logo

KÜLTÜREL DEĞERLERE VE TELİF HAKLARINA DUYARLI HABERCİLİK

Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü destekleri ve İnternet Medya Bilişim Federasyonu (İMEF) işbirliği ile ‘Kültürel Değerlere ve Telif Haklarına Duyarlı İnternet Haberciliği’ temalı proje kapsamında çevrim içi eğitim toplantısı düzenlendi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü tarafından desteklenen ‘Kültürel Değerlere ve Telif Haklarına Duyarlı İnternet Haberciliği’ projesinin ilk eğitimi Cumhurbaşkanlığı İlişim Başkan Yardımcısı Enver Başer katılımı ile gerçekleştirildi.

Proje kapsamında 7 ayrı bölgede verilmesi planlanıyor. Eğitimlerin ilki Karadeniz Bölgesi ile yapılırken, eğitime yoğun katılım sağlandı.

KATILIM:

Gerçekleştirilen eğitime Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkan Yardımcısı Evren Başar, Telif Hakları Genel Müdürlüğü Kültür ve Turizm Uzmanı Dr. Barış Gözübüyük, Ankara Hacıbayramı Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zakir Avşar, Ankara Hacıbayramı Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Elif Emre Kaya, Bilişim Hukukçusu ve KVKK Uzmanı Av. Özge Eralp, Kültür Uzmanı Abdurrahman Aksu, İMEF Genel Başkanı ve TBMM Bilgi İşlem Müdür Yardımcısı Dr. Süleyman Basa eğitimci olarak katıldılar.

BAŞER, İNTERNET HABER SİTELERİNE BASIN KARTI VE İLAN MÜJDESİ VERDİ

Projenin açılış konuşmasını gerçekleştiren Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkan Yardımcısı Evren Başer internet haber sitelerine müjdeler verdi. Başkan Yardımcısı Başar, internet haber sitelerine yeni sosyal medya kanunu kapsamında basın kartı hakkı ve Basın İlan Kurumu ilanlarından da yararlanılması yönünde çalışmaların olduğunu belirterek, internet haber sitelerinin çalışma şartlarının iyileşeceğini belirtti. Başer konuşmasında “Bir müjde vermiş olalım. İnşallah yakın zamanda yapılacak çalışma ile basın kartı internet medyasına, internet haber sitelerine Basın İlan Kurumu’ndan ilan verilmesi yönünde çalışmalarımızı tamamlamış olacağız, internet haber siteleri de bu tür eğitimlerle teknik ve içerik altyapılarını güçlendirmeli” ifadelerini kullandı.

ÇOK SAYIDA GAZETECİ KATILIM SAĞLADI

Karadeniz bölgesindeki eğitime Türkiye’nin dört bir yanından internet haber sitesi imtiyaz sahibi, genel yayın yönetmenleri, haber müdürleri, editörleri ve muhabirleri katıldı. İnternet haber sitesi temsilcileri eğitimde; sektörde yaşadıkları sorun ve sıkıntıları dile getirdiler. Eğitimi tamamlayan internet siteleri “ Telif Haklarına Duyarlı “ internet sitesi unvanını kazandı.

BASA “İNTERNET MEDYASI’NIN GÜÇLÜ SESİ OLACAĞIZ

İnternet Medya Bilişim Federasyonu -İMEF Genel Başkanı Dr. Süleyman Basa toplantı sonunda yaptığı kapanış konuşmasında “ Yaklaşık 3 yıldır Türk İnternet Medyası’nın Birliğini (TİMBİR) sağlamak için çalışmalar yapıyoruz. 81 İlde temsilcilerimizi belirledik belli koşulları sağlayan 700 yerel internet haber sitesi ile TİMBİR’in kuruluşunu sağlayacağız.  Hedefimiz birlikte internet medyasının haklarını savunmak. Haklarını savunurken bu eğitimlerle yerel medyanın niteliklerini de arttırmak. Hem İMEF hem de TİMBİR adına projemize desteklerini sağlayan Telif Hakları Genel Müdürlüğü’ne ve katılımcılara çok teşekkür ederim “ dedi.

Etiketler:
Share
178 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ