logo

POSBIYIK, ÖREN VE ÖMERLİ’DE COŞKUYLA KARŞILANDI

  • Kdz. Ereğli Belediye Başkanı ve CHP Belediye Başkan Adayı Halil Posbıyık, seçim gezileri kapsamında Ören Mahallesi ve Ömerli Mahallesi Kaynarca’ Konutları’nda coşkuyla karşılandı. Ören’e doğalgaz gelmesi için yönetim kurulu üyesi olduğu Dergaz ve AKSA’da her şeyi yaptığını belirten Başkan Posbıyık; “Ören’e doğalgaz gelmesi için hükümet partisinin Kepez’den buraya hat çekilmesi için çelik boru göndermesi gerekiyor. Bunun dışında ben her şeyi yaptım. Burada vatandaşı kandırarak politika yapıyorlar. Hiç birine inanmayın, bana inanın” dedi.

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı ve CHP Belediye Başkan Adayı Halil Posbıyık, seçim gezileri kapsamında Ören ve Ömerli Mahalle’sinde vatandaşlarla bir araya geldi.

Beraberinde belediye meclis üyesi adaylarıyla birlikte 2 mahalleye ziyarette bulunan Başkan Posbıyık, Ören’de ve Ömerli’de de halkın coşkusuyla karşılandı. Özellikle Ören mahallesinde doğalgaz konusunda vatandaşı kandırarak politika yapıldığını anlatan Başkan Posbıyık şunları söyledi:

“BİR KISMINIZI KANDIRIYORLAR”

“Değerli hemşehrilerim. Dedikodulara, fırsatçılara ehemmiyet vermeyin lütfen. Buralarda çok dedikodu yapıyorlar. Bir kısmınızı kandırıyorlar. Yanlış laflar söylüyorlar. Beni dinleyin, buranın halini anlatayım. Burası köydü. Jandarma bakıyordu. Buraya herkes geldi ev yaptı. Evler yapılırken ne parsel boyutu belli, ne bişey. Kimi kiminin yerine geçti, öteki berikinin hissesine geçti. 5-6 katlı yaptı, imar hiçbir şey yok. Ne oldu, evlerin hepsi birbirine girmiş vaziyette.  ‘Halil Posbıyık kanalizasyon yapmıyor’ diyorlar. Bu şartlarda nasıl yapayım. Bakın Tasin Tanyıldız bizim meclis üyemiz. Rica ettik, buradaki tanıdıklarına söyledi, yeni kanalizasyon hattı yapmaya başladık. Nasıl oldu bu, vatandaş oradan hattın geçmesine izin verdi. Belediye başkanı değil, Cumhurbaşkanı da gelmiş olsa oradaki insanın gönlünü almadan veya istimlak yapmadan benim kanalizasyonu yapmam mümkün değil. Bir yerde daha anlaşma yaptık orada karayolları vardı ve oraya da girmeye başladık.

“VATANDAŞ İZİN VERİRSE KANALİZASYON HATTI YAPILIYOR”

Ören mahalle sınırları içinde içme suyu hattında hiçbir sıkıntımız yok. Her yerde suyumuz var. Kesintisiz bir şekilde içme suyu veriyoruz.  Kanalizasyon hatlarıyla ilgili de kot ve yol sorunu olmayan yerlerde bağlantılarımızı yaptık. Bazı binalarda bağlantı yapamıyoruz. Vatandaşın bina kotu kurtarmadığı için fosoptiklerini ücretsiz olarak çekiyoruz. En son Ören Kurtuluş caddesinde 30 bina bu sorunu yaşıyordu, vatandaşlar bir araya gelip izin verdikleri için hat çekmeye başladık bu hafta bitiriyoruz.  Yine Şahinler Düğün Salonu üzeri, mezarlık altındaki evlerde izinlerini alıyorlar, önümüzdeki hafta oraya başlıyoruz.  Buradan ne çıkıyor. Şu çıkıyor. Muhtarınız, azalarınız, komşularınız. Burada çarpık yapılaşma oldu zamanında. Buradan izin verin belediye kanalizasyon hattını geçirsin. Bende makine var, adam var, kürek var, her şey var ama kanunlara karşı gelemem ben. Eğer muhtarınız, azalar gidip anlaşma sağlarsa halkla olay bitti. Kanalizasyon yapmak, yolu asfaltlamak belediye için dert değil.

.

.

DOĞALGAZ GELMESİ İÇİN HER ŞEYİ YAPTIM

İkinci konu doğalgaz meselesi. Doğalgaz olması için burada imar planı olması lazım. İmar yolları olması lazım. Anlattığım gibi burasını köyden bana vermek için Vali bile geldi, yalvardı. Çarpık kentleşme olmuş durumda.  O zamanlar burada her kes evi plansız, programsız, çekme mesafesi olmadan, yan komşu mesafesi olmadan patır patır evler yapıldı kaçak. Çok katlı yaptılar, az katlı yaptılar. Bir taraftan biz bunları kurtarmaya çalışıyoruz. Şuanda imar planları çizilmeye çalışılıyor. İmar planı çizildiğinde de iş bitmeyecek ben size söyleyeyim. Ben gerçekleri konuşan bir adamım. İster bana kızın, ister darılın. Ama imar planı çizildiği zaman dahi iş bitmeyecek. Bazıları senin yerine geçmiş, geçtiği kadar senden yer almak zorunda. İmar planı da kurtarmıyor işi. Karmakarışık bir şey olmuş. Bu çözülmesi zor olan işi ben çözmeye çalışıyorum. Ama siz yine de bana inanmıyorsunuz.  Arada (isimlerini biliyorum) dedikodu yapanlar var. Car car ediyorlar ama bu mahalleye hiçbir faydaları yok. Gene ben ne yapıyorsam yapıyorum veya belediye ne yapıyorsa yapıyor.  Şimdi Dergaz’a gittik. Dergaz’ı kuran kardeşiniz Halil Posbıyık. 2005 yılında bu memlekete doğalgaz getirmek için Düzce, Ereğli, Belediyelerine kararlar aldırdım. Dergaz’ı kurduk. Konsorsiyum yaptık ve doğalgazı 2005 yılında Ereğli’ye getirdim. Hatta Zonguldak basını benim için Zonguldak haini diye yazdı. ‘Kömür var bu memlekette, doğalgaz getiriyor bu, kömürü kim kullanacak’ dediler.  Ama şimdi kendileri doğalgazı getirmeye çalışıyorlar. 

HÜKÜMET PARTİSİNİN İŞLERİ

Doğalgazın Ören’e gelmesi için konuyu yönetim kuruluna getirdim.  Bunlar benim görevim değil, hükümet partisinin işleri. Ama sizde bir inanç var, sağ olun ben çalışkan olduğum için herhalde ‘Her şeyi yaparsa Halil posbıyık yapar, başkası yapamaz’. DERGAZ Yönetim Kurulu’na dedik ki  ‘burada imar planlarının, imar yollarının hemen ortaya çıkması mümkün değil belediye ve devlete ait olan kadastro yolları var. Buraları imar yolu olarak kabul edin, ben buraların meclisten kararını çıkaracağım, kadastro yollarından doğalgaz hatlarını geçirelim’ dedik.  Bu sefer dediler ki ‘peki yarın imar planı yapıldığında kadastro yolundan geçmek yerine dünyanın tazminat işi doğar, kabul etmiyoruz’ dediler. Ben kabul ediyorum, meclisten de böyle karar aldıracağım dedim. Kadastro yollarını imar yolu kabul edilmesi için dergaz’dan daha doğrusu AKSA Yönetim Kurulu’ndan karar çıkarttırdım. Olay bitti, şimdi getirebiliriz. Peki ne lazım. Gaz gelmesi için Kepez’den buraya kadar çelik boru hat çekilmesi lazım. 11 İl’de deprem oldu. Depremlerden dolayı AKSA çok büyük bir zarara uğradı. Bütün işletmelerinin masraflarını deprem bölgesine yapmaya başladı. Buraya o çelik borunun gelmesi için bir parti büyüğünün veya bakanın telefon etmesi lazım. Siz beni bakan yapmadınız ki belediye başkanı yaptınız. Bakan olsaydım onu da yapardım. Ama Kandilli’ye yukarıdan nerden telefon geldiyse doğalgaz gitti. Kandilli’de benim, oraya geldiği için elbette mutluyum. Kandilli Ören’den daha uzun, o borular oraya geldi yapılıyor, buraya niye gelmiyor. Siz hala daha Halil Posbıyık yapmıyor, etmiyor diyorsunuz. Bu işler böyle yürümez, ben elimden gelen gayreti gösteriyorum.

ÇELİK BORU’YU GÖNDERSİNLAR HATLAR DÖŞENMEYE BAŞLAR

 Bir takım isimler var, devamlı beyninizi yıkıyorlar burada. Ben devletmiyim, bir ilçenin belediye başkanıyım. Bakın Kandilli’ye boruları getirdiler, oranın 10’da biri olan Ören’e getiremediler çelik boruyu. Çelik boruyu getirseler buradaki Dergaz hemen dağıtımı yapacak.  Yine durmadım  Dergaz’dan, Aksa’dan yeni bir karar çıkarttım 2024 programına burayı aldırdım. O boruda yapılacak yani. Ama Allah’ın huzurunda yemin ediyorum ki benim hiç günahım yok, burayı hükümetin partisi yapması lazım veya buradaki milletvekili Saffet Bozkurt’un yapması lazım. Yapmıyor ben ne yapayım. Ama buraya geliyor bol bol konuşuyor Halil Posbıyık yapmıyor diye. Ben devletmiyim nasıl yapayım. Ben elimden geleni yapıyorum, anlatıyorum. Aksini söyleyen bir delikanlı varsa, Saffet de varsa gelsin karşıma konuşalım.  Televizyonda konuşacaksa, nerde konuşacaksa konuşalım.  Vatandaşı kandırarak politika yapıyorlar. Size söylenenlerin hepsi yalan, bana inanın.

BELEDİYE BAŞKANI OLMAK İÇİN İYİ OLMAK YETMİYOR, LİDERLİK LAZIM

Belediye başkanı olmak için iyi olmak yeterli değil. Lider olmak gerekir. Disiplinli olmak gerekir. Sevecen olmak, halkı kucaklamak, halkın taleplerini, isteklerini yerine getirmeye çalışmak gerekir. Onun için Hüseyin Uysal’da iyi bir insandı, çok iyi bir doktordu. Ama belediyeciliği götüremedi. Çünkü belediyecilikte rant vardır, avanta vardır. İmar planlarında belediye başkanı tehdit ederlerse, baskı yaparlarsa her türlü değişikliği yaptırırlar. Onlara hayır diyebilmek lazım. Ereğli halkının haklarını rantiyecilere karşı savunabilecek birisi olması lazım. Ben tekrar aday olmayı düşünmüyordum ama Ereğli’ye karşı tehlike gördüm. Aynen 2014’de olduğu gibi kaotik ortam isteyenler, çeteler harekete geçtiler. Önce beni aday yaptırmamak için çok uğraştılar. Çünkü dertleri Halil Posbıyık’ın dışında hangi parti olursa olsun kim belediye başkanı olursa onun damarından gireriz diye düşünüyorlar. Çünkü benim damarımdan giremiyorlar, ben onların damarlarından giriyorum. Benim kaç kez arabam kurşunlandı, evim kurşunlandı, MİT korumaya aldı yıllardan beri. Bir gün olsun Ereğli halkının haklarını korumaktan geri durmadım. Yıllardan beri Ereğli il olsun diye bas bas bağırıyorum, Erdemir’e Ereğli’nin uşakları giremiyor diye bağırıyorum. Kimseden ses çıkmıyor. Ben bağırdığım için bana kavgacı diyorlar. Ereğli’nin haklarını savunmak için bağırmaya devam edeceğim. Bana oy versinler, vermesinler. Hangi partiden olursa olsun, asla insanları ayırt etmem. Hiçbir zaman particilik yapmam. Belediye başkanlığında particilik olmaz. Belediye başkanlığında ‘Ya benim partim odun gibi birini aday yaptı, ne yapalım benim partim ona oy vereceğiz’ derseniz evlatlarınıza ve torunlarınıza ihanet etmiş olursunuz. Belediye başkanlığında dirayetli, lidere oy verilir, hangi partiden olursa olsun.  Milletvekilliğinde tabiî ki ideolojiniz neyse, partiniz neyse ona oy verirsiniz eyvallah. Yerel seçimde particilik olmaz.

“EREĞLİ’DE İŞSİZLER ORDUSU VAR”

Bakın Ereğli’de hala işsizler ordusu var. Demirçelik’e sınavla adam alıyorlar. Karabük’ten, Kırıkkale’den gelenler sınavı geçiyor ama Ereğli uşağı geçemiyor. Neden, beyinsiz mi Ereğli uşağı? Hayır! Çünkü Ereğli halkına sahip çıkan liderler yok. Benden başka bağıran yok. Sonra kavgacı oluyoruz. Benim silahım yok, yumruk atmasını bilmem ama Ereğli halkının haklarını savunmak için kimseyi dinlemem. Bakan, çakan tanımam. Konuşan adamları susturmaya çalışıyorlar. Ereğli tekrar 2014’lü yıllara dönmemesi için, tekrar bir 5 yılı kaybetmemek için el birliği içinde olmamız lazım. Sizden bir Halil Posbıyık’a birde meclis üyelerime oy istiyorum.”

Paylaşın:
231 Kez Görüntülendi. Etiketler:
#

SENDE YORUM YAZ