logo

KILIÇDAROĞLU, “ANAYASADA DÖRDÜNCÜ GÜÇ MEDYA OLMALI”

Muğla’nın Marmaris ilçesinde düzenlenen Anadolu Buluşması, Marmaris Yerel Medya Çalıştayı’nın son gününde gazetecilerle buluşan CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, medyanın sorunlarına dikkat çekerek “Anayasada dördüncü güç medya olmalı.” dedi.

Ulusal basının önemli sac ayaklarından olan yerel basının sorunları ve çözüm yolları Marmaris’te gerçekleştirilen Anadolu Buluşması Marmaris Yerel Medya Çalıştayı’nda masaya yatırıldı. 

Marmaris Belediyesi ile basın meslek örgütlerinin katkılarıyla düzenlenen çalıştaya Türkiye’nin 60 şehrinden 300’e yakın gazeteci katıldı. Çalıştayın sabah oturumunda açılış konuşmalarının ardından yerel medyanın sorunları ve çözüm önerileri için yuvarlak masa toplantıları gerçekleştirildi, Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Üyesi İlhan Taşçı ve Okan Konuralp ise Türkiye’de medya denetimi konusunu ele aldı.

KILIÇDAROĞLU, “BİZİM DOĞRU HABERE İHTİYACIMIZ VAR”

Çalıştayın son gününde gazeteciler ile bir araya gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, basının önemine dikkat çekerek “Bizim doğru habere ihtiyacımız var. Hatalarımızı ve yanlışlarımızı bize, siz gazeteciler söyleyecek. Anayasada dördüncü güç medya olmalı” dedi.

“POLİTİKACILAR BAZEN KENDİNİ GÖREMEYEBİLİR”

Politikacıların en çok eleştiriye ihtiyaç duyan kişiler olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, “Politikacılar bazen kendilerini göremeyebilirler. Herhangi bir sosyal sorunu önce televizyon, gazete ve sosyal medyadan öğrenirler. Gazeteciler, bizlere haberleri ileten kişilerdir. Bize hatalarımızı bağımsız olarak bildirecek bir medya olursa hatalarımızı düzeltebiliriz. Eğer bir iktidar medyayı sürekli kendisini öven bir hale getirirse hatalarını göremez” diye konuştu.

“BASIN KARTI GAZETECİLER TARAFINDAN VERİLMELİ”

“Haber yapan gazeteci tutuklanmaz, yargılanır ama tutuklama kararı kaldırılmalı” diyen Kılıçdaroğlu, “Gazetecilik mesleğinin önemini en çok gazeteci değerlendirir. Basın kartı siyasi bir güç tarafından değil, gazeteciler tarafından verilmesi gerekir. Haberin arkasında durmak doğru bir tutumdur, yapılan haberler üç gün sonra unutuluyor. İktidar sahiplerinin alkışa değil eleştiriye ihtiyacı var. Gazeteci objektif olmayı yitirdiği zaman saygınlık yara almaya başlar ve bunda hepimizin sorumluluğu var” ifadelerini kullandı.

KURDAŞ, “GERÇEK GÜRÜLTÜSÜZDÜR”

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından önce ‘Medyada Gerçekler ve Muhalif Medya’ başlığı altında sunum yapan Milli Gazete Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Kurdaş, medyanın kamuoyunu etkileme gücü ile bir bakıma birinci demokratik güç olduğunu dile getirdi ve “Gerçekleri çarpıtan değil, peşinde koşan medya olmalıyız. Gazeteci okur, tarih, kamuoyu ve işveren faydadı gözetir. Taraflılık değil, ahlaklılık önemlidir. Bir davette 2 bayan aynı kıyafeti giydiklerinde bile utanırlarken, 80 milyonun önüne aynı manşetlere çıkan onlarca yandaş gazete var. İktidarın dostları alkışlayan değil doğrularla muhalif olandır. Geçmişte brifing alan gazeteci ile bugün talimat alan gazeteci arasında fark yoktur. Bu nedenle gerçeklerim peşinde koşmalıyız ve gerçekler gürültüsüzdür.”dedi.

GÖNÜLLÜ, “KILIÇDAROĞLU’NUN KDZ. EREĞLİ’YE SELAMLARI VAR”

Öte yandan Çalıştaya Zonguldak’tan katılan Kdz. Ereğli Dijital Medya ve Gazeteciler Derneği (ERMED) Başkanı ve Haber Hayat Yayıncılık İmtiyaz Sahibi Doğan Gönüllü, sosyal medya hesabından CHP Lideri Kılıçdaroğlu ile birlikte yer aldığı fotoğrafı paylaşarak, “Sayın Kılıçdaroğlu’nun Kdz. Ereğli’ye selamları var’ notunu düştü.

Share
184 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ