logo

“MEDYA’NIN KADIN DİLİ PROJESİ”NDE EĞİTİMLER PAŞLADI

Medya’nın Kadın Dili Projesi eğitimleri Ankara’da başladı.

Sivil Toplum Sektörü Destek Programı III. Dönem uygulamaları kapsamında, Medya’da kadına karşı ayrımcı dilin azaltılmasını amaçlayan “MEDYA’NIN KADIN DİLİ” projesi eğitimi Ankara’da başladı.

Genel başkanlığını Şakir Gürel’in yaptığı Tüm İletişim ve Medya Federasyonu (TİMEF)’in uygulayıcı, Mihriban Yuva başkanlığındaki Ordu Kadını Güçlendirme Derneği ile Erdoğan Erişen’in başkanlığındaki Ordu 19 Eylül Gazeteciler Derneği’nin paydaş olduğu projenin ilk programı olan “Savunuculuk ve Lobicilik Eğitimi” 15-16 Eylül 2021 tarihlerinde Ankara Gençlik Parkı’ndaki Kent Konseyi Etkinlik Alanında gerçekleştirildi.

ALTUN VE ATEŞSOY’DAN KONFERANS

Eğitime Medya STK’ları, gazeteciler ve Kadın Hakları alanında çalışan STK’lardan temsilciler katıldı. TİMEF Genel Başkan Yardımcısı, Kdz. Ereğli Dijital Medya ve Gazeteciler Derneği(ERMED) Başkanı ve Haber Hayat Yayıncılık İmtiyaz Sahibi Doğan Gönüllü ile eşi Ülkü Gönüllü’de AVKON Genel Kurulu için bulunduğu Ankara’da 2 gün süren eğitimlere katıldı.

Programda Dr. Süleyman Hasan Basa, Ankara Üniversitesi İLEF Dekanı Prof. Dr. Abdurrezak Altun ve Başbakanlık Eski Basın Müşaviri, Liderlik, Başarı ve Motivasyon Koçu Yaşar Ateşsoy katılımcılara “MEDYADA KADININ DİLİ” projesi kapsamında Savunuculuk ve Lobicilik eğitimi verdiler. Eğitimin içeriğinde savunuculuk ve lobiciliğin temel kavramları, toplumdaki farklı roller ve sorumluluklar, kadın savunuculuğuna yönelik strateji hazırlığı konuları yer aldı. İLEF Dekanı Prof. Dr. Abdurrezak Altun katılımcılara ayrıca MEDYA’NIN KADIN DİLİ konulu bir konferans da verdi.

GÜREL “AMAÇ: MEDYADA KADINA KARŞI AYRIMCI DİL KULLANMAYI AZALTMAK”

Eğitimlerin sonunda bir konuşma yapan proje uygulayıcısı TİMEF Genel Başkanı Şakir Gürel, “TİMEF 2012 yılında kuruldu ve yaklaşık 9 yıldır birçok proje uyguladı. Bu yılın Nisan ayından itibaren de MEDYA’NIN KADIN DİLİ projesini uyguluyoruz. Şimdiye kadar projede öngörülen raporları hazırladık. Şimdi ise yüz yüze ilk eğitim faaliyetimizi gerçekleştiriyoruz. Aynı faaliyeti önümüzdeki ay içerisinde proje ortaklarımızın bulunduğu il Ordu’da gerçekleştireceğiz. Proje çalışmalarımız tamamlandığında medyada kadına karşı ayrımcı dilin azaltılması konusunda ciddi bir mesafe katetmiş olacağımıza inanıyoruz” dedi.

Paylaşın:
437 Kez Görüntülendi. Etiketler: »
#

SENDE YORUM YAZ