logo

“SONUÇ KÖTÜ İSE; DAVRANIŞ AHLAKİ VE EVRENSEL DEĞİLDİR!”

  • ERMED tarafından düzenlenen söyleşi programına katılan Doç. Dr. Vildan Hilal Akçay, “Davranışın evrensel olup olmadığı sonucuna ‘Ya herkes aynı şeyi yapsaydı ne olurdu?’ sorusuna cevap vermekle varılır. Cevap ‘sonuç kötü olur’ ise davranış ahlaki değildir, dolayısı ile evrensel de değildir” ifadelerini kullandı.

Kdz. Ereğli Dijital Medya ve Gazeteciler Derneği (ERMED) Yönetimi tarafından Doç. Dr. Vildan Hilal Akçay ile Gazeteci Çevirmen Hüseyin Aksakal’ın konuşmacı olduğu “Planlı Eskitme Stratejisi ve Medyanın Tüketim Alışkanlıklarımızdaki Rolü” konulu söyleşi programı gerçekleştirildi.

KATILIM:

11 Mayıs Cumartesi günü Keleşler Park Otel Toplantı Salonunda TSO Başkanı ve Keleşler A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Arslan Keleş’in salon destekleri ile düzenlenen programa CHP Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Ali Kocamanoğlu, MÜSİAD Şube Başkan Kemal Gülbay, Kdz. Ereğli Belediye Meclis Üyesi Naile Bingöl, Echomar Hastanesi Başhekmi Dr. Nevzat Çimenoğlu, İyi Parti İl Yöneticisi Münevver Büyükalgan, CHP İlçe Yöneticisi Arzu Akay, TSO Önceki Dönem Başkanlarından Sertan Yalçın, CHP Kdz. Ereğli Belediye Başkan Aday Adayı Buket Müftüoğlu, STK Başkanları, Okul Müdürleri, davetliler ve ERMED yönetici-üyeleri katıldı. Belediye Başkanı Halil Posbıyık da programa çiçek gönderdi.

GÖNÜLLÜ : “FAALİYETLERİMİZ PAYDAŞLIK ODAĞINDADIR”

ERMED Yönetim Kurulu Sekreter Üyesi Sabriye Aşır tarafından sunumu yapılan programın açılış konuşmasını ERMED Yönetim Kurulu Başkanı Doğan Gönüllü yaptı. Yıllar önce yaptığı bir röportajdan yola çıkarak söyleşi fikrine vesile olduğu için Aşır’a teşekkür eden Gönüllü, ERMED’in kuruluş, vizyon ve misyon değerlerini özetlediği konuşmasında dönem faaliyetlerinden söz etti. Katılımcılardan etkinlik konusu ve konuşmacı önerisi ricasında bulunarak ilçedeki tüm STK’larla paydaşlık odağında faaliyet göstermek istediklerini söyleyen Gönüllü, “Bu konuşmacı belki de sizsiniz, biz de medya olarak buna aracılık etmek için varız” dedi.

AKSAKAL : BASIN DEMOKRASİDEKİ ROLÜNÜ KORUMALI”

ERMED Yönetim Kurulu Üyesi, Gazeteci-Çevirmen Aksakal ise konuşmasında medyanın demokrasi rejimi ve kapitalist sistemin kendini üretme sürecindeki yeri dolayısıyla karşı karşıya kaldığı paradoksa dikkat çekti. Aksakal, “Basın bu çelişkiye rağmen, demokratik toplumda ifade özgürlüğünün aracı olma rolünü ısrarla korumak zorundadır. Orijinal amaçtan sapma, basının gücünün de sorgulanması sonucunu doğuracaktır,” dedi.

AKÇAY : “TÜRKİYE’DEKİ STK’LAR DAHA ETKİLİ OLMALI”

“Planlı Eskitme Stratejisi Üzerine Araştırmalar (Kitabevi yayınları) Sosyo-Psikolojik Bir Değerlendirme” Kitabının yazarı Sakarya Üniversitesi Pazarlama ve Reklamcılık Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Vildan Hilal ise konuşmasına başlamadan önce duygulu anlar yaşadı. Sabriye Aşır’ın annesi Hakibar Köse’nin yakın zamanda vefatını hatırlayan Akçay, özür dileyerek bir süre sonra konuşmasına başladı.

Sunum eşliğinde konuşan Akçay, özetle “Ürün Yaşam Eğrisi, Planlı Eskitme Türleri, İşlevsel Eskitme ve İsraf” başlıkları ile sürdürdüğü konuşmasında “aslında hiç birimiz masum değiliz” İfadelerini kullandı. Avrupa ülkelerindeki stk’ların hükümetler ve üretici markalar üzerinde etkili olduğunu örneklerle açıklayan Akademisyen Akçay, Türkiye’deki STK’ların benzer konularda yeterince tepkili olmadığını savunarak konuya hassasiyet gösterilmesini istedi.

“SATIN ALMA, TÜKETİM VE TASARRUFTA BİLİNÇLİ OLMAK ÖNEMLİ”

“İşletmeler, uyguladıkları planlı eskitme stratejisi ile esasen işlevsel açıdan eskimedikçe ellerindeki eşyalarını yenilemekten yana olmayan tüketicilerin tercihlerini, kendi istek ve çıkarları lehine yönlendirebilmektedirler” görüşünü savunan Akçay, satın alma ve tüketim davranışlarında bilinçli ve tasarruflu olmanın önemine dikkat çekti.

AHLAKİ VE EVRENSEL DOĞRUNUN ÖLÇÜSÜ : “YA HERKES AYNI ŞEYİ YAPSAYDI?”

Akçay, katılımcıların sorularını cevaplandırdığı bölümde ise bir soru üzerine “Davranışın evrensel olup olmadığı sonucuna ‘Ya herkes aynı şeyi yapsaydı ne olurdu?’ sorusuna cevap vermekle varılır. Cevap ‘sonuç kötü olur’ ise davranış ahlaki değildir, dolayısı ile evrensel de değildir” ifadelerini kullandı.

KONUŞMACILAR, KATILIMCILAR VE ERMED YÖNETİMİ MEMNUN OLDU

Program sonunda ERMED Başkanı Doğan Gönüllü Akçay’a, Başkan Yardımcısı Fikri Kapan ise Aksakal’a çiçek takdiminde bulundu. ERMED Yönetimi tarafından hazırlanan ve içerisinde Karadeniz Ereğli’nin yerel ürünlerinden oluşan hediye paketi ile eski Belediye Meclis Üyesi İsmet Koç’un, evinin bahçesinde ürettiği tıngıl sepeti içindeki çilekler ve yumurtalar Akçay ile ailesine hediye edildi. Toplu fotoğraf çekildi.

JEST YAPTI, KİTAP İMZALADI

Program bitiminde katılımdan duyduğu memnuniyeti ifade ederek jest yapan Doç Dr. Vildan Hilal Akçay, beraberinde getirdiği kitapları imzalayarak katılımcılara hediye etti.

Akçay ve ailesini Kdz. Ereğli’de kısa bir tanıtımla gezdiren ve Ereğli pidesi ikram eden ERMED yöneticileri, tekrar görüşmek dileği ile misafirlerini uğurladı.

.

HABER VİDEOSUNU İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ :

.

.

FOTOĞRAF GALERİSİ:

.

Paylaşın:
820 Kez Görüntülendi. Etiketler: »
#

SENDE YORUM YAZ