logo

SANAYİCİ TATOĞLU, BİLSEM’E PLANETARYUM YAPTIRIYOR

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde faaliyet gösteren Kdz. Ereğli Şahinde Hayrettin Yavuz Bilim ve Sanat Merkezi(EREĞLİ BİLSEM)’ne sanayici Akın Tatoğlu tarafından yapılacak olan Planetaryum için Zonguldak Valiliği’nde protokol imzalandı.

Konuya ilişkin olarak Zonguldak Valiliği’nden yapılan açıklamada Kdz. Ereğli İlçesi Şahinde-Hayrettin Yavuz Bilim Sanat Merkezinde TAT Metal Çelik Sanayi ve Tic. A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı, hayırsever Akın Tatoğlu tarafından okulun bahçesine, 7 ile 9 metre çapında 5 metre yüksekliğinde aynı anda 20-25 öğrencinin kullanabileceği, astronomi, uzay ve diğer bilim dallarında eğitim amaçlı kullanılmak amacıyla Planetaryumun yapılacağı ifade edildi.

YETKİLİLER İMZALADI

Planetaryum yapımına ilişkin iş birliği protokolünün Vali Mustafa Tutulmaz, iş insanı Akın Tatoğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Züleyha Aldoğan ile Kdz. Ereğli İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail Aksoy tarafından imzalandığı belirtildi. İmza töreninde Kdz. Ereğli Kaymakamı Mehmet Yapıcı’da bulundu.

PLANETARYUM NEDİR:

Planetaryum veya gezegenevi, güneşin, yıldızların, gezegenlerin ve diğer gök cisimlerinin yapay görüntüsünün özel bir yansıtıcı yardımıyla kubbe şeklindeki tavana yansıtıldığı gösteri salonlarına verilen isimdir. ( Vikipedi )

Etiketler: » » »
Share
521 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

#

SANAYİCİ TATOĞLU, BİLSEM’E PLANETARYUM YAPTIRIYOR” için 1 yorum

  1. Gökhan Mağul : diyor ki:

    İlim ve Bilime Katkısı olan herkesten Allah razı olsun 🤲