logo

KÜLTÜR ELÇİSİ DR. İRFAN ÇİFTÇİ’Yİ KAYBETTİK!

Türkiye Kültür-sanat camiasından İstanbul Üniversitesi öğretim üyesi, şair, yazar, kültür elçisi Dr. İrfan Çiftçi, İstanbul’da geçirdiği ani kalp krizi sonrası vefat etti. Çiftçi’nin ani ölümü ailesini, sevenlerini ve kültür-sanat ve akademi dünyasını yasa boğdu.

Türkiye ve Azerbaycan’da kültür-sanat camiasının tanınmış isimlerinden, Bakü Büyükelçiliği eski Kültür ve Tanıtma Müşaviri şair, yazar Dr. İrfan Çiftçi (55) yaşamını sürdürdüğü İstanbul’da geçirdiği kalp krizi nedeniyle dün vefat etti. Gazetemiz Yazarı Doğan Gönüllü ile 2019 Bakü gezisinde dostluk ilişkisi kuran, İstanbul Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü öğretim üyesi de olan Çiftçi’nin acı kaybı edebiyat, sanat ve akademi dünyasını yasa boğdu. Merhum Çiftçi, Kdz. Ereğli Rotary Kulübü Başkanı Eray İlhan’la da Bakü temasları sırasında tanışmış ve sohbet etmişti.

BAKÜ BÜYÜKELÇİLİĞİ’NDE GÖREV YAPTI

1994-1999 yılları arasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Kültür AŞ’deki koordinatörlük görevi sırasında yaptığı birçok ulusal ve uluslararası organizasyonlarıyla bilinen Çiftçi, özellikle Türk dünyası ile Türkiye arasında kurduğu önemli kültür sanat köprüleriyle tanınıyordu. TRT Yönetim Kurulu üyeliğinden UNESCO’ya birçok kurumda kültür-sanat alanında önemli görevler yürüten çiftçi, son olarak Bakü Büyükelçiliği  Kültür ve Tanıtma Müşaviri olarak görev yapmıştı. Gazetemiz Yazarı Doğan Gönüllü’nün Anadolu Medyası ile Bakü seyahatinde tanıştığı ve Ereğli’ye selam göndererek dostluk kurduğu Çiftçi, bu görevinden yakın zamanda ayrılarak, İstanbul’a geri dönmüştü.

Medya sektöründe de pek çok çalışmada imzası olan Merhum Çiftçi için pazar günü saat 12.00’de İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü’nde cenaze töreni düzenlenecek. Fatih Camii’nde öğle namazını müteakip kılınacak cenaze namazının ardından Çiftçi’nin cenazesi, Gebze Aile Mezarlığı’na defnedilecek. (derleme/kaynak: karar.com)

Haber Hayat Yayıncılık olarak ; Allah’tan rahmet, başsağlığı ve sabırlar dileriz.

Share
442 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ