logo

MÜSİAD’TAN EREĞLİ TSO’YA; BİRLİKTE HAREKET ETME ÇAĞRISI!

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği Kdz. Ereğli 21. Olağan Genel Kurulunda konuşan MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, ” Burada Ereğli Ticaret ve Sanayi Odamıza da bizlerle beraber hareket etme konusunda görev düşüyor. Biz buna ‘sanayileşmenin icrası ve şehir ekonomilerini çalıştırmak’ diyoruz. ” diye konuştu. Tek liste ile gidilen genel kurulda mevcut başkan Abdulkadir Çınar güven tazeledi.

Müstakil Sanayici ve İş adamları Derneği (MÜSİAD) Kdz. Ereğli Şubesinin 21. Olağan Genel Kurulu, Hüseyin Tatoğlu Kültür Merkezi’nde yapıldı. Genel Kurula; MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz, Kdz. Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, Zonguldak Önceki Dönem Milletvekili Fazlı Erdoğan, MÜSİAD Kdz. Ereğli Başkanı Abdulkadir Çınar, Kdz. Ereğli TSO Başkanı Arslan Keleş, AK Parti Kdz. Ereğli İlçe Teşkilatı Başkanı Saffet Bozkurt, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, bölgedeki sanayici ve işadamları, MÜSİAD üyeleri ve davetliler katıldı.

Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan genel kurulda saygı duruşu ve istiklal marşı okundu.

Kaan : “Ereğli kültürel ve yeraltı kaynakları ile büyük bir potansiyeli barındırıyor”

MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, yaptığı konuşmada bölgenin doğa güzelliğine ve sanayi kimliğine vurgu yaptı. Başkan Kaan konuşmasında, “Zengin kömür yatakları, demir çelik fabrikaları bunlara bağlı yan sanayiler ekonominin bel kemiği. Türkiye’nin sanayi ve doğası ile iç içe bütünlük içinde yaşadığı ender bölgelerinden birisi olan Karadeniz Ereğli’nin sanayi kimliğine rağmen güzelliğinden, estetiğinden ve doğallığından hiçbir şey kaybetmediğini de ifade edebiliriz. Geleceğin dünyasında devletler değil şehir ekonomileri yarışacaktır. Bugün baktığımızda, pek çok devletin milli gelirini katlayan iç üretim ve gayri safi yurtiçi hasılasını katlı ile öne çıkan şehirler, birer marka değeri olarak dünya global üretiminde kendi ülkelerinden bile daha fazla söz sahibi olabilmektedirler. Zonguldak ve Karadeniz Ereğli bu bağlamda hem kültürel, tarihi ve yeraltı kaynakları hem de bu kaynakları değere çevirebilme özelliği oldukça büyük bir potansiyeli barındırıyor. Her şehrin kendine özgü değerleri vardır. Doğru bir sanayileşmesi politikası belirlemek adına şehir ekonomileri oluşturmak ve bu ekonomiyi ayakta tutacak olan, gelecek vaat eden firmaları bulmak, desteklemek, ölçeklerini büyütmek, sermaye güçlerini artırmak, yerli ve milli üretim hamlesini hem şehirleri markalaştırmak hem de firmaları güçlendirmek şeklinde yapmaktan geçer. Burada Ereğli Ticaret ve Sanayi Odamıza da bizlerle beraber hareket etme konusunda görev düşüyor. Biz buna ‘sanayileşmenin icrası ve şehir ekonomilerini çalıştırmak’ diyoruz. Şimdi, Karadeniz Ereğli’nin sahip olduğu varlıklara baktığımızda da böylesi bir çalışma için ne kadar uygun ve pilot olan bir ilçemiz olduğunu da ifade etmek istiyorum. Ereğli bir ilçe olarak ilk şubemizdir ama bugün birçok projede Türkiye’ye örnek olmuştur.” İfadelerini kullandı.

Vali Tutulmaz’dan Turizm için yatırıma davet

Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz genel kurulda bölgenin turizm noktalarına değinerek, potansiyel doğal güzelliklere vurgu yaparak şunları söyledi:

“Doğal güzelliklerimiz bu bölgenin büyük şehirlere yakın olması dolayısıyla turizm getirisi olabileceğini düşünüyorum. Siz değerli yatırımcılarımızdan turizmin alt yapısına dönük olarak yatırımlarınızı bekliyoruz. Çünkü bu sadece devlet eliyle yürüyecek iş değildir, bir taraftan da siz değerli yatırımcılarımızdan turizmin değişik alanlarında yatırım yapmaya davet ediyoruz. Tarımla ilgilenmek istiyorum diyen arkadaşlarımız varsa yine Çaycuma bölgesinde Organize Tarım Bölgesi oluşturuldu. Burada Nisan ayından itibaren altyapı çalışmalarına başlanacak.”

Posbıyık “Müsiad her konuda diyalog ve kardeşliği ön planda tutmuştur”

MÜSİAD’ın Ereğli’deki önemine vurgu yapan Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık’da konuşmasında, “Ereğli için her konuda diyalogları ön planda tutmak suretiyle, yerli milli anlayışı ile ekonomik ticari noktalarda gelişmesi için hep kardeşliği ön planda tutmuştur. Geçmiş dönemde ve bugün görev yapan yöneticilerine Ereğli halkı adına teşekkür ediyorum. Ereğli’ye daha büyük hizmetler yapmak heyecanıyla, elele vermek suretiyle bütün kalbimle inanıyorum.” dedi.

Konuşmaların ardından plaket takdimine geçildi. Genel Kurul hatıra fotoğrafı çekildikten sonra Divan heyetinin seçimi yapıldı. MÜSİAD Kdz. Ereğli Başkanı Abdulkadir Çınar tarafından faaliyet raporu okundu. 2021-2022 faaliyet raporu programı okunarak oy birliği ile kabul edildi.

ÇINAR, LİSTESİNİ YENİLEDİ

Tek liste ile gidilen genel kurulda Abdulkadir Çınar yeniden başkanlığa seçilirken, yönetim listesi şu isimlerden oluştu: Abdulkadir Çınar, Rafet Kılıç, Kemal Gülbay, Fevzi Turan, Mehmet Remzi Alim, Yavuz Sesli, Recep Vural, Zafer Sucu, Mahmut Doğan ve Özkan Malhatun. (iha)

Etiketler: » »
Share
299 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

#

MÜSİAD’TAN EREĞLİ TSO’YA; BİRLİKTE HAREKET ETME ÇAĞRISI!” için 1 yorum

  1. Cevahir : diyor ki:

    Halil bey
    HAYIRLI OLSUN ……