logo

SARI SEYFİ’DE NE ARARSAN VAR!

Kdz. Ereğli’de Sarı Seyfi lakaplı Seyfettin Onat, yöresel folklorik değerleri sosyal medya sayfasında paylaşıyor.

Karadeniz Ereğli’de yerel tarih ve folklor araştırmacısı, Erdemir Emeklisi Seyfettin Onat, sosyal medya sayfasında yerel folklorik paylaşımlarını ve Ereğli-Erdemir’le ilgili anılarını ilerleyen yaşına rağmen sürdürüyor.

Yaşamı boyunca yerel folklorik değerlere verdiği önemle tanınan ve yakın çevresinde Sarı Seyfi olarak bilinen, sevilen insan Seyfettin Onat, geçmiş dönemlerde katıldığı radyo- tv programları ve sergi türü toplantılarda Ereğli giysi kültürü ve detaylıca verdiği yöresel yiyecek tarifleri ve yemek isimlerinin kökeni bilgisi tanınıyor.

UNUTULMASIN DİYE…

Pandemi döneminde evinde istirahat etmeyi tercih eden Onat, Sait Tano adı ile kurduğu sosyal medya sayfasında kiremitte palamut, kestane, şekerli pide ve zılbıt gibi özgün yemekleri yöresel şive ile tarif ederek paylaşımda bulunuyor. Yaptığı paylaşımları “yerel kültürün ve değerlerin unutulmaması dileği ile” gerçekleştirdiğini ifade eden Onat, son olarak “Unlu gulu gulu” yemeğini paylaştı.

UNLU GULU GULU

Onat, yemeğin bir sergide çekilen fotoğrafını  “Tirit suyu ocakta kaynarken içine un salınır boza kıvamına gelinceye kadar, sonra bu bulamaç bayat ekmeklerin üstüne dökülür. Bazı evler buna un çalmadı da derler. Unlu gulu gulu denmesi kaynarken gulu gulu etmesinden dolayı” notu ile paylaştı.

“KESTANE KESMEDEN HAŞLANIRSA; PISLAMA OLUR”

Esprili kişiliği ile tanınan Onat kestane tarifi yaparken ise “kestaneyi karnından kesip soba yahut özel mangalında pişirirsen KEBAP, tepesinden yarıp haşlarsan TUZLAMA, Hiç kesmeden fırına verirsen KAVŞAK, küçüklerini kesmeden haşlarsan adı PISLAMA olur dedi.

ZILBIT VEYA HODAN

Onat’ın halk pazarlarında zılbıt veya hodan adı ile satışa sunulan yöresel ot ile ilgili paylaşımı ise şöyle : “Bunun adı biyolojide HODAN her ne kadar Ereğlililer ZILBIT derse de bu onun kibarcasıdır. ALO nun ALÜÜÜÜ OLDUĞU gibi. Ereğli konuşmasında dolu dolu ZULBUT’tur. Düzce ve karadeniz’in bazı yörelerinde KALDİRİK DERLER BARTINDA da ISPIT derler.”

ŞEKERLİ PİDE

Ereğli’ye özgün Şekerli Pide tarifini ise Onat, “Şekerli pide Ereğli’ye has bir pide çeşidi başka bir yerde yapıldığını zannetmiyorum. Ereğli’de mevcut pidecilerden 2 veya 3 tanesinin bildiğini zannederim. Ham maddesi 250 gr toz şeker bu pide Ereğlili’nin viegrasıdır, daha ziyade yaşlılar yaptırırdı.” notu ile sayfasında paylaştı.

10 MADDEDE EREĞLİ PİDESİ

Seyfettin Onat, Ünlü Ereğli Pidesinden de maddeler halinde bahsetmeyi ihmal etmeyerek şöyle dedi:

“Ereğli pidesi fabrikadan(Erdemir) evvel ve sonrası diye ayırmak lazım. Ben çocukluğumdaki Ereğli pidesinden bahsedeceğim. Ereğli pidesinde KAŞARLİ ETLİ KUŞBAŞILI PİDE YOKTUR. 1-Ereğli pide çeşitleri kıymalıdır. Kıyma kavrulmuş olacak ve yağı süzülmüş olacak 2-kıymalı yumurtalı pide; yumurta fırından çıktıktan sonra sıkılır isteğe göre tekrar fırına atılabilir.3- peynirli pide yuvarlak açılır peynir sütle karılır, topak olmasın diye 4-peynirli yumurtalı pide uzun açılır peynirin içine maydanoz ilave edilir. 5-sucuklu pide yuvarlak açılır 6- şekerli pide yuvarlak açılır üstüne 250 gr. toz şeker yayılır. 7- Ramazan pidesi Ereğli ağzı ile gabartma pide 8-tırnaklı pide PİDE MAKARNASI kıtır kıtır olması lazım aksi takdirde sıcak suya atılınca pelte olur 9- Halka pide ramazanda yapılır, gemi cankurtaran simidine benzer yumurtalı ekmek gibi kullanılır. 10-İyi bir Ereğli pidesi yemek istersen USTA BENİM PİDEYİ KOLTUĞA AT dersen usta onu anlar.”

Haber Hayat Yayıncılık olarak; Seyfettin Onat Ağabeyimize sağlıklı -uzun ömürler ve paylaşımlarının devam etmesini diliyoruz.

Share
1453 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

#

SARI SEYFİ’DE NE ARARSAN VAR!” için 1 yorum

  1. GÜLER ÖNDER : diyor ki:

    MUHTEŞEMSİNİZ SEYFİ ABİ ALLAH SAĞLIKLI ÖMÜR VERSİN. EREĞLİ FIKRALARI, BİLMECELERİ, VE TABİİ ŞEN KAHKAHALARINIZI UNUTMAK MÜMKÜN DEĞİL.