logo

KUTLAMA MESAJLARI…

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı törenler ve mesajlarla kutlanıyor. Yayın kurulumuza ulaşan kutlama mesajları şöyle:

ZONGULDAK VALİSİ OSMAN HACIBEKTAŞOĞLU:

Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkarak başlattığı Kurtuluş Mücadelemizin 105. yıl dönümünü büyük bir onur ve coşkuyla kutluyoruz. Bu anlamlı gün, milletimizin bağımsızlık ve özgürlük mücadelesinin sembolüdür ve ulusumuzun dirilişinin ilk adımı olarak tarihimize altın harflerle kazınmıştır.

19 Mayıs, sadece bir tarih değil, aynı zamanda ATATÜRK’ün gençliğe olan güveninin ve inancının bir ifadesidir. Gençlerimize duyduğu bu güven, Cumhuriyetimizin teminatı olan gençlerimizin, geleceğimizin aydınlık yüzü olarak yetişmelerinde önemli bir rol oynamaktadır. ATATÜRK’ün “Bütün ümidim gençliktedir.” sözleri, gençlerimize atfettiği önemin en güzel ifadesidir.

Gençlerimiz; bilim, sanat, spor ve diğer alanlarda gösterdikleri olağanüstü başarılarla milletimizi gururlandırmaya devam ediyorlar. Bilimde yapılan araştırmalardan, sanatta sergilenen eserlere, spor sahalarında kazanılan zaferlere kadar gençlerimiz, yaratıcılıkları ve azimleriyle büyük takdir topluyorlar. Geleceğimizin teminatı olan gençlerimizin bu başarıları, ülkemizin uluslararası alandaki saygınlığını artırarak istikrarlı ilerlemesine katkı sağlamaktadır. Ülkemizin geleceği, gençlerimizin gösterdiği parlak performanslarla aydınlanıyor, onların yüksek potansiyeliyle şekilleniyor.

Gençlerimiz, Cumhuriyetimizin kurucusu ATATÜRK’ün izinde, milli ve manevi değerlere sahip çıkarak, çalışkanlıkları ve başarılarıyla ülkemizi daha ileriye taşıyacaklardır. “19 Mayıs ATATÜRK’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı”, enerjisi ve azmiyle ülkemizin yarınlarını daha da aydınlık kılacak olan gençlerimizin bayramıdır. Başta değerli gençlerimiz olmak üzere aziz milletimizin bayramını en kalbi duygularımla  kutluyor, daha nice 19 Mayıs’ları birlikte karşılamayı diliyorum.

Bu vesileyle, başta Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşları olmak üzere, bağımsızlık ve özgürlük mücadelemizde canlarını feda eden tüm kahraman şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, gazilerimize şükranlarımı sunuyorum. Onların bizlere bıraktığı bu kutsal mirası, aynı inanç ve kararlılıkla yaşatmak ve gelecek nesillere aktarmak en büyük görevimizdir.


.


.

ZONGULDAK BÜLENT ECEVİT ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ PROF. DR. İSMAİL HAKKI ÖZÖLÇER:

 “19 Mayıs, kadim Türk milletimizin tarih sahnesine adım attığı ilk andan itibaren aşkla bağlandığı bağımsızlığını aynı ruhla dünya sahnesine ilan ettiği asil günün adıdır. Övünç kaynağı tarihimizin dönüm noktası olarak bilinen Gazi Mustafa Kemal’in Samsun’a attığı ilk adım, milletimizin umudu ve karanlığın aydınlığı olurken millî devletimizin de müjdecisi olmuştur. 105. yıl dönümünü gurur ve mutluluk içinde kutladığımız bugün; aziz milletimizin kahramanlık beratı, devletimizin payidarlığının nişanı ve cumhuriyetimizin emaneti gençliğin meşalesidir.

Ulu Önder Atatürk’ün yarınların umudu olan Türk gençliğine ithaf ettiği bu kutlu gün gençliğe duyduğu güvenin timsalidir. Güçlü Türkiye yüzyılında aydınlığımız olan gençlerimizin bilimde, sanatta, sporda ve hayatın her anında kazandığı zaferler ile insanlığa sunduğu nitelikli üretimler ‘Muhtaç olduğun kudret damalarındaki asil kanda mevcuttur’ sözünün göstergesidir. Ülkemizin teminatı olan gençlerin geleceğini emin adımlarla şekillendirdiği üniversiteler olarak bizler de üstümüze düşen sorumluluğun her daim farkındayız. Bu farkındalığın önemini bilerek aklın ve bilimin kılavuzluğunda çağdaş, vatansever, çalışkan, üretken, inancına ve kültürüne bağlı bir ülküyle birlikte ülkemizi muasır medeniyetlerin üstüne taşıyacak gençleri yetiştirmeyi görev addediyoruz.  

Bu duygu ve düşüncelerle necip milletimizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı canı gönülden kutluyor; başta ülkemizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve kahraman silah arkadaşları olmak üzere tüm aziz şehitlerimizi saygı, minnet ve rahmetle yâd ederken gazilerimize de sağlıklı bir ömür diliyorum.”


CHP KDZ. EREĞLİ İLÇE BAŞKANI ALİ KOCAMANOĞLU:

20. yüzyılın başlarından itibaren dünyanın birçok yerinde belirgin hale gelen emperyalist girişimlerde, Avrupalı işgal devletlerinin sömürge haline getirmek için geniş cepheler kurarak parçalamak istedikleri devletlerden biri de Osmanlı Devleti idi.
Yıkılmaya yüz tutmuş; geçmişi şan ve şerefle dolu topraklar üzerinde, Batılı güçlerin bu emellerine karşı direnen bir avuç insanın ayakta kaldığı günlerde, kendisi de bir Osmanlı Subayı olan Mustafa Kemal’in, bu direnişi yurt geneline yaymak adına başlattığı büyük mücadele 19 Mayıs 1919 günü ışığını yaymaya başlamıştı.


İstanbul’dan başlayıp Samsun’da biten bir deniz  yolculuğunun sonunda, Mustafa Kemal ve arkadaşlarının sırasıyla Amasya, Erzurum ve Sivas’ta, kahraman Anadolu insanı ile bir araya gelerek ortaya koyduğu sarsılmaz duruş, 1922 yılı sonlarına kadar sürecek sıcak cephe savaşlarıyla daha da sağlamlaşacak; yoksul ve çaresiz denen bir milletin işgale karşı direnişi tüm dünyaya örnek olacak bir destanının yazılmasını sağlayacaktı.
“Milletin bağımsızlığını yalnız milletin kendisi sağlayacaktır.”, diyerek, Türk toprakları üzerinde asla manda ve himayenin kabul edilemeyeceğini haykıran Mustafa Kemal, toprağında mahsulü bile bırakılmamış; yoksul, aç ve yılgın bir milleti ayağa kaldırarak istiklal mücadelesinin bayrağını omuzlamıştı. 15 Mayıs 1919 sabahı İstanbul’dan yola çıkan ve dört gün sonra Samsun’a demirleyen Bandırma Vapuru’nun getirdiği kurtuluş meşalesi, kısa süre içinde yurdun tamamını aydınlatmaya başlamıştı.
Aziz Türkiye Cumhuriyeti’nin kanla sulanmış, canla hayat bulmuş topraklarında kurulmasının mihenk taşı olarak kabul edilen 19 Mayıs, bir yüz yıldır, o cumhuriyetin toprakları üzerinde yaşayan her insan tarafından kıvançla yâd edilmekte, bayram olarak kutlanmaktadır.
Dünyanın başka hiçbir milletine nasip olmayan destansı kahramanlıkların yaşandığı bu topraklarda, istiklal mücadelesinin meşalesi olarak kabul edilen 19 Mayıs’ın, o mücadelenin başkomutanı tarafından gençliğe bayram olarak armağan edilmesinin de önemi buradadır. Türlü imkansızlıklar içinde başlatılmış ve cephelerde son mermi namludan çıkıncaya ve ayaktaki tek asker canını feda edinceye kadar süren savaşlarla kazanılmış bu topraklar, gelecek yüz yıllarda Türk Gençliği’nin omuzlarında yükselecektir. Ata’sından aldığı bu kutlu emanetin farkında olan gençlik, 1919-1922 arasındaki dönemde, o dönemin çaresiz ve yoksul gençlerinin başardıklarını aklında tutacak; hayatlarının her döneminde onlardan ilham alarak görevini eksiksiz biçimde yerine getirecektir.
Bir asır boyunca büyük bir coşku içinde bayram olarak kutladığımız 19 Mayıs, bu yıl, dünyayı etkisi altına alan virüs salgını dolayısıyla arzu edilen etkinliklerden uzak kutlanacak olabilir. Ancak hiçbir sorun, bu 19 Mayıs günü de, Türk olmanın, bu Türk diyarının nasıl kazanıldığı gerçeğinin akıldan çıkarılmayarak aynı coşkuyla kutlanmasına engel teşkil edemez, etmeyecektir de. Her 19 Mayıs’ta olduğu gibi önce şanlı İstiklal Marşımız ardından da Gençlik Marşımız ile mavi sema yankılanacaktır.
Bu duygu ve düşüncelerle, ülkemizde ve Türk diyarlarında 19 Mayıs coşkusunun hiçbir zaman eksik olmaması dileklerimle aziz milletimizin bayramını kutluyor sevgi ve saygılarımı sunuyorum.


Paylaşın:
166 Kez Görüntülendi. Etiketler:
#

SENDE YORUM YAZ