logo

“ŞOFÖR ESNAFI SABİT GİDERLERİNİ KARŞILAMAKTA ZORLANIYOR”

TESK Başkanı Bendevi Palandöken “Çalışmayan araçlar sabit giderlerden muaf olmalı” dedi.

Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, pandemi döneminde tam kapasite çalışamayan şoför esnafına zorunlu trafik sigortası ile araç muayene ücretleri konusunda kolaylık sağlanmasını istedi.

Konu ile ilgili yazılı açıklama yaparak pandemide çalışamayan araçların zorunlu trafik sigortası ve araç muayene ücretlerinden muaf tutulması gerektiğini belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Pandemide başta okul servis araçları olmak üzere çalışmayan araçlar zorunlu trafik sigortası ile araç muayene ücretlerinden muaf tutulmalı. İş yapamadığı için sabit giderlerini ödeyemeyen bu araçlara herhangi bir yaptırım uygulanmamalı” dedi.

“GELİR DÜŞTÜ; SABİT GİDERLER ESNAFIN BELİNİ BÜKÜYOR”

Pandemide tam randımanlı çalışamayan şoför esnafına zorunlu trafik sigortası ile araç muayene ücretleri konusunda kolaylık sağlanması gerektiğinin altını çizen Palandöken, “Pandeminin başladığı geçen yıldan bu yana okulların uzaktan eğitime geçmesiyle birlikte okul servis araçları bir yılı aşkın süredir iş yapamaz durumda. Öte yandan ulaştırma sektöründe faaliyet gösteren tüm esnafımızın da müşteri kapasitesi azalarak geliri düştü. Şoför esnafı muayene ücretlerini, araç sigortasını, vergisini, Bağ-Kur ve SSK ödemelerini yapmakta güçlük çekiyor. Her yıl yeniden değerlendirme oranında gelen zamla birlikte nakit olarak ödenen muayene ücretleri ile zorunlu trafik sigortaları esnafımızın belini büküyor. Devam eden pandemi sürecinde başta okul servis araçları olmak üzere çalışamayan araçlar zorunlu trafik sigortası ile araç muayene ücretleri gibi sabit giderlerden muaf olmalı” ifadelerini kullandı.

Etiketler: »
Share
215 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

#

“ŞOFÖR ESNAFI SABİT GİDERLERİNİ KARŞILAMAKTA ZORLANIYOR”” için 1 yorum

  1. Sonalp ahmet : diyor ki:

    Şoför esnafının nezaman sahibi olduki