logo

MADEN ŞEHİT AİLELERİ HEM ÖĞRENİYOR HEM ÜRETİYOR

Maden Şehitleri Aileleri Derneğince düzenlenen ‘Maden Şehit Aileleri Kamu Kurumları İçin Üretiyor’ projesi kapsamında istihdam edilen 17 kadın Kdz. Ereğli’de üretime başladı.

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde Maden Şehitleri Aileleri Derneği tarafından, maden şehidi ailelerine istihdam ve meslek edindirme kapsamında, ‘Maden Şehit Aileleri Kamu Kurumları İçin Üretiyor’ projesi, İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü tarafından onaylanmasının ardından Zonguldak Valiliği ile protokol imzalandı.

İLK OLARAK ÇANTA ÜRETİLDİ

Protokolün ardından Kdz. Ereğli Belediyesi tarafından tahsis edilen Kepez Cumhuriyet Halk Evleri’nde çalışmalara başlandı. 17 kadın 1 ay meslek edinme kursunda eğitim aldıktan sonra üretime başladı. 1 yıl sürecek kursta ilk olarak çanta üretimi yapılırken, ilerleyen zamanda kadın giyimi üzerine üretimler olacak.

İSTİHDAM VE MESLEK EDİNDİRME SAĞLANACAK

Proje hakkında bilgiler veren Zonguldak Maden Şehitleri Aileleri Derneği Çetin Yiğit, maden şehit ailelerine istihdam sağlamak ve daha sonra kendi atölyelerini kurmak istediklerini söyledi.

Yiğit açıklamasında gelinen süreci özetledikten sonra, “Önce çanta üretimine başladık, daha sonra kadın dış giysileri, penye, tişört gibi üretimler olacak. İlerleyen günlerde Halk Eğitim Merkezi’nden hocamız ile beraber üretimlerimiz devam edecek. 1 yıllık kurs süremiz var. Şuanda 17 tane kursiyerimiz var. Amacımız, buradaki eğitim alan kursiyerlerimiz ile beraber kendi atölyemizi kurup, maden şehit ailelerine istihdam kazandırmak hem de mesleki edindirmek. Projenin onaylanmasında İçişleri Bakanlığı’mıza, Zonguldak Valimize, Kdz. Ereğli Kaymakamlığı’mıza, aileler adına teşekkür ediyoruz. Burada ayrıca bize katkı sağlayan Kdz. Ereğli Belediyesi’ne, Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü’ne, Milli Eğitim Müdürlüğü’ne teşekkür ediyorum” dedi.

KURSİYERLER MEMNUN

Kursiyer Habibe Çam ise üretim çeşitliliği ile ilgili konuşarak emeği geçenlere teşekkür etti. Çam şunları söyledi:
“Bu projeyi bize kazandırdıkları için çok teşekkür ediyorum. Projemiz temel eğitim olarak makine kullanımı gibi bir kaç şeyler öğrendik, çanta dikimine başladık. Önümüzdeki haftalarda zamanda kadın iç giyim, tişört gibi ürünleri dikmeye başlayacağız.” (iha)

Etiketler:
Share
349 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ