medeniyetler seviyesine ulaşma” yolunda, emin adımlarla ilerlemeye, devam edecektir.

Cumhuriyetimizin ilan edilişinin 98. yılında, kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, bu toprakları bize vatan kılan aziz şehitlerimizi ve ebediyete intikal etmiş gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyor, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızı en içten duygularımla kutluyorum.

Etiketler: »
Share
181 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ