logo

POSBIYIK, ARA KADEME YÖNETİCİLERİNİ İŞARET ETTİ

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, Erdemir’le sorunlu ilişkiler konusunda düzenlediği basın toplantısında, çevre ve imar kirliliği, emlak ve elektrik havagazı tüketim vergisi gibi sorunların kaynağı olarak alt veya ara kademe yöneticileri işaret ederek, “…yıllarını Ereğli’ye ve ERDEMİR’e vermiş bir kişi olarak iddia ediyorum. Bizim bu konularla ilgili diyalog içinde olabildiğimiz ERDEMİR’deki ara kademe yöneticileri, karar verme noktasındaki üst kademe yöneticilere ya eksik bilgi aktarıyorlar, ya yanlı ve yanlış bilgi veriyorlar. Ya da eskiden yaptıkları yanlışlıkların ortaya çıkmasını örtebilmek için yanlışlarında ısrar ediyorlar.” dedi.

Posbıyık ayrıca bir oda başkanı aracılığı ile yaptığı üst düzey görüşmenin de sonuç sağlamadığını belirterek, konunun hukuksal zeminde sürdüğünü ve yakın zamanda Erdemir’e cezalar kesileceğini ifade etti.

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, Erdemir’le sorunlu ilişkileri konusunda basın toplantısı düzenledi.

Toplantının başında irticalen yaptığı konuşmada intikamcı duygularla hareket etmediğini, Erdemir’in başarısı için her türlü gayreti göstermeye hazır olduğunu söyleyen Posbıyık, “ama tüm bunlara rağmen Ereğli’yi kaale almıyorlar” serzenişinde bulundu.

OYAK/Eremir’in tek derdinin üretimi artırmak ve karlılık olduğunu iddia eden Başkan Posbyık, çevresel yatrımların ihmal edildiğini ve yönetimin diyaloğa yanaşmadığını söyledi. Posbıyık, karşılıklı teknik heyetler kurularak sorunların basit bir şekilde çözülebileceğini de sözlerine ekledi ve Erdemir’deki ara kademenin sorunları objektif bir şekilde üst kademelere iletmediklerini söyledi.

Erdemir’le belediye arasında süregelen sorunları; “Hukuka aykırı yapılaşma, çevre kirliliğine neden olma, imar kirliliğine neden olma, emlak, elektrik-havagazı tüketim vergileri ile yapı ruhsatı ve yapı kullanma izin belgesinden kaçınma” başlıkları ile özetleyen Posbıyık, konuşmasında özellikle Baraj İnşaatı, Gülüç Köprüsü’nün Erdemir tarafındaki alanı ve Cumartesi Pazarı sınırına komşu alanlara dikkat çekerek bu alanları hukuksuz bir şekilde Erdemir tarafından kullanıldığını açıkladı. Başkan Posbıyık sözlerinin sonunda Oyak-Erdemir yönetimine “diyalog çağrısı” yapmayı ihmal etmedi.

Posbıyık Soru cevap bölümünde ise; Erdemir’e kesilen ceza rakamını telaffuz etmediğini ve etmeyeceğini, bir aracı sayesinde görüştüğü idare meclis başkanı ile görüşmede her konuyu gündeme getiremediğini ancak genel ifadelerle anlatabildiğini ve konunun artık hukuksal zeminde çözüme kavuşabileceğini açıkladı.

YAZILI METİN:

  • Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık’ın gazetecilere dağıttığı yazılı konuşma metininde ise şu ifadeler yer aldı:

Kdz. Ereğli halkı maske, sosyal mesafe ve hijyene dikkat ederek Korona virüsten korunabiliyor. 

Biliyorsunuz, Zonguldak +1 diye geçiyor. Neden? Çünkü Zonguldak madenci şehri, sanayi kenti… Termik santraller var. Korona virüsün hava kirliliği ile kötü çevre koşulları ile bağı olduğu ifade ediliyor. Bu konuda çalışmalar yapılıyor. Ereğli’de de Erdemir var. Erdemir’den kaynaklı kirlilik yükünü izliyoruz. Maalesef yeterli önlem alınmıyor; şehrimizde solunum yolları hastalıklarının, löseminin, kanserin hızla çoğaldığını hepimiz biliyoruz. 

Hep vurguluyorum. OYAK’ın ERDEMİR ‘de tek derdi var; üretimi artırmak, daha fazla kar etmek… Ama biz Ereğli halkını, çalışanları, sanayicileri, nakliyecileri, taşeron işçileri, sosyal dayanışmayı, istihdamı, insan haklarını umursuyoruz. Çevresel kirliliği engellemek, çevre sağlığını korumak için gereken yatırımlara öncelik verilmesi gerekiyor ama bu yatırımların  Erdemir’in önceliğinde yer almadığını görüyoruz. 

Bu şehrin yerel yönetimi olarak ortaya çıkan sorunları diyalog ile çözmeye çalışıyoruz. Diyalogla çözülebilecek konularımız, sıkıntılarımız söz konusu. Bir emlak vergisi, elektrik ve havagazı, yangın vergisi  sorunumuz var. İmar kirliliği sorunumuz var, ruhsat sorunlarımız var, çevre kirliliği sorunumuz var.  Bu konular sorun yumağı haline gelmeden çözülebilsin diye belediye olarak üzerimize düşen görevleri sonuna kadar yapmaya gayret ediyoruz. ERDEMİR-OYAK’ın da böyle bir yaklaşım içinde olmasını bekliyoruz. 

Ama yıllarını Ereğli’ye ve ERDEMİR’e vermiş bir kişi olarak iddia ediyorum. Bizim bu konularla ilgili diyalog içinde olabildiğimiz ERDEMİR’deki ara kademe yöneticileri, karar verme noktasındaki üst kademe yöneticilere ya eksik bilgi aktarıyorlar, ya yanlı ve yanlış bilgi veriyorlar. Ya da eskiden yaptıkları yanlışlıkların ortaya çıkmasını örtebilmek için yanlışlarında ısrar ediyorlar. 

Biz, yasal olanı talep ediyoruz. Erdemir’in yasal yükümlüklerini eksiksiz yerine getirmelerini bekliyoruz.

Başta emlak ve imar mevzuatı açısından ve  diğer konularda  tespitini yaptığımız eksik ve hatalı beyan ve belgelerin düzeltilmesini istedik. Biliyorsunuz  İMAR AFFI “olarak bilinen süreç 31/12/2019 tarihi itibarıyla bitti. Defalarca yazılı, sözlü  bildirimde bulunduk. İmar affından yararlanıp yapı kayıt belgesi alınmış ise bildirmelerini istedik. Maalesef bu bilgi ve belgeler tarafımıza sunulmadı. Belediyemiz tarafından yürütülen emlak vergisi ile imar mevzuatı çalışmaları yasal zorunluluk olup, tüm işlemler bu çerçevede yürümeye başladı. Yerel yönetim olarak yasal olarak yapmakla yükümlü olduğumuz işlemleri yapmak zorunda kaldık.

Tüm vatandaşlar ile sanayi kuruluşları; Elektrik ve havagazı tüketim vergisi” ödemektedir. Emlak vergisi” ödemektedir. Yapı ruhsatı ve yapı kullanma izin belgesi almaktadır. 

Ama Erdemir bu vergilerin bazılarını ödememekte, bazılarını eksik ödemektedir. Ruhsata tabi yapılarının bazıları ise ruhsatsız durumda. 

Belediye olarak bu konularla ilgili defalarca söyledik, yazdık. Harekete geçilmeyince bu hususlarla ilgili işlemler yapmaya başladık. Halen bu işlemler devam etmektedir. Fabrika sahasının planlamasından, yapıların ölçülmesinden, imar ve ruhsat hukuku yönünden pek çok problem var. Bunların sonuçları var. Bu sonuçlar konusunda üst kademe yöneticilere doğru bilgi gitmiyor. 

Belediyemiz yasal hakkını arıyor, arayacak. Yasal yükümlülüklerimiz var. Belediyenin zaman kaybetmeye vakti yok.

Ereğli Demir Çelik Fabrikaları 4.5 milyon metrekarelik bir alana sahip. Bunun 2 milyon 250 bin metrekaresi Hazine arazisi,  1 milyon 200 bin metrekaresi deniz cürufla doldurularak kazanılan alan, 50 bin metrekaresi Belediye ve şahıs arazileri. Özel Güvenlik Bölgesi gerekçesi ile belediyenin ve vatandaşın arsaların kullanımını da engelliyorlar. Bu hususta da harekete geçeceğiz.

ERDEMİR’e sorunları çözmek üzere birçok kez çağrı yaptık, yapıyoruz. İki ay önce İdare Meclisi Başkanı’yla İstanbul’da yemekte bir araya geldim. Burada yaptığımız görüşmede, karşılıklı olarak konuları ele aldık. Kendilerinin yanlış bilgilendirildiğini orada da söyledim. Başta yüksek fırın ruhsatı olmak üzere bir kaç ruhsatın kendileri için öncelikli olduğunu söylediler. Biz zaten tüm vatandaşlarımızın olduğu gibi ERDEMİR’in de ruhsat başvuruları konusunda gereken çalışmaları sürdürüyorduk. Döner dönmez konuyla ilgilendim. Söz konusu ruhsat başvurusunda ERDEMİR’in kendi iç müdürlüklerinden ve yapı denetim firmasından kaynaklanan eksiklikleri ve  neler yapmaları gerektiğini, derhal bildirdik. Gereken adımları attık.

Biz de onlardan Ereğli halkı ve Belediye olarak, kanunların ve mevzuatın emrettiği adımları atmalarını bekledik. Bunların neler olduğu konusunda kendilerini bilgilendirmiştim. Görüşmemiz sırasında gayet olumlu yaklaştı. Kendilerinin yasal yükümlülüklerini yerine getirme konusunda gerekli adımları atacağını, bizzat konuyla ilgileneceğini söyledi. Ama bugüne kadar hiçbir olumlu adım atmadıkları gibi görüşmekten de kaçınıyorlar.

Yine aynı görüşmede ifade ettim. İki tarafın teknik heyetleri bir araya gelseler konulara açıklık getirileceğini ve sorunların çözüleceğini söyledim. Ancak hiçbir cevap alamadık. 

Bu konuları Ereğli ve Ereğli halkı için çözüme kavuşturmak zorundayız. OYAK Genel Kurulu’nun bu konuyu ele almasını ve duyarlılık göstermesini talep ediyorum.

Fabrika içinde belediyeden izin almadan yapı yapamazlar. Yaparlarsa kaçak olur. İzin alamadan yapıya ek yapamazlar. Yaparlarsa kaçak olur. Fabrikada yapılan inşaatların ölçümlerine ait bilgi ve koordinatlar bizde bulunuyor. ERDEMİR yetkililerinde bu bilgiler yok. Yaptığımız tespitlere dayalı olarak gerekli ceza kesildi. Teknik ekibimiz fabrika sahasında Belediyemizce yapılaması yasal zorunluluk olan çalışmalarını halen sürdürüyor. 

Söz konusu çalışma kapsamında tespit edilen, yapı ruhsatı alınmadan veya ruhsata aykırı olarak inşa edilen yapılar kanun gereğince savcılığa da bildirilmiştir.

OYAK-ERDEMİR yönetimine yeniden çağrı yapıyorum. Ereğli halkının hakkını savunmaya devam edeceğiz. Kanunların elverdiği ölçüde Ereğli halkının haklarının korunması adına tüm gayretimizle mücadele edeceğiz. Tüm sorunlar masada duruyor. Diyalog yolu ile  tüm bu sorunların  çözümü de mümkün. Masaya gelin. Ereğli halkının haklarını biz temsil ediyoruz.  

Etiketler: »
Share
452 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ