logo

SARIKAMIŞ ŞEHİTLERİNİ ANDILAR

7 Kasım Deniz Şehitleri Kdz. Ereğli’de törenle anılacak. Milli mücadele dönemi sürecinde 1914’te Kdz. Ereğli açıklarında geçen acı olayda; 3 gemimiz rus ordusu tarafından batırılmış ve binlerce askerimin şehit olmuştu. Acı olayın 104. yıl dönümünde siyasi partiler anma açıklamaları yaptılar

AÇIKLAMALAR ŞÖYLE :


SAFFET BOZKURT /AK PARTİ KDZ. EREĞLİ İLÇE BAŞKANI

Birinci Dünya Savaşı sırasında, Osmanlı İmparatorluğu ile Rus Ordusu arasında, yoğun kış şartlarının yaşandığı Sarıkamış’ta gerçekleşmiş olan kara savaşında binlerce askerimiz mücadele etmiştir. Bu kutsal mücadelede tüm varlıklarını ortaya koyarak savaşan askerlerimize; kışlık üniforma, erzak ve mühimmat götüren ‘Bezm-i Alem’, ‘Bahr-i Ahmer’ ve ‘Mithat Paşa’ gemileri, 7 Kasım 1914’te Rus donanması tarafından Kdz. Ereğli açıklarında batırılmıştır.

Zorlu doğa ve iklim koşullarında mücadele eden kahraman askerlerimize destek olmak için yola çıkan üç gemimizde şehit olan 221 kahramanımız, ilelebet hafızalarımızda yer alacak ve unutulmayacaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle; aziz vatan uğruna canlarını feda eden, varlığımızı ve özgürlüğümüzü borçlu olduğumuz Sarıkamış Deniz Şehitlerimizi 106. yılında rahmet, minnet ve şükranla anıyor; gazilerimize sağlıklı ve huzurlu bir ömür diliyorum.”


EYLEM ERTUĞRUL / CHP KDZ. EREĞLİ İLÇE BAŞKANI

Dünya toplumlarını derinden etkileyen ve asrın en büyük cephe mücadelelerinin görüldüğü dönemlerden biri olan 1914’te Sarıkamış’ta donarak şehit olan 90 bin askerimizin yazdığı Sarıkamış Destanı’nın yıldönümü.

Savaşta görevli askerlerimize kışlık üniforma, erzak ve mühimmat yollamak için yola çıkan “Bezm-i Alem”, “Bahr-i Ahmer” ve “Mithat Paşa” isimli sivil yük gemileri, 7 Kasım 1914’te Rus donanması tarafından Karadeniz Ereğli’miz açıklarında batırılmıştı. Bu üç geminin uğradığı saldırıda şehit düşen askerlerimiz, en büyük fedakarlık ve kahramanlık öykülerinden birini yazmışlardı.

Vatan sevgileri ve azimleri gelecek nesillere de aktarılacak ve asla unutulmayacaklardır.

Bu duygu ve düşüncelerle aziz vatan uğruna canlarını feda eden Sarıkamış Deniz Şehitlerimizi 106. yılında rahmet ve saygıyla anıyorum.


Share
196 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ