logo

POSBIYIK “KADINLARIN GÜVENLİĞİ; HEPİMİZİN SORUMLULUĞU”

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü mesajında “Kadınların güven içinde yaşayabileceği bir iklimi oluşturmak hepimizin sorumluluğu” dedi ve bu konudaki mücadelesini sürdüreceğini vurguladı.

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü nedeni ile yazılı mesaj yayınladı.

Mesajında “Ben belediye başkanı olarak Ereğli’nin kadınların ayrımcılığa maruz kalmadığı, güven içinde yaşayabileceği bir kent olması için mücadele etmeye devam edeceğim.” görüşlerine yer veren Başkan Posbıyık’ın mesajı şöyle :

Biliyoruz ki, bu şiddetin temelinde, evde, sosyal-toplumsal yaşamda, çalışma hayatında kadınların maruz kaldığı cinsiyet ayrımcılığı yer alıyor. Toplumsal cinsiyet eşitliğini hiçe sayan yaklaşımlar ne yazık ki her geçen gün artıyor ve bu, kadına yönelik şiddetin temellerini güçlendiriyor.
Türkiye bu büyük sorunla yüzleşmek ve acilen daha güçlü önlemler almak zorunda…
Her bireyin, her öğretmenin, her anne-babanın, her erkeğin, her kadının, yöneticilerin, karar alıcıların, toplum önderlerinin bu sorunun çözümü için var gücüyle çaba göstermesi gerekiyor.
Bu şiddete yol açan zihniyetin, toplumsal arka planların değiştirilmesi, cehaletin giderilmesi için el birliğiyle mücadele etme zamanı…
Kendisini diğer bir cinsten, diğer bir ırktan üstün görme anlayışı insanlığın felaketine yol açıyor; Bunu REDDEDELİM.
Önce iyi insan olmayı hedefleyelim. Karşımızdakine ve kararlarına saygı duyalım. Sorunları çözme kültürü edinelim. Kendimizi edebiyatla, şiirle, müzikle, kültürle donatalım. İnsan haklarını, kadın haklarını kavrayalım. REDDETMEYİ ve REDDEDİLMEYİ öğrenelim.
Şiddet diline ve ayrımcılığa karşı çıkalım. Kadınların kendilerini korumaları ve hak arama yollarını işletmeleri için yanlarında olalım. Ama bilelim ki bu sorun, yalnızca kadınların mücadelesiyle değil, topyekun hepimizin duyarlılığı ve çabasıyla aşılabilir.
Kadınlar; iş arkadaşlarımız, doktorlarımız, avukatlarımız, öğretmenlerimiz, bilim insanlarımız, yöneticilerimiz…
Kadınlar; annelerimiz, hayat arkadaşlarımız, çocuklarımız ve can dostlarımız…
Kadınları koruyan yasalar ve sözleşmeler uygulanmalı, geliştirilmeli, hayat kurtaran uygulamalar güçlendirilmeli.
Kadınların güven içinde yaşayabileceği bir iklimi oluşturmak hepimizin sorumluluğu… Ben belediye başkanı olarak Ereğli’nin kadınların ayrımcılığa maruz kalmadığı, güven içinde yaşayabileceği bir kent olması için mücadele etmeye devam edeceğim.
“Tek kanatla geleceğe uçamayız”.

Etiketler: »
Share
188 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ