logo

POSBIYIK’TAN AÇIKLAMALAR, MESAJLAR, ÇAĞRILAR…

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, Mart Ayı Meclis toplantısında yaptığı konuşmada belediyenin gündeminde olan konulara açıklık getirerek, bazı çevrelere mesajlar verdi ve çağrıda bulundu.

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, Mart Ayı Meclis Toplantısı’nda yaptığı açıklamada devam eden çalışmalarla ilgili bilgi verdi. 

Posbıyık, şunları söyledi:

BALIK RESTORANI İHALESİ BUGÜN

“Bugün Balık Restoranının ihalesi var. Erdemir Genel Müdürlüğü’nün yanındaki yerin ihalesi bugün yapılacak.  Eski Belediye binasının yerine Bilim Merkezi’nin yapılması için de son aşamaya geldik. O da yakında ihaleye çıkacak. O da çok önemli bir proje. İmkanlarımız dar ama yine de bunları yapmak için elimizden gayreti göstereceğiz.

DANIŞTAY’DA DAVAYI KAZANDIK

Geçtiğimiz hafta Erdemir, Kızılcapınar Barajı’na HES yaparken su patlağı oldu. Su patlağının aslında olmaması lazımdı, oldu. Bunu biliyoruz, çok da istismar etmek istemiyorum; Relokasyon (hatların yer değiştirmesi) işi vardı halletmiş oldular. Halkı düşünmemiz lazımdı. Uzatmıyorum bu konuyu, bir polemik meselesi yapmak istemiyorum. O, o şekilde oldu. Tesadüf o akşam da Danıştay’dan karar geldi. Belediye’nin haklı olduğuna ilişkin, ‘Kızılcapınar Barajı’na HES yaparken mutlaka ÇED raporu alınmalıdır’ kararı resmen elimize ulaştı. Yeni bir polemik olmaması için bu konunun üzerinde durmuyorum.

REVİZYON ÇALIŞMALARI BAŞLADI

Ereğli’nin en önemli konularından bir tanesi de revizyon. Çalışmalara başladık. Kimseyi suçlamıyorum ama bir gerçek var, geçtiğimiz dönemde bir takım hatalı ruhsatlar verilmiş. Çekme mesafeleri yok, kat yükseklikleri fazla. Daire sayıları fazla. Hatta 40 tanesi müfettiş tarafından durduruldu. Bu konuda bir takım problemler var. Ne yazık ki siyasiler ve bir takım STK’lar bunları halletmek için Ankara’ya gitmiyor, herkes belediyeye geliyor, ‘Yapsanıza, etsenize’ diye… Yasalara aykırı bir şey yapamayız. Yaparsak sen keyif yaparsın. Biz Ağır Ceza’ya gider yargılanırız. Ben burada esas üçüncü şahıslara üzülüyorum. Müteahhit para kazanıyor, belediye de o dönem bir takım insanlarla anlaşmış; uydurma, kaydırma ruhsatlar alınmış. Ev sahibi olmak isteyenler de mağdur olmuş. Biz elimizden geldiği kadar, mağduriyetleri ortadan kaldırmak için yasalar çerçevesinde yardımcı olacağız. Buradan inşaatçı arkadaşları tavsiyede bulunuyoruz. Hepsi de siyaseten güçlü arkadaşlar, çünkü Ereğli’deki inşaatçıların yüzde 80’i AK Parti’li… Sadece bize gelmenizle bir şey olmaz. Meclis grubunun da destek olması lazım. Anlayış göstermesi lazım. El ele vererek, hem insanların mağduriyetleri giderilmiş olur, hem de inşaatlar hareketlenince çalışan sayısı artar. Badanacısı, boyacısı, inşaatçısı, demircisi, kalıpçısı iş yapacak. Belediye yönetimi olarak olaya bu açıdan bakıyoruz. Ama burada siyasilerin de yardımcı olması lazım. Ankara’dan çözülecek işlerde yardım etmesi lazım.”

ÇEVRE YOLU İÇİN ÇAĞRIDA BULUNDU

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, Kdz. Ereğli’nin en önemli konularından birisinin Çevre Yolu Projesi olduğunu söyledi. Trafik kazalarının ve kent trafiğinin rahatlaması için bu projenin hayata geçmesi gerektiğini söyleyen Posbıyık, AK Parti İlçe Başkanı Saffet Bozkurt ve diğer siyasilere ‘Çevre Yolu Projesi etrafında buluşalım’ çağrısında bulundu.

Posbıyık, Çevre Yolu Projesi ile birlikte tersaneler konusunda yaşanan sorunların da Ulaştırma Bakanlığı’na ulaştırılması gerektiğini belirterek şunları söyledi:

“Ereğli’de çok sorun var. Ben belediye ile ilgili sorunlardan bahsetmiyorum ama benim sürekli bahsettiğim konu çok önemli. Buradan özellikle iktidar partisi İlçe Başkanı Saffet kardeşime çağrıda bulunuyorum. Ereğli’nin en önemli projelerinden bir tanesi Çevre Yolu Projesi. Zonguldak yolundan başlayıp Alaplı’ya giden çevre yolu… Kepezdeki kazaların engellenmesi için, ölümlü kazalarının azalması için mutlaka çevre yolunun yapılması lazım. İz bedeli var, ihale gündemine alındı. Bir tek para hareketi yok. Bu projeye baskı yapılması lazım. Yapıldığı takdirde Ereğli’deki trafik de azalacak. Kamyonlar, tırlar, minibüsler, otobüsler Zonguldak’tan gelecek, direkt olarak terminalin ilerisinden o hatta girip Alaplı yolunun oradaki Pidos’un oradan çıkacaklar. İstanbul, Ankara’dan gelen araçlar Pidos’tan girip yine terminalin ilerisinden Zonguldak yoluna girecekler. Kepez yolu kullanılmayacak. Plaj yolu kullanılmayacak, büyük bir rahatlık olacak Ereğli’de. Kazalardan, ölümlerden de kurtulmuş olacağız. Bu son derece önemli bir olay. Onun için bu projenin üzerinde iktidar, muhalefet hepimizin el ele verip durmamız lazım.

“TERSANELER İÇİN ULAŞTIRMA BAKANLIĞI’NA ULAŞMAK LAZIM

İkinci önemli bir olay da;  tersanelerde hareketlenme başlıyor, başladı.  Daha iyi bir noktaya gelmesi için Kaymakam bey çok büyük çaba gösteriyor.  Problemler var, onların çözümü için Ulaştırma Bakanlığı’na mutlaka sorunları iletmek lazım. Bu konuda biz belediye olarak arkadaşlarımızla beraber hareket etmeye hazarız. Başta İlçe Başkanı arkadaşıma çağrıda bulunuyorum. Tersaneler hattında yapılacak bir takım girişimler var. Kaymakam bey çabalıyor ama devam edemiyor. Gemi yapım ticareti de gelişmeye başladı. Ereğli’de yeniden bir hareketlilik olacağına tüm kalbimizle inanıyoruz.”

Etiketler: »
Share
222 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ