logo

“KİŞİNİN KENDİNİ BİLİNÇLİ MUAYENESİ ÇOK ÖNEMLİ!”

Karadeniz Ereğli Rotary Kulübü,tarafından düzenlenen ‘Meme Kanseri Erken Tanı Semineri’nde konuşan Uzman Dr.Emin Damgacı, erken teşhis için kişinin kendi kendini, bilinçli olarak muayene etmesinin çok önemli olduğunu söyledi.

Karadeniz Ereğli Rotary Kulübü, 2019 yılının son etkinliği olan ‘Meme Kanseri Erken Tanı Semineri’ni 28 Aralık Cumartesi günü AKM Nikah Salonu’nda gerçekleştirdi.

Meme Kanseri, özellikle kadınlarda 8 kişiden 1 kişide görülme oranına kadar yükseldi ve ülkemizde en sık görülen kanser türleri arasında. Erkeklerde ise bu oran her 100 kadına karşılık bir erkek şeklinde. Kadınlarda özellikle 40 yaş sonrası görülme sıklığı her 10 yılda belirgin şekilde artmasına rağmen değişen beslenme şekilleri, hormon ve katkı maddeli yiyecekler, obezite, stres gibi faktörler nedeniyle ülkemizde de yirmili yaşlar gibi genç yaşlarda da görülmeye başladı.

Erken tanı koyma amaçlı yapılan tüm girişimlere rağmen 2016, 2017 ve 2018 de meme kanseri nedeniyle kaybedilen kadın sayısı sırasıyla 3981, 4057 ve 4264 gibi yüksek rakamlarda. Bu nedenle erken teşhis için kişinin kendi kendini, bilinçli olarak muayene etmesi çok önemli.

15 yıldan bu yana, düzenli olarak bu konuda kadınları bilinçlendimeye çalışan Rotary Kulübü, bu yıl da Dr. Nalan Damgacı ve Op.Dr. Emin Damgacı’nın gerçekleştirdiği sunum ile katılımcıları bu konuda her açıdan bilgilendirdi.

Meme Kanserini, belirtilerini, ve bireysel olarak kendini nasıl muayene edilebileceğini maket eşliğinde katılımcılarla paylaşan  Dr. Nalan Damgacı ve Op.Dr. Emin Damgacı, sunum sonrasında merak edilenleri yanıtladılar. Etkinliğin son kısmında izleyiciler arasında bu hastalığı atlatan bir kadının hastalıkla mücadelesini ve yaşadıklarını paylaşması konunun ne kadar önemli olduğunu bir kez daha hatırlattı.

GALERİ FOTOĞRAFLARI :

Etiketler: » »
Share
492 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ