logo

PAKDEMİRLİ: “TARIM KREDİ KOOPERATİFLERİ ÖN ALMIŞTIR”

  • Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Zonguldak’ta katıldığı toplantıda destekleme ödemelerinin bugün itibariyle başladığının müjdesini “10 destek kaleminde 244 milyon lira destekleme ödemesini bugün itibariyle hesaplara aktarmaya başlıyoruz” sözleri ile verdi.
  • Pakdemirli ayrıca fiyat indirimi konusuna da değinerek, ” “Tarım Kredi Kooperatifleri burada bir ön aldı. En çok temel gıda ürünlerindeki fiyatlarda da hızlı şekilde maliyetleri yüksek dahil olsa yerine koyma maliyetiyle beraber fiyatları geri çekerek en büyük kurum olmasa da öncü bir kurum olarak yerini aldı diye düşünüyorum.

Bir dizi ziyaret için Zonguldak’a gelen Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, bir otelde tarım orman sektörü değerlendirme toplantısına katıldı.

Protokol üyelerinin yanı sıra sektör temsilcileri, TSO ve sivil toplum kuruyuşu temsilcilerinin katıldığı değerlendirme toplantısında gıda fiyatlarındaki artışa değinen Bakan Pakdemirli, yaşanan son gelişmeleri katılımcılarla paylaştı.

Gıda fiyatlarında dünyada çok ciddi bir artış yaşandığına dikkat çeken Pakdemirli, ” Bunun anlamı şu. Bir süre daha bu belirsizlikleri yaşamak durumundayız. Allah’a şükür olsun ki ülkemiz güçlü tarımsal üretim alt yapısı iyi bir perakende zincir ve lojistik alt yapısıyla önemli bir gıda problemi yaşamamıştır. Dünyanın her ülkesinde olduğu gibi kuyrukların yaşandığı rafların boşandığı, rafların yağmalandığı bir durumla karşı karşıya kalmadık. Pandeminin en sert yaşandığı bu son günlere kadar da çok önemli bir problemle karşı karşıya kalmadık. Elbette hem pandeminin dünya çapındaki etkisi hem de gelişmekte olan ülkelerin genel problemi olan dövizdeki çalkantılarla beraber maliyetlerin artması ve gıda fiyatların artmasıyla da karşı karşıya kaldık. Özellikle burada da şunu ifade etmek istiyorum gıda fiyatlarının artışıyla beraber bir çok üreticimiz, perakendecimiz lojistik bu işin en nihai anlamda tüketiciye ürün sunan anlamda evet biz maliyetimiz daha düşük ama zam yapmak zorundayız. Yerine koyma maliyetiyle satıyoruz çünkü. Belki de haklılardı ama bu gün itibariyle düşüş trendinde kamu vicdanını biraz daha rahatlatmak istiyorsak aynen yerine koyma maliyetleriyle de raf fiyatlarında bir ucuzluk yapılması gerektiğini de düşünüyoruz. Başta gıda olmak üzere tüm tekstil, diğer insanların ihtiyaçlara olan tüm malzemelerde bu ucuzluğu ve rahatlamayı görmeyi arzu ediyoruz” diye konuştu.

Tarım Kredi Kooperatifleri fiyatların indirilmesinde ön aldı

Bakan Pakdemirli, gıda fiyatlarının indirilmesinde Tarım Kredi Kooperatiflerinin ön aldığını ifade etti. Kamu vicdanının hızlı bir şekilde rahatlatılması için raf fiyatlarının düşmesini beklediklerini belirten Pakdemirli, “Tarım Kredi Kooperatifleri burada bir ön aldı. En çok temel gıda ürünlerindeki fiyatlarda da hızlı şekilde maliyetleri yüksek dahil olsa yerine koyma maliyetiyle beraber fiyatları geri çekerek en büyük kurum olmasa da öncü bir kurum olarak yerini aldı diye düşünüyorum. İnşallah önümüzdeki günlerde de sektörün diğer paydaşları, diğer oyuncuları da bunların gereğini yapacaktır. Gereğini yapmayanlarla da alakalı hem Ticaret Bakanlığımız hem de Hazine ve Maliye Bakanlığımız olsun gerekli denetimleri yapacaklarına kamuoyunu bilgilendirirler. Kamu vicdanını hızlı bir şekilde rahatlatmak istiyorsak yerine koyma maliyetiyle madem bu işleri yapıyorsak hızlı bir şekilde raf fiyatlarının da düşmesini bekliyoruz” şeklinde konuştu.

“Un ihracatında dünya birincisi, makarnada dünya ikincisiyiz”

Türkiye’nin un ihracatında dünya birincisi, makarnada dünya ikincisi olduğunu hatırlatan Bakan Pakdemirli, fiyat artışlarına karşı yapılan regülasyonları da şöyle açıkladı:
“Un ihracatında dünyada birinci makarna ihracatında dünyada ikinciyiz. Üç aşağı beş yukarı nereye bakarsanız bakın bizim arazi ölçeğimizin küçük olmasına rağmen, Türkiye’nin yapısal problemleri de vardır kabul etmek lazım. Türk çiftçimiz, üreticimiz, besicimiz son derecede başarılıdır. Toprak Mahsulleri Ofisi olarak biz bir regülasyon yapıyoruz. Önce üreticiye hizmet etmek, üretici için doğru fiyatın oluşturulmasını sağlamak için çok önemli bir regülasyon görevimiz var. Ama bu dönemde de bir un regülasyonu yaptık. Bu ne kadar biliniyor bilmiyorum. Bugün itibariyle ekmeğin fiyatının belirli yerlerde sabitlenmesi veya kalmış olmasından ana sebeplerinden bir tanesi budur diye düşünüyorum. Ekmek maliyetini düşürmek için uygun fiyatlı buğday satışı yaptık. Ve bunu da işleyenlere, fabrikalara, taahhüt verenlere 185 ila 205 lira arasında çuvalını satacağım diyenlere de taahhüt aldık. Un, ekmek maliyetinde aşağı yukarı üçte biri buğdayın fiyatının artışından kaynaklı. Ekmeğin maliyetinin buradan yükselişini belli miktarda engelledik diye düşünüyorum. TMO, TOBB, Ticaret Bakanlığı ve Valiliklerin denetimiyle de bu işi hala sürdürüyoruz. Peyderpey fiyat artışları gerekiyorsa bizim tarafta da da buğdayda hala önemli bir sübvanse yapıyoruz. Gerekirse yaparız. Ayrıca yem için regülasyon yaptık. Hayvancılık yapanlar mutlaka biliyordur ve faydalanıyordur. Uygun fiyatta besicilerimize yem satışı yaptık. Hem besicilere hem de yem sanayisine bunu tahsis ettik. Besi sektöründe ilave 2-3 milyar liralık bir yükün önüne geçmiş olduk. 4.5 milyon besi ve süt hayvanıyla, 200 civarında kanatlı entegre tesisinin yem ihtiyacını karşıladık. 2,6 milyon ton bir hububat satışı yaptık.”

Tarımın finansmanının önemine de dikkat çeken Bakan Bekir Pakdemirli, “Tabii ki tarımın finansmanı önemli. Burada Ziraat Bankası üzerinden gerekli desteği veriyoruz. Bu dönemde de bizim bankaya ricamız artan maliyetlerle özellikle girdi maliyetlerimiz mazot, gübre, ilaç, yemde bu finansman miktarımızı çiftçi başına bir miktar daha artırılması gerekiyor. Bunu da sürekli olarak konuşuyoruz. Devamını getiriyoruz” dedi.

“Gelir koruma sigortası”

Amerika ve bazı Batı ülkelerinde hayata geçirilen Gelir Koruma Sigortası hakkında da bilgiler aktaran Bekir Pakdemirli, “Gelir koruma sigortası ülkemizde olmayan bir konudur. Amerika’daki tarımsal sigortaların yüzde 85’i gelir koruma üzerine yapılır. Gelir koruma şudur. Bir poliçe satın alıyorsunuz o poliçede diyor ki ‘Çiftçi Bekir Bey yüz dönüm tarlasını eker. Şu kadar buğday alır. Onun altında eğer bir şey oluşursa aradaki fark bu poliçe ile ödenir.’ Böyle bir sisteme doğru da başta stratejik ürünlerde ondan sonra diğer ürünlerde geçiyor olmamız lazım. Amerika ve bazı Batılı ülkeler buna geçmiş durumda. Bunu da biz iki senedir Konya’da deniyoruz. 2023’ten itibaren tüm ülkeye yayıyor olacağız. Birde bu işlerin bir adım daha ötesi var. Sözleşmeli üretim. Alıcı ile satıcının veya alıcı ile üreticinin bir araya geldiği doğru yapılandırılmış bir sistem. Pancarda var, patateste, domateste var. Bunu daha yaygınlaştırmak mevzuat eksikliklerini gidermek son derece önemli olur diye düşünüyorum” diye ifade etti.

Müjdeyi Zonguldak’tan verdi: “244 milyon lira destekleme ödemesi başladı”

10 destek kaleminde toplam 244 milyon lira destekleme ödemesinin bugün itibariyle başladığını aktaran Bakan Bekir Pakdemirli, “Destekleme ile alakalı müjdelerimizi de açıklıyoruz. Yine kırsal kalkınma ve yatırımların desteklenmesi, sulama makine ve ekipman alımlarının desteklenmesi, hayvan genetik kaynaklarının korunmasının desteklenmesi, tarımsal yayın, danışmanlık desteği, hayvan hastalıkları tazminatı desteği, sertifika ve tohum üretim desteği, tiftik üretimi desteği, AR-GE desteği, yem bitkileri desteği, balığın avcılığı desteği kapsamında 10 destek kaleminde toplam 244 milyon lira destekleme ödemesini bu gün itibariyle hesaplara aktarmaya başlıyoruz. Bunu da vatandaşlarımıza bildirmiş olalım” diyerek müjdeyi açıkladı. (iha)

2022’DE ZONGULDAK’A YAPILACAK PROJE VE YATIRIMLARI AÇIKLADI

2 milyon maliyetle 5 proje

Bakan Pakdemirli, yeni yılda Zonguldak’a yapacakları proje ve yatırımları da açıkladı. 2022’de 2 milyon maliyetle 5 tane projeyi hayata geçireceklerini kaydeden Pakdemirli, “il müdürlüğümüzün projeleri bunlar 120 bin fındık fidanı yüzde 50 hibeli bunlar, 16 bin ceviz fidanı, 6 bin Trabzon hurması fidanı, 70 bin kilogram hububat tohumu, 30 bin kilogram sertifikalı yem bitkileri tohumu dağıtımı gerçekleştireceğiz.”diye konuştu.

-Tarıma Dayalı OSB bin vatandaşa istihdam kaynağı olacak-

Çaycuma’daki Tarıma Dayalı Organize Sanayi Bölgesi’nde 27.5 milyon liralık bir altyapı yatırımı yaptıklarını kaydeden Pakdemirli, “ödeneklerimizi ayarladık, ihalesini de yaptık inşallah bin vatandaşımıza buranın istihdam kaynağı olacağını düşünüyoruz. Zonguldak’ımıza bunun da hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.”dedi.

-Orman konusunda 14 milyon TL’lik yatırım-

Pakdemirli, Orman konusunda da Zonguldak’a 14 milyon liralık yatırım yapacaklarını belirtti ve “500 bin fidan dikiyor ve 2.5 milyon fidan Zonguldak’ta üretiyor olacağız. Gökçebey Bal Ormanı’nı tesis edeceğiz, 150 aileye de 9 milyon lira ORKÖY desteği veriyor olacağız ki ORKÖY desteğini genelde şehirlerde 2-3 milyon lira sınırında tutuyoruz ama Zonguldak’a burada bir pozitif ayrımcılık yaptık 9 milyon lira ayırdık. Gerekirse daha da fazla ayırırız. Sosyal ağaçlandırma kapsamında yine okul, cami, hastane gibi yerleri de 10 binin üzerinde fidanla donatıyor olacağız. Merkez ve Devrek’te 2 tıbbi aromatik bahçeyi tesis ediyor olacağız ve 12 bin ton defne sürgünü ve odun dışı ürün üretimi ve köylümüzün buradan 30 milyon lira ek gelir elde etmesini sağlayacağız.”ifadelerine yer verdi.

-Su alanında 23 proje ve 1 milyar liralık yatırım-

Su alanında Zonguldak’a 23 proje ve 1 miyar liralık yatırım müjdesiyle geldiğini ifade eden Pakdemirli, şöyle konuştu:

“planlama ihalesi yapılacak Kozlu İhsaniye Barajı ile 8.65 milyon metreküp içme-kullanma suyu temin edeceğiz. Bunun hızlı bir şekilde ihalesini yapıyor olacağız. Çaydeğirmeni beldesinde yeraltı barajı planlama çalışmalarını yaptık bunun da 10 milyon lira bedeli var. Yapımı ihale edilen Alaplı Göleti ile 6.86 milyon metreküplük içme suyu sağlanacak. Bu da 40 milyon lira bir civarında yatırımı var. Planlama ihalesi yapılacak Çobanoğlu Göleti ile de 2 bin 750 dekar alanı suluyor olacağız. Haziran 2022’de 10 milyon lira bedelle ihalesine inşallah çıkıyor olacağız. Projesi tamamlanan ve yapımı ihale edilecek 2 gölet ile 5 bin 450 dekar tarım arazisi sulanacak. Nebioğlu Madenler Göleti ile Elvan Pazarcık Göleti’nin de yapımına başlıyoruz. 2022 yılı yatırım programına teklif edilecek iki göletle 61 köye 14 milyon metreküp içme-kullanma suyu temini sağlayacağız. Buldan Göleti ve Davulgu Göleti’ni de inşallah yapıyor olacağız. Bunu programa teklif ettik, eğer stratejiden onay alırsak bunlara da 2022 yılında başlıyor olacağız. Yine Alaplı İçme Suyu Tesisleri’nin de proje ihalesi yapıldı. Yapım ihalesi yapılacak olan Ereğli Arıtma Tesisi Ozon Ünitesiyle de günlük 70 bin metreküp memba kalitesinde içme suyu temini yapılacak. Bu yıl içinde tamamladığımız 30 milyon lira bedelli 4 taşkın koruma tesisi ile iki ilçe, bir belde ve bir köy taşkınlardan korunacak. Kilimli ve Kozlu ilçe merkezi, Nebioğlu beldesi ve Ömercik Köyü’nde bunlar. 200 milyon lira maliyetli Filyos Çayı taşkın koruma 6’ncı kısım işine de proje hazırlama çalışmalarına başladık. Yine ihale edeceğimiz 7 taşkın koruma tesisi ile Zonguldak şehir merkezi, Kozlu ilçesi merkezi, Çaydeğirmeni beldesi, Şirinköy köyü, Türkali köyü, Yaraşlıyörük köyü, Çömlekçiler köyü olmak üzere 7 yerleşim yeri ve 10 bin dekar arazi de taşkınlardan korunacak. Bunların haricinde inşaatına başladığımız Ormanlı Beldesi Taşkın Koruma Tesisi ile de beldemizi taşkından koruyor olacağız. Çaycuma ilçesi Filyos Çayı’nda makineli çalışmalara başlayacağız, proje ile Çaycuma ilçesi taşkınlardan korunacak. Su alanındaki bu tüm yatırımlarımız ve müjdelerimiz Zonguldak’a hayırlı uğurlu olsun.”

“Kırsal yatırımlara 1,3 milyar liralık bütçe ayırdık”

Pakdemirli, 2022 yılı için kırsal kalkınma yatırımlarına da 1,3 milyar liralık bütçe ayırdıklarını belirtti. Tarımsal desteklemelerle ilgili üreticilere müjde veren Bakan Pakdemirli, şunları kaydetti:

“Bugün itibarıyla kırsal kalkınma yatırımlarının desteklenmesi, bireysel sulama makine ve ekipman alımlarının desteklenmesi, hayvan genetik kaynaklarını koruma desteği, tarımsal yayım ve danışmanlık desteği, hayvan hastalıkları tazminatı desteği, sertifikalı tohum üretim desteği, tiftik üretimi desteği, Ar-Ge desteği, yem bitkileri desteği ve balon balığı avcılığı desteği kapsamında 10 destek kaleminde toplam 244 milyon lira destekleme ödemesini hesaplara aktarmaya başlıyoruz.”

Share
434 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ