logo

MİLLETVEKİLİ DEMİRTAŞ’TAN VALİ BEKTAŞ’A ELEŞTİRİ

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, Vali Erdoğan Bektaş’ın, Zonguldak’ta 137 sağlık çalışanın coronavirüse yakalanması ile ilgili olarak yaptığı açıklamaya sert tepki gösterdi.

CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, Vali Erdoğan Bektaş’ın, Zonguldak’ta 137 sağlık çalışanın coronavirüse yakalanması ile ilgili olarak yaptığı açıklamaya sert tepki gösterdi.

“YETERLİ KORUYUCU EKİPMANI BULUNMAMAKTA”

Sağlık çalışanlarının kişisel koruyucu ekipmanlarını eksiksiz bir şekilde temin etmenin Sağlık Bakanlığı’nın görevi olduğunu hatırlatan Demirtaş, 3 Nisan 2020  tarihinde Sağlık Bakanı’na yönelttiği soru önergesinde Zonguldak’ta yaşanan kişisel koruyucu ekipman konusunda yaşanan eksikliği;  “Hastanelerdeki fiziksel ve ekipman yetersizliğinin yanı sıra sağlık çalışanı sayısında da Zonguldak’ta çok büyük bir sıkıntı yaşanmaktadır. Var olan sağlık personelinin yeterli miktarda kişisel koruyucu ekipmanı bulunmamaktadır. Sağlık kurumlarında sekreter, hasta bakıcı, temizlik görevlisi gibi çalışanlara kişisel koruyucu ekipman şu ana kadar hiç verilmediği veya çok yetersiz verildiği iddia edilmektedir. Pek çok sağlık çalışanı hem kendisini ve ailesini hem de gelen hastaları riske sokabilecek koşullarda çalışmaktadır. Nitekim şu ana kadar 25’in üzerinde sağlık çalışanı coronavirüsüne yakalanarak enfekte olmuştur. Sayıca yetersiz personelle canla başla çalışan, çok büyük fedakarlıklar yapan doktordan, temizlik işçisine, hemşireden sekreterine kadar tüm sağlık çalışanlarına, her şeyden önce maske, eldiven, dezenfektan, tulum vs. gibi kişisel koruyucu ekipmanların yeterli düzeyde verilmesi gerekmektedir. Ayrıca sağlık personeline de sık periyotlarla test yapılması gerekmektedir”  ifadeleri ile dile getirdi.

“UYARILAR DİKKATE ALINMADI”

Demirtaş, meclise sunduğu soru önergesinde bu konudaki uyarılarını yaptıklarını hatırlatarak; “23 Mart’ta Türk Sağlık Sen Zonguldak Şubesi tarafından da Zonguldak’taki tüm sağlık çalışanlarına maske, gözlük, eldiven gibi koruyucu ekipman ve malzemelerinin sağlanması için Sağlık Bakanlığı’na başvuru yaptı. Ancak bu uyarıların hiçbirisi dikkate alınmadı. Şimdi de Vali Erdoğan Bektaş, hiç utanmadan çıkmış sağlık çalışanlarını dikkatli olmamakla suçluyor. Zonguldak’ta maske, eldiven gibi koruyucu malzemeleri temin etmeyen kim? Coronavirüs hastası olanların bakımlarını yapan sağlık çalışanlarını Zonguldak’ta eldivensiz çalıştıran kim? Zonguldak’ta 137 sağlık çalışanın coronavirüs nedeniyle enfekte olmasının tek sebebi Zonguldak Valisi ve Sağlık Bakanlığıdır.”görüşlerine yer verdi.

“LÜTUF DEĞİL, GÖREV VE SORUMLULUKTUR!”

CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş’ın, “137 tane sağlıkçımız var. Misafirhanede onları misafir ettik. Onlardan ücret almadık. Yemek ücreti de almadık. Ama orada kendi aralarındaki ilişkide yeteri kadar dikkatli olmadıkları için hem kendilerini sıkıntıya sokuyorlar hem bizi sıkıntıya soktular. Bu bizim faturamızı ağırlaştıran bir olaydır. Sağlıkçılarımızın bize getirdiği yük olmasaydı belki de bugün geri dönüşü konuşuyor olacaktık” sözlerini de eleştirdi.

CHP’li Demirtaş; “ Zonguldak Valisi Bektaş, sağlık çalışanları için devletin sağlaması gereken olanakları bir lütufmuş gibi göstermeye çalışmıştır. Onlardan ücret almadık, yemek ücreti de almadık gibi bir ifade çirkindir, ayıptır. Hele hele, sağlık konusunda uzman kişilerin sosyal ilişkilerinde dikkatsizlikle suçlanması, sağlık konusunda hiçbir uzmanlığı olmayan valinin söyleyebileceği sözler olamaz.” ifadelerine yer verdi.

VALİLİK’TEN ‘ÖZÜR’ AÇIKLAMASI YAPILDI

Öte yandan; Zonguldak Valiliği kamuoyuna özür açıklamasında bulundu. Vali Bektaş, açıklamasında; “konuşmada sağlık çalışanlarımızı, kastı aşsa da üzecek, yanlış anlamaya uygun ifadelerin telaffuz edildiği ortaya çıkmıştır. Tabii ki konunun asıl sahibi sağlık camiasını üzmek gibi bir kasıt asla söz konusu değildir. Her seye rağmen bu sıkıntılı günlere de sağlık çalışanlarımızın üzülmesine sebep olmuşsak kendilerinden açık yüreklilikle özür diliyorum.”dedi.
 

Share
286 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

#

MİLLETVEKİLİ DEMİRTAŞ’TAN VALİ BEKTAŞ’A ELEŞTİRİ” için 1 yorum

  1. ASIM CAKIR : diyor ki:

    Valı yanlıs konusmustur yapılanlar devlet elı ılle yaıplandır sahsı lutfu degıldır ozurde dılemıstır YANINDA OTURN ZONGULDAK BELEDIYE BSK DOKTOR Meslektaslarının yuzune nasıl bakacak yıne yanında oturan saglık muduru GIK demıyor bunlar dokyor olarak meslektaslarının yanına gıdemezler artık VALININ SOZLERI ONLARI KAPSAMIYOR herhalde ben doktor olsam bu beledıye basakanı ve saglık mudurune selam bıle vermem