logo

POSBIYIK’TAN GÜNDEM DIŞI AÇIKLAMALAR… (GÜNCELLENDİ)

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, Kasım ayı meclis toplantısı öncesinde yaptığı konuşmada Cami Yeri konusuna ve villasının bulunduğu alandaki arsayı satın alması konularına açıklık getirdi.

  • Cami yeri konusunda Çevre Bakanlığı ile 2.kez görüşme yaptığını ve meclis kararı olmaksızın Kent meydanına Cami yapımına tekrar karşı çıktığını tekrarlayan Posbıyık, Bakanlık ile MSB arasında askeri lojmanların bulunduğu alana cami yapımı konusunda mutabık kalındığını ifade etti.

Kestaneci Mahallesinde bulunan evinin arkasından parça arsayı dönemin şartları içerisinde almasının hukuki ve ticari şartlara uygun olduğunu söyleyen Posbıyık, kendisini siyasi olarak karalamak isteyenler arasında 1 milletvekili, 1 bürokrat ve 5 emlakçının olduğunu bildiğini söyledi. Belediyeye gelen müfettişin kendisini ziyaret etmemesinin teamüllere aykırı olduğunu kaydeden Posbıyık, emlakçılara hitaben “bu günlerin yarınları da var, dikkatinizi çekerim” dedi. Posbıyık görsel pano ile desteklediği ve hakkında soruşturma açılmasına Danıştay tarafından izin verilmeyeceğine inandığını söyleyerek sürdürdüğü konuşmasını “Türk Polisi bunları yemez! “diyerek sonlandırdı.

.

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, Kasım Ayı Meclis Toplantısı’nın ilk gününde çarpıcı açıklamalar yaptı. Bazı çevrelerin kendisini hedef alarak harekete geçtiklerini vurgulayan Posbıyık, “Bunların amacı Halil Posbıyık’tan kurtulup, daha önceki 5 yılda yaptıkları gibi Ereğli’nin kaymağını yemek… Bu nedenle de benimle ilgili ‘yok hırsızlık yapıyor, yok yolsuzluk yapıyor’ diye algı yaratmaya çalışıyorlar” dedi.  “Toplantılar yapıyorlar. Liderlerinden birisi söylemiş. ‘Onu halkla yıkamazsınız, daha önce denedik olmadı. İçeriden yıkabilirsiniz. Hırsızlık yaptı algısı yaratıp, CHP’li Meclis üyelerini yanımıza çekeceğiz. Ancak öyle yıkabiliriz’ diye… İşte bunu yapmaya çalışıyorlar” diye konuşan Posbıyık şunları dile getirdi:  “Sürekli müfettişler gönderiliyor. Evimin yanındaki artık parselle ilgili 5 müteahhit bulup yeniden fiyat tespiti yaptırdılar. Bunun arkasında bir milletvekili, bir müdür, bürokrat ve 5 müteahhit var. Bu müteahhitlerden bazılarının devletle işi olduğunu biliyorum.”

Halil Posbıyık, gündem dışı konuşmasında şu açıklamaları yaptı:

“Çalışmalarımız gayet iyi gidiyor. Vergi dairesine, sigortaya borcumuz yok. Memurumuzun, işçimizin zamanında parasını ödüyoruz. Müteahhitlere borcumuz yok. İller Bankası’na borçlarımızı temizledik, işlerimiz yolunda gidiyor. Ama bir konu var ki, bize çok müfettiş geliyor. Fazlı Erdoğan, Ercan Candan döneminde de çok yaşamıştım bunları.

Savaş Konak diye müfettiş geldi. Teamüllere göre, müfettiş gelince kaymakamı, belediye başkanını ziyaret eder. Bu müfettiş beni ziyarete gelmedi. Bana ve belediyeye, CHP’lilere çok kızgın ve sertti. Benimle görüşmeden, hakkımda hazırlıklar yaptılar.

DANIŞTAY’A İTİRAZ EDECEĞİZ

Ben bu yollardan çok geçtim. 5-10 kez Danıştay’a gittim, davalar geri döndü. Bunları CHP’li olduğum için yaşıyorum. Biz ‘hak, hukuk, adalet’ deriz ve hiçbir şeyden korkmayız. Aynı idealde yolumuza devam ederiz. Her gün soruşturma izni verseler de korkmak ürkmek yoldan sapmak yoktur.

HEDEFLERİ BENİ YIPRATMAK, MECLİS ÜYELERİNİ KORKUTMAK

Olayın gelişimini anlatayım. 2000’li yıllarda biz de herkes gibi yer aldık. 1760 m2 büyüklüğündeydi. Şu anda oturduğum eve muhaliflerin kimi saray diyor kimi köşk diyor. Arazi tamamen bana aitti. Buradan yol geçtiği için imar gereğince toplam 655.76 m2’yi yola terk ettik. Evi yaptık, yollarımızı terk ettik. Yanında artık parsel oluştu. Artık parseller satışa çıkarılır. Bu uygulamalar sık sık Meclisin gündemine gelir. İmar Komisyonundan geçti. AK Parti’liler de buna destek verdi. AK Parti’li Meclis üyeleri Mustafa Kumaş, Fuat Ulaş… Ama akşam ne olduysa sabah karar değiştirip çekimser oy kullandılar. CHP’li Meclis üyeleri olumlu oy verdi diye onlar da şimdi hedef oldu. Her mecliste bu çalışma olur. Hayatımda böyle bir şey görmedim. Mevzuat, imar bütünlüğünü sağlamak için yanındaki parseli vereceksin, der. Aradan 8 yıl geçtikten sonra bu parsel verilmiş imar bütünlüğü sağlanmış. En uygun olan yapılmış. Belediye her zaman yaptığı gibi TSO’ya başvurmuş, saygın emlakçılara başvurmuş; onlar da fiyat vermişler. Fiyat ortalaması 754 TL çıkmış ve Encümen kararıyla burası Halil Posbıyık’a satılmış. İşlem bitmiş.

KORKMAYACAĞIZ, BİLDİĞİMİZ YOLDAN DEVAM EDECEĞİZ

Ereğli’de bir hareket başlamış. Birileri devreye girmiş, yeniden fiyat belirleyeceğiz, demişler. 5 emlakçı bulmuşlar. Bunlara yukarıdan talimat gelmiş, bunlara da gelmişler ikinci kez fiyat teklifi verilmiş. Niyetleri, Halil Posbıyık’ı hırsızlık yaptı gibi lanse etmek… Buranın metrekaresini 1800 TL yapmış o emlakçılar… Böylece 224 bin liraya çıkarmışlar burayı. Biz 115 bin lira ödemişiz.

Emlakçılardan bir tanesi kendisi geldi, hatır için imza attım, dedi. Bir emlakçının milletvekiliyle, Hazine’yle işi olduğunu biliyorum.

5 EMLAKÇI GELSİN 100 BİN LİRAYA ONLARA SATAYIM BURAYI, MANCAR EKSİNLER

Gelsin bu 5 emlakçı 100 bin liraya onlara bu artık parseli satayım. Kara mancar eksinler. Ev yapılacak bir yer değil ki…

Mesele Halil Posbıyık’ı, malı götürdü diye yazıp, lanse etmek. O yazanlar ayak takımı. Ayak takımına veriyorlar o da yazıyor. Bunun içinde bir milletvekili, Ereğli’de bir müdür, bürokrat ve 5 emlakçı var. Beni aşağılamak ve CHP grubunu korkutmak için yapılan işlemdir bu ama korkmayacağız bildiğimiz yoldan devam edeceğiz.

SAYIŞTAY DENETLEDİ, HİÇ BİR ŞEY YOKTU

Bu Savaş Konak beyden evvel, bu teftişten evvel Sayıştay tarafından denetlendik, raporumuzu aldık, geçtik, hiçbir şey yoktu. Ben bu yollardan çok geçtim.

Ayrıca dava açılmış falan değildir. Soruşturma izni verilmesidir. Danıştay inceler, soruşturmaya gerek vardır, yoktur, bakar gerek duyarsa savcılığa verir. Yok mahkemeye verildi, yok dava açıldı. Böyle bir durum yok. Ereğli’de Halil Posbıyık’ı sevmeyenler, geçmişte yedikleri kaymağı yemek isteyenler var. Aynı dümeni kurabilmek için beni yok etmek istiyorlar.

Geçenlerde birileri toplantı yapıyor. ‘Halkla Halil Posbıyık’ı yıkamazsınız, parayla zaten yıkamazsınız ama bizim daha önce yaptığımız gibi içten yıkarsınız. Hırsızlık yaptı, diyeceksiniz, meclis üyelerini korkutup yanından alacaksınız’ diyor. Ben de onlara diyorum ki o ballı kaymağı yiyemezsiniz. Her akşam bazı imamlara öleyim diye dua ettiriyorlar, belli kesimden bahsediyorum…Vatandaşı ezdirmeden, bu çalışmalarımıza devam edeceğiz. Hiç kimseden korkmuyoruz. Her gün hak hukuk adalet, diye bağırıyoruz. Bugünlerin yarınları da var.

AYAK TAKIMINI KULLANIP ALGI YARATMAK İSTİYORLAR

Biz itirazımızı yapacağız. Konu Danıştay’a gidecek, ya soruşturma açılacak ya açılmayacak ama benim bugüne kadarki deneyimlerime göre inanıyorum ki gerek yoktur, diyecekler. Burada bir şeyler hazırlanıyor, ayak takımına gönderiliyor, algı yaratmaya çalışıyorlar.

CAMİ YERİ KONUSUNDA AYNI ALANDA ISRARLI OLDU

Kdz Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, Kasım ayı Meclis Toplantısı’ndaki gündem dışı konuşmasında çarpıcı açıklamalar yaptı ve şehir merkezine cami yapılması konusundaki gelişmeler hakkında bilgi verdi.

Posbıyık şunları söyledi:

“Biz de Ereğli’de bir cami yapılmasından yanayız. Şehit cenazelerinde, Hac uğurlamalarında büyük sıkıntı çekiyoruz. Şehir merkezinde cami olmasını biz de arzu ediyoruz.

Geçtiğimiz günlerde üst düzey bir bürokrat vasıtasıyla Milli Emlak Genel Müdürlüğü’ne çağırdılar. Toplantıya gittik. Giderken 16-17 eskiz hazırladık. Yanımda Haluk Okur ve Mustafa Kılıç da vardı. Genel Müdür Yardımcısı katıldı,  verimli bir toplantı oldu. Kendilerine anlattık. ‘Cami lazım ama yer seçimi yanlış’ dedik. Sembol cami için yerleri gösterdik, ne gerekiyorsa yaparız, hafriyatına yardımcı oluruz, dedik. Kent Meydanı çevresinde belediye, emniyet, kaymakamlık binaları olacağını anlattık. Kent Meydanı Projesi’ni beğendiler. Askeriye bölgesinde lojmanların olduğu yerde cami yapılması uygundur, dediler.

KURUM: “MECLİSE GEREK YOK BAKANLIKTAN ÇÖZERİZ”

Ama aradan biraz zaman geçtikten sonra Çevre Bakanı Sayın Murat Kurum Özel Kalemi vasıtasıyla beni Ankara’ya davet etti. Tek başıma gittim. Yine orada Milli Emlak Genel Müdürü vardı; bizi iyi karşıladılar. Projeyi açtık, konuşmaya başladık. Kent Meydanı’na cami yapılması konusunu yeniden gündeme getirdi. Kendisine anlattım durumu. Buraya cami olmaz, Meclis’ten de geçmez, dedim. Başkan, dedi, ‘Meclis onayına gerek yok. Çevre Bakanlığı’ndan gereken düzenlemeyi yapacağım. Yeter ki destekle”…

Sayın Bakan’a anlattım; Bu konuları bildiğimi sanıyorum. Dolayısıyla bu caminin burada olmaması lazım. Ben grubum haricinde hareket etmem, dolayısıyla buraya Kent Meydanı yapıyoruz, yakında başlayacağız, dedim.

SAYIN BAKANI İKNA ETTİĞİMİ SANIYORUM

Netice olarak Sayın Bakanı ikna ettiğimi düşünüyorum. Askeri lojmanların ne kadar olduğunu sordu. Kemer’de yerleri var. Güvenlik sınırına girmek için lojmanları taşımak istiyorlar, dedim. Milli Emlak Müdürü’yle konuştular. Binaları yıkıp, cami yapabilir miyiz, dediler. Bakan talimat verdi MSB ile görüşmelere başlayın, dedi. Aradan geçen zamanda ne gibi bir gelişme oldu bilemiyorum.”

POSBIYIK: “EREĞLİ’YE YATIRIM YAPMIYORSUNUZ”

İlerleyen zamanda sohbet devam etti. ‘Zonguldak’ı nasıl görüyorsunuz’ dedi. Sayenizde her tarafa yatırım yapılıyor, benim vilayetim olduğu için mutlu oluyorum ama bir taraftan kıskanıyorum, dedim.

Ereğli’ye bir şey yapmıyorsunuz, dedim. ‘Bizim yapmamıza gerek yok. Erdemir var. Güçlü bir yer. Ereğli kendi kendine yapar’ dedi. ‘Siz de bu lafları mı söylüyorsunuz. Sayın Vali de bürokratlar da aynı şeyi söylüyor. Bu anlayış sizde de var dedim. Üzüldüm’ dedim.

‘Bir dönem Erdemir devletteyken yüksek maaşlar vardı. Tersanelerde 7-8 bin kişi çalışıyordu. Şu an perişan vaziyette, etmeyin eylemeyin’ dedim.

Etiketler:
Share
410 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ