logo

‘KÜMELENME SEMİNERİ’NDE BÖLGE POTANSİYELİNE ÇEKİLDİ

Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA), kümelenme konusunda farkındalığı artırmak ve tecrübe paylaşımı sağlamak amacı ile ‘Kümelenme Semineri’ düzenlendi. Çevrimiçi seminerde, Batı Karadeniz’in demir çelikten makine ekipmana, sayacılıktan ahşap tekne imalatına, lojistikten akıllı sistemlere kadar birçok farklı alanda kümelenme potansiyeli bulunduğuna dikkat çekilerek, bölgede küme kültürünün gelişmesi için etkin işbirliği yapılmasının önemine vurgu yapıldı.

BAKKA, faaliyet alanı olan TR81 bölgesinde (Zonguldak, Karabük, Bartın); kümelenme konusunda farkındalığı artırmak ve tecrübe paylaşımı sağlamak adına ‘Kümelenme Semineri’ gerçekleştirildi.

Çevrimiçi olarak gerçekleştirilen etkinliğe; kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum kuruluşları, meslek odaları, özel sektör temsilcileri ve akademisyenler olmak üzere farklı kesimlerden katılım sağlandı.

OSTİM KÜME TEMSİLCİLERİ DENEYİMLERİNİ PAYLAŞTI

Kümelenme alanında önemli başarıları olan OSTİM Küme temsilcilerinin sunumlarıyla destek verdiği etkinlik kapsamında, Ajansın kümelenme alanında yaptığı çalışmalar hakkında da bilgiler paylaşıldı. Bölge planı ve diğer üst ölçekli planlamalarda kümelenmenin önemine işaret eden hususlara değinildi. OSTİM Medikal Sanayi, İş ve İnşaat Makineleri, Savunma ve Havacılık, Anadolu Raylı Ulaşım Sistemleri, Yenilebilir Enerji ve Çevre Teknolojileri, Kauçuk Teknolojileri ve Haberleşme Teknolojileri kümelenmelerinin faaliyetleri hakkında bilgilendirme yapıldı. Küme temsilcilerinin özellikle AB projeleri ve UR-GE projeleri süreçlerindeki saha deneyimleri aktarıldı.

DEMİR ÇELİK VE MAKİNE İMALATI SEKTÖRLERİ BAŞI ÇEKİYOR

Demir çelik ve makine ekipman imalatı sektörleri başta olmak üzere TR81 Batı Karadeniz bölgesindeki kümelenme ekosisteminin de değerlendirildiği etkinlikte, bölgede küme kültürünün gelişmesi için etkin işbirliği yapılmasının önemine vurgu yapıldı.

Seminer soru cevap bölümünün ardından sona erdi.

Share
144 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ