logo

ORHAN GAZİ BÜSTÜ VE HALK KAFE AÇILIŞI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Kdz. Ereğli’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 101’inci yıldönümünde Kdz. Ereğli Belediyesi tarafından yaptırılan kent tarihinde önemli bir yere sahip Osmanlı İmparatorluğu’nun 2’nci Sultanı Orhan Gazi’nin büstü açıldı. Ayrıca Bozhane mevkiinde bulunan Eski Su Ürünleri Kafe, Modern Halk Kafe olarak yenilenerek resmi açılışı gerçekleştirildi.

Kdz. Ereğli’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 101’inci yılı çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. Sabah 10.00’da Atatürk Anıtı önünde protoklun katılımı gerçekleştirilen çelenk sunumunun ardından Kdz. Ereğli Belediyesi’nin yaptırdığı kent tarihinde önemli bir yere sahip Orhan Gazi büstü açıldı. 

Orhan Gazi Cami’nin bulunduğu sokağın Kaneri ağzı girişine yerleştirilen ve Devlet Sanatçısı, Heykeltıraş Metin Yurdanur tarafından yapılan büstün açılışına Kaymakam İsmail Çorumluoğlu, Garnizon Komutanı Tuğamiral Taner Gün, Belediye Başkanı Halil Posbıyık, eşi Neriman Posbıyık ve diğer protokol üyeleri katıldı.

POSBIYIK: BÖLGEMİZ ORHAN GAZİ DÖNEMİNDE TÜRKLEŞTİRİLDİ

Belediye Başkanı Halil Posbıyık, Orhan Gazi büstünün açılışında yaptığı konuşmada, bölgenin Osman Gazi döneminde Türkleştirildiğini belirtti. Posbıyık, kent tarihi açısından önemli bir yere sahip olan Orhan Gazi’nin büstünü Ereğli’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 101’inci yılı kutlamaları kapsamında açtıklarını söyledi.

Posbıyık açıklamasında şunları belirtti:

“Şehrimiz ve bölgemiz açısından önemli tarihi kişiliklerin unutulmaması, hak ettikleri değerin bugün de karşılığını bulması ve yeni nesiller tarafından sahip çıkılması için bir dizi çalışma yapıyoruz. Tunalı Hilmi Heykeli’nden sonra şimdi de Orhan Gazi büstünü Ereğli’mizin merkezine yerleştiriyoruz.

Orhan Gazi 1281 doğumlu ve 1362 yılına kadar yaşamış. Bu süreçte bu bölgeyi de ilgilendiren çok büyük tarihi adımlar atılmış. Osmanlı Hanedanı’nın kurucusu Osman Gazi’nin oğlu… Annesi, Malhun Hatun… Orhan Gazi döneminde Osmanlı sınırları Karadeniz’e kadar genişledi. Bu bölge, Türk boyları ve onları yönlendiren Ahi önderleri aracılığıyla Türkleştirildi. Bursa başkent yapıldı. İlk Osmanlı gümüş akçesi bastırıldı. Döneminde vakıf sistemi ve adli teşkilat düzenlendi. Çok sayıda medrese oluşturuldu. Düzenli Türk ordusu ve donanması onun döneminde kuruldu. Yani çok büyük hizmetleri olan tarihi bir kişilik. Orhan Gazi büstü, tarihine ve geçmişine sahip çıkma bilinciyle büyümelerinin önemine inandığımız gençlerimize armağanımızdır. Gençlerimizin büyük bir tarih bilinciyle donanmış olarak geleceği inşa edeceklerine inanıyorum. Hepinizi sevgi barış ve dostluk duygularımla selamlıyorum.”

Araştırmacı, tarihçi, yazar Recep Çetin de yaptığı konuşmada kent tarihine sahip çıktığı için Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık ve emeği geçenlere teşekkür etti. Konuşmaların ardından protokol üyeleri tarafından kurdele kesildi.

HALK KAFE SEZONA MERHABA DEDİ

Kdz. Ereğli Belediyesi tarafından modern bir şekilde yeniden inşa edilen Halk Kafe sezona ‘merhaba’ dedi, açılışı kent protokolü tarafından yapıldı. Başkan Halil Posbıyık, 4 mevsim hizmet verecek modern, ucuz kafeyi halkla buluşturmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Siyasilere mesaj veren Başkan Posbıyık, “Hepsi arkadaşım, kendileriyle aram çok iyi ama Hükümet Konağı yapılıyor, diyorlar. İnşallah ben ve meclis üyesi arkadaşlarım onlar Hükümet Konağı’na başlayıncaya kadar Kent Meydanı’nın yapımına başlayacağız”  dedi.

Kdz. Ereğli Belediyesi, modern, ucuz kafeyi halkla buluşturdu. Bozhane eski Su Ürünleri bölgesinde çalışmaları tamamlanan Halk Kafe, pandemi kısıtlamalarının kaldırılmasıyla birlikte sezona ‘merhaba’ dedi.

Halk Kafe’nin sezon açılışına Kaymakam İsmail Çorumluoğlu, Garnizon Komutanı Tuğamiral Taner Gün, Belediye Başkanı Halil Posbıyık, eşi Neriman Posbıyık, belediye meclis üyeleri ve davetliler katıldı.

“ÇAY 1 LİRA”

Belediye Başkanı Halil Posbıyık, açılışta yaptığı konuşmada Halk Kafe’de çayın söz verdiği gibi 1 liradan satılacağını söyledi.

Çalışmalarda emeği geçen belediye ekibine ayrıca teşekkür eden Posbıyık, şunları söyledi:

“Sosyal belediyecilik anlayışımızın yansıması olarak Halk Kafe’yi büyük bir coşkuyla bu sezon hizmete açıyoruz. Hatırlarsınız, pandemi öncesinde büyük bir hızla çalışmaları başlatmış ve halkımıza modern, ucuz bir kafe sözü vermiştik. Bu sözü tutmanın heyecanını ve sevincini yaşıyorum. Evet, halkımız söz verdiğim gibi 1 liradan çayını içebileceği ve yalnızca yaz aylarında değil dört mevsim yararlanabileceği çok müthiş bir kafeye kavuşmuş oldu.

Denizin hemen kenarında, özenle seçilmiş mobilyalarıyla, İstanbul Boğazı’nı, Antalya’nın falezlerini, Bodrum’un en müstesna mekanlarını aratmayacak güzellikte bir kafe… Halkımız bu kafede çok kaliteli ve ucuz hizmet alabilecek.

600 metrekare  yüzölçümü olan bu sosyal tesisimiz açık alanlarıyla kış bahçesiyle çok şık ve özenle hazırlandı. Burada aynı anda 500 kişiye hizmet verilebilecek. Kafe, vatandaşlarımızdan gelen yoğun talep ve istekler üzerine dört mevsim yararlanılabilecek şekilde yeniden düzenlenerek daha modern bir hale getirildi. Emeği geçen bütün ekip arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.

Bu kafeyi hizmet öncelikli bir anlayışla belediyemiz işletecek. Ereğli’mizin ve bölgemizin insanlarını bundan yararlanmaya davet ediyorum. Hemen yanımızda Sanat Sokağımızın zenginliğiyle ve Bozhane’nin güzelliğiyle burası cazibe merkezi haline gelecek.”

Konuşmasının sonunda siyasilere bir de mesaj veren Başkan Posbıyık,  “Hepsi arkadaşım, kendileriyle aram çok iyi ama ‘Hükümet Konağı yapılıyor’ diyorlar. İnşallah ben ve meclis üyesi arkadaşlarım onlar Hükümet Konağı’na başlayıncaya kadar Kent Meydanı’nın yapımına başlayacağız”  dedi. Katılımcıların kurdeleyi kesmesiyle birlikte Halk Kafe hizmetlerine başladı. Başkan Posbıyık, kent protokolüne kafeyi gezdirdi, ikramlarda bulundu.

HABERLERLE İLGİLİ VİDEO İÇİN AŞAĞIDAKİ GÖRSELİ TIKLAYINIZ:

Etiketler:
Share
334 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ