logo

ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJLARI

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün 1928’de “Millet Mektepleri Başöğretmenliği”ni kabul ettiği gün olan 24 Kasım, Türkiye’de Öğretmenler Günü olarak kutlanıyor.

24 Kasım Öğretmenler Günü Nedeni ile yayın kuruluşumuza ulaşan yazılı mesajlar şöyle :

———————-

MUSTAFA TUTULMAZ / ZONGULDAK VALİSİ

“Toplumların yaşadığımız dünyada varlıklarını sürdürebilmeleri, kalkınabilmeleri, ekonomik ve toplumsal yaşamlarını refah içerisinde idame ettirebilmeleri ancak kalkınma ve gelişmenin ana unsuru olan nitelikli ve kaliteli bir eğitim sistemi ile iyi eğitimli insan gücüyle mümkündür. İşte bu nedenle eğitim-öğretim ülkemizin her zaman öncelikli ve önem verilmesi gereken konuları arasında yer almış, cumhuriyetin ilanının ardından başlatılan eğitim seferberliği ve değerli öğretmenlerimizin gösterdiği azim ve fedakârlık sayesinde bugünlere gelinmiştir. 

Öğretmenlik büyük emek, sevgi, özveri, sabır ve hoşgörü isteyen onurlu bir meslek; eğitim sistemimizin en önemli temel taşıdır. Cumhuriyetimizin kurucusu büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e Başöğretmen unvanın verildiği tarih olan 24 Kasım’ın her yıl “Öğretmenler Günü” olarak kutlanması, dünyanın en kutsal vazifesini yerine getiren öğretmenlerimize devletimizce verilen önemin bir göstergesidir.  Ulvi bir görev yapan öğretmenlerimiz; yaşamamızın önemli bir parçası olan eğitim öğretimin geliştirilmesi, eğitim kalitesinin yükseltilmesi yolunda üstlendikleri görevi büyük bir sorumluluk, azim ve fedakârlıkla yerine getirmektedirler. 

Eğitici, öğretici, rehberlik edici kimlikleriyle toplumsal yaşantımızda saygın bir yeri olan öğretmenlerimizin kalkınmış, her zaman büyük ve güçlü bir Türkiye için yetiştirecekleri kuşaklar, ülkemizi gelişmiş ülkeler içerisinde söz sahibi yapacaktır. Değerli öğretmenlerimizin sahip olduğu bilgi, birikim ve tecrübeleri; her zaman olduğu gibi ülkesini milletini seven, milli ve manevi değerlere bağlı, bilim ve teknolojiyi çağın dinamiklerine göre kullanan, aklın ve bilimin yol göstericiliğinden ayrılmayan, kendine güvenen, araştıran, sorgulayan, çözüm üreten, sorumluluk sahibi, kişilikli bireyler yetiştirmeye fazlasıyla yetecektir. Sevgili öğretmenlerimizin büyük bir özveri ve sorumluluk bilinciyle bir nakış gibi işleyerek yetiştirdiği çocuklarımız ve gençlerimiz sayesinde devletimiz; 2023, 2053, 2071 hedeflerine kararlı ve emin adımlarla ulaşacaktır. 

Bu duygu ve düşüncelerle, çocuklarımızın ülkesine, milletine ve insanlığa faydalı bireyler olmaları yolunda yol gösterici kimlikleriyle fedakârca çabalayan, gelişmelerine büyük katkı sağlayan, eğitimin mimarları, vazgeçilmezleri öğretmenlerimizin “24 Kasım Öğretmenler Günü”nü en içten duygularımla kutluyor; başta Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, ebediyete intikal etmiş tüm öğretmenlerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyor; emekli öğretmenlerimize sağlıklı, huzurlu, mutlu, uzun ömürler, halen görevde olan öğretmenlerimize de kolaylıklar ve başarılar diliyorum.”

———————

ÜNAL DEMİRTAŞ / CHP ZONGULDAK MİLLETVEKİLİ

“Eğitim, bir toplumun gelişip ilerlemesinin ön koşuludur. Geleceğimizin şekillenmesi, demokrasinin daha ileri bir seviyeye ulaşması ancak nitelikli, bilimsel ve laik bir eğitim sistemi ile mümkündür. Bu hedefe ulaşmada en büyük görev  öğretmenlerimize düşmektedir.   Çocuklarımıza hayatı öğreten, onları bilgi ile donatan öğretmenlerimizdir. Çocuklara ve gençlere sorgulamayı özgürce düşünmeyi, düşündüklerini ifade etmeyi, bilimsel gerçekliğin peşinden gitmeyi öğreten de öğretmenlerimizdir. Bu anlayış ile yetişen nesiller ülkenin gelişmesine katkı sunacak bireyler haline gelirler. Tam da bu nedenle bir toplumdaki gelişmişlik düzeyi, eğitime ve eğitimciye verilen önemle doğru orantılıdır.

Bugün ülkemizde öğretmenler yaptıkları mesleğin önemi ile bağdaşmayan koşullara mahkum edilmiş durumdadır. Binlerce öğretmen adayı atanmayı beklemektedir. Öğretmenlere 3600 ek gösterge konusunda verilen sözler yerine getirilmemiştir. Kadrolu, sözleşmeli ve ücretli olarak ayrıştırılan öğretmenler 21’inci yüzyılda güvencesiz ve düşük ücretlerle çalıştırılmaktadır. Her atanan Milli Eğitim Bakanı ile eğitim politikalarının değiştiği, günü birlik kararlarla müfredatın belirlendiği bir eğitim sistemi içinde başarıdan bahsetmek mümkün değildir. Bu nedenle öncelikle öğretmenlerin ekonomik ve sosyal hakları konusunda hızlı bir şekilde iyileştirme yapılmalı, 3600 ek gösterge hakkı öğretmenlere derhal verilmelidir. Öğretmenleri ayrıştıran sözleşmeli, ücretli öğretmenlik kaldırılmalı, bütün öğretmenler kadrolu olarak çalışmalıdır. Genç öğretmen adaylarının önündeki engeller kaldırılmalı, atama sorunu en kısa sürede çözülmelidir. 

Hepimizin üzerinde emeği olan öğretmenlerimize şükran ve vefa borcumuz olduğu asla unutulmamalıdır. Bu duygu ve düşüncelerle,  çocuklarımızı ve gençlerimizi aydınlık geleceğe hazırlayan tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Gününü kutluyorum. Başta Başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere yitirdiğimiz tüm öğretmenlerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum.”

——————

SAFFET BOZKURT / AK PARTİ KDZ. EREĞLİ İLÇE BAŞKANI

“Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Başöğretmenlik unvanını kabul ettiği tarih olan 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutlamanın mutluluğunu yaşıyoruz.

Öğretmenlik sadece okulda değil, hayatın her safhasında örnek davranışlar sergileyen erdemli kişilerin mesleğidir. Öğretmen; insanı ve dolayısıyla toplumu şekillendiren, aydınlık yarınların anahtarıdır. Her zaman fedakâr ve özverili çalışmalarıyla çocuklarımıza kendini adayan; çağdaşlığı, bilimi tek rehber edinen öğretmenlerimizin katkıları ve onların yetiştirdiği çocuklarımız sayesinde ülkemiz ‘muasır medeniyet’ hedefine yürüyecektir.

Ülkemizin geleceğini emanet ettiğimiz çocuklarımızı hızla değişen dünyaya ayak uydurabilecek şekilde bilgili, donanımlı, dinamik ve açık fikirli bireyler olarak yetiştirmek için canla başla çalışan öğretmenlerimize bir kez daha teşekkür ediyor, eğitim uğruna verdikleri emekleri büyük bir takdir ve şükranla karşılıyorum. Değerli öğretmenlerimizden her zaman olduğu gibi bundan sonra da beklentimiz, çocuklarımıza ve gençlerimize düşünmeyi, düşünerek bilgi üretmeyi, araştırmayı, sorgulamayı, akılcılığı ve bilimselliği öğretmeleri; onları kendine güvenen, ülkesini ve milletini seven bireyler olarak yetiştirmeleridir. 

Bu düşüncelerle, görevlerini hakkıyla yerine getirmiş, ülkesine ve milletine hayırlı nesiller yetiştirmiş tüm öğretmenlerimize şükran ve minnetlerimi sunuyor; ebediyete irtihal etmiş, görevi başında şehit düşmüş tüm öğretmenlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, tüm eğitim camiamızın 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutluyorum.”

—————————-

EYLEM ERTUĞRUL / CHP KDZ. EREĞLİ İLÇE BAŞKANI

“Cumhuriyet’imizin kurucu değeri, geleceğimizin teminatı Cumhuriyet Halk Partisi’nin ilçe örgütü ve şahsım adına, eğitim camiamızın neferleri ve Atatürk’ün devrimlerinin yılmaz bekçileri olan öğretmenlerimizi saygı ve minnetle selamlıyorum.

Ulu önderimizin de dediği gibi, dün olduğu gibi yarınlarda da;“ “Yeni kuşak, en büyük cumhuriyetçilik dersini öğretmenler topluluğundan ve onların yetiştirecekleri öğretmenlerden alacaktır.” Gelecek nesil, hayatın her aşamasında etkili ve başarılı olmak için değerli öğretmenlerimizin engin bilgileri ve deneyimleri ile donatılacaktır.

Bu duygularla, ebediyete uğurlanmış ve Cumhuriyet’imizin 98. şeref yılına erişmesinde katkıda bulunmuş öğretmenlerimizi saygı ve rahmetle anarken, evlatlarımızı emanet ettiğimiz bütün öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutluyorum.”


GMİS YÖNETİM KURULU

“Tüm öğretmenlerimizin Öğretmenler Gününü kutluyoruz. Başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere tüm öğretmenlerimizi sevgi, saygı ve şükranla anıyoruz. Öğretmenlik; gece gündüz demeden günün 24 saati hayatın her alanında insana görev ve sorumluluk yükleyen, topluma örnek olmayı gerektiren dünyanın en kutsal mesleklerinden biridir. Ülkemizin ve dünyanın geleceğini şekillendiren öğretmenlerimizin ekonomik ve sosyal sorunlarını çözmek, onların daha sağlıklı şartlarda ve daha iyi koşullarda görev yapmalarını sağlamak zorundayız. Sevgiyle, şefkatle, emekle bu kutsal görevi yerine getiren, ülkemizi aydınlık yarınlara taşımak için canla başla çalışan tüm öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü’nü kutluyoruz.”


BEÜ REKTÖRÜ PROF. DR. MUSTAFA ÇUFALI

 Evrensel değerler ışığında, araştırmacı, çağın gereksinimlerine uygun bilgilerle donatılmış, yenilikçi, ülkemizin ve geleceğimizin teminatı olan öğretmen adayları yetiştirme gayesiyle hareket etmeye devam ediyoruz.

 Dün ve bugün olduğu gibi, geleceğin de mimarları olan, toplumların ülkelerin geleceklerini şekillendiren tüm eğitim camiamızın 24 Kasım Öğretmenler Günü kutlu olsun.


OP. DR. EVRİM BALBALOĞLU / İYİ PARTİ KDZ. EREĞLİ İLÇE BAŞKANI

Öğretmenlik,  emek, sabır, fedakârlık ve hoşgörünün bir arada sergilendiği ulvi bir görevdir. Dünyanın her yerinde öğretmenler, toplumun en özverili ve en saygın bireyleridir.Cumhuriyetimizin kurucusu Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk, “Öğretmenler, Yeni Nesil Sizin Eseriniz Olacaktır” sözüyle hem bu ulvi görevin önemine değinmiş hem de kıymetli öğretmenlerimize önemli görevler yüklemiştir.Öğretmenler, cehaletle savaşın en keskin kılıcıdır.Atama bekleyen öğretmen sayısının 500 bin civarına ulaşması, adaylık kaldırma sınavı, sözleşmeli öğretmenlerin özlük hakları, tayin hakları, eşit ise eşit ücret olmaması, Öğretmenler arasında kadrolu, sözleşmeli ya da ücretli öğretmen ayrımı yapılması, ekonomik, sosyal ve özlük hakları, liyakati yok sayarak sözlü sınav ve mülakatlarla, kadrolu ve sözleşmeli öğretmen ve yönetici atamaları yapılmaya başlanması ve 3600 Ek Gösterge Düzenlemesi ivedilikle çözüm bulunmasi gereken sorunlar iken bu sorunlara çözüm bulmamak için çözümsüzlük üretilmesi ise ayrı bir muammadır.Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Pandemi süreci boyunca Covid-19 nedeniyle kaybettiğimiz öğretmenlerimize ait net bir veri açıklamaması, Sağlık Bakanlığı’nın da hangi meslek gruplarından ne kadar kaybımız olduğuna dair verileri paylaşmaması yazılı ve görsel medyada tahmini rakamlar üzerine yorumlar yapılması Pandeminin gerçek boyutunu gizlemektedir Bugün Öğretmenler Günü. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e 93 yıl önce başöğretmenlik payesinin verildiği gün. Yarınlarımızı emanet edeceğimiz çocuklarımızı yetiştirmek için canla başla çalışan öğretmenlerimize şükranlarımı sunuyorum.Öğretmen bir anne ve babanın evladıyım. Öğretmenlik mesleğinin nasıl özveriyle icra edildiğini yakından bililiyorum.Bu duygu ve düşüncelerle tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü tebrik ediyor; emekli öğretmenlerimize sağlıklı, uzun ömürler temenni ediyor, görevleri başında şehit düşmüş ve ebediyete intikal etmiş öğretmenlerimize de Allah’tan rahmet diliyorum.


Share
905 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ