logo

KİLİMLİ İLE GÖKÇEBEY’E AVANTAJLI YATIRIM TEŞVİKİ…

Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Metin Demir, Kilimli ve Gökçebey ilçelerine yapılacak yatırımların 4.bölge, kurulacak OSB’lerin ise 5. bölge desteğinden faydalanacağını “İlçe bazlı teşvik sistemine geçilmesi ile Zonguldak avantaj elde etti” sözleri ile açıkladı.

Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Metin Demir, Kilimli ve Gökçebey ilçelerinde gerçekleştirilecek yatırımların bir alt bölge desteği olan 4. bölge desteklerinden; bu ilçelerde kurulacak olan organize sanayi veya endüstri bölgelerinde yapılacak yatırımların ise iki alt bölge desteği olan 5.bölge desteklerinden yararlanmasına karar verildiğini açıkladı.

2021’DE BAŞLAYACAK

Zonguldak ilinin yatırımlarda 3. bölge teşviklerinden yararlandığını hatırlatan Demir, 21 Ağustos 2020 tarihli 31220 sayılı Resmi Gazete ’de yayımlanan ‘Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkındaki Karar’da yapılan değişikliklerle, ilçe bazlı teşvik kapsamına alınarak avantajlı konuma geçti. Yeni düzenlemeye göre, Zonguldak 3. Bölgede kalmasına rağmen Kilimli ve Gökçebey ilçeleri 01.01.2021 tarihi itibariyle 4. bölgede yer alacak olup bu ilçelerde kurulacak OSB’ler bir alt bölge(5.Bölge) desteğinden faydalanacak.” dedi.

YATIRIMA KATKI, FAİZ DESTEĞİ, VERGİ VE SSK PRİMİ AVANTAJLARI VAR

Demir, düzenlemeyi il bazında değerlendirirken Kilimli ve Gökçebey ilçelerinde yapılacak yatırımlarda sağlanacak avantajları şöyle özetledi:

Zonguldak ilinde bulunan Kilimli ve Gökçebey ilçelerinde gerçekleştirilecek yatırımların bir alt bölge desteği olan 4. bölge desteklerinden, bu ilçelerde kurulacak olan organize sanayi veya endüstri bölgelerinde yapılacak yatırımların iki alt bölge desteği olan 5.bölge desteklerinden yararlanmasına karar verilmiştir.

Buna göre, 4. Bölge olarak kabul edilen Kilimli ve Gökçebeyilçelerinde gerçekleşecek yatırımlarda; KDV istisnası, gümrük vergisi muafiyeti ve yer tahsis uygulamasının yanında, -Vergi indirim oranı %70; -Yatırıma katkı oranı %30; -Sigorta primi işveren hissesi desteği 6 Yıl süre ile %25 ; -Faiz desteği TL’de 4 Puan ve dövizde 1 Puan olarak uygulanacaktır.

Kilimli ve Gökçebey ilçelerinde yapılacak yatırımlar organize sanayi veya endüstri bölgeleri içinde olursa; KDV istisnası, gümrük vergisi muafiyeti ve yer tahsis uygulamasının yanında Vergi indirim oranı %80; -Yatırıma katkı oranı %40; -Sigorta primi işveren hissesi desteği 7 Yıl süre ile %35 ; -Faiz desteği TL’de 5 Puan ve dövizde 2 Puan olarak uygulanacaktır.

HIZLANDIRILMASI ÖNEMLİ DEDİ, TEŞEKKÜR ETTİ

Açıklamasında adı geçen bölgelerde çalışmaların hızlandırılması gereğinin önemine dikkat çeken ve emeği geçen siyasilere teşekkür eden Demir, “İlçe bazlı teşvik sistemi ile birlikte, planlama çalışmalarına başladığımız Gökçebey-Devrek Organize Sanayi Bölgesi girişiminin önemi bir kat daha artmış, bu konudaki çalışmaların hızlandırılması daha da önem kazanmıştır. Arsa yönünde dezavantajlı olan Kilimli İlçemizdeki tüm yöneticilerin, Organize Sanayi Bölgesi konusunda çözüm arayışına girmeleri de elzemdir. Zonguldak’ın ilçe bazlı teşvik kapsamına alınmasında emeği geçen İlimiz milletvekilleri Sayın Polat Türkmen, Sayın Ahmet Çolakoğlu ve Sayın Hamdi Uçar’a, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Mustafa Varank’a ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür ederiz” dedi.

EREĞLİ’DE İSTİYORDU ANCAK!…

Öte yandan; Kdz. Ereğli’nin iş ve siyasi çevreleri de, ilçeye yapılan ve yapılacak olan yeni yatırımlar için 4. bölge yatırım teşvik uygulamasından faydalanmak istendiğini belirten açıklamışlar yapmışlar; ekonominin canlanması ve istihdam açısında konunun önemine dikkat çekmişlerdi. Ancak çabalar sonuç vermedi ve Kdz. Ereğli için şu ana kadar somut bir sonuç elde edilemedi.

Etiketler: » » »
Share
497 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ