logo

TARIMDA SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK HEDEFLENİYOR

  • Daha Yeşil Yarınlar için Hassas Tarım: Sürdürülebilir Tarım Savunuculuğu Projesi ile sürdürülebilir tarım ve hassas tarım uygulamalarının benimsenmesi hedefleniyor.

Avrupa Birliği’nin Yeşil Mutabakat Sivil Toplum Eylemi çerçevesinde finanse ettiği, Türkiye’nin tarım sektöründe sürdürülebilirlik ve çevre dostu uygulamaların öncüsü olacak “Daha Yeşil Yarınlar için Hassas Tarım: Sürdürülebilir Tarım Savunuculuğu” (Precision Farming for a Greener Tomorrow: Advocating for Sustainable Agriculture) Projesinin açılış toplantısı, 18 Ocak 2024 tarihinde Ankara’daki Akar International Otel’de gerçekleştirildi.

DETAYLAR GÖRÜŞÜLDÜ

Bu önemli etkinlik, projenin ortakları Uluslararası Tarım ve Gıda Konfederasyonu (Türkiye), Yeşil Kalkınma Derneği (Türkiye) ve Verde Center for Research, Innovation and Sustainable Development (Yunanistan) başta olmak üzere Ziraat Odası ve özel sektör temsilcilerinden oluşan 20 kişilik bir katılımcı grubunu bir araya getirdi. 18-19 Ocak tarihlerinde düzenlenen Proje Hazırlık toplantısında, projenin hedefleri, planlanan faaliyetler ve beklenen sonuçlar detaylı bir şekilde ele alındı.

PROJE 5 İLDE 3 YIL UYGULANACAK

Proje kaynaklarından edinilen bilgiye göre söz konusu proje, Ankara, Adana, İzmir, Sakarya ve Şanlıurfa illerinde uygulanacak ve 36 ay sürecek. Temel hedefler arasında sivil toplum kuruluşlarının ve çiftçilerin sürdürülebilir ve hassas tarım konusunda güçlendirilmesi, politika yapım süreçlerine katılımlarının sağlanması bulunuyor. Pilot tarım sahalarının kurulması, drone teknolojisinin tarımda kullanımı için eğitimler düzenlenmesi ve 125 genç çiftçinin yenilikçi tarım uygulamaları hakkında bilgilendirilmesi projenin temel bileşenlerinden bazıları.

ULUSLARARASI AĞA ENTEGRE OLUNACAK

Proje ile sürdürülebilir tarım ve hassas tarım uygulamalarının benimsenmesini artırma, Türkiye’deki tarım politikası değişikliklerine çiftçilerin katılımını sağlama, STK’ları bilgi, beceri, kaynak ve ağ bağlantıları açısından güçlendirme ve dijital bir platform aracılığıyla bilgi paylaşımını ve uluslararası ağ oluşturmayı hedefleniyor.

Sürdürülebilir tarım uygulamalarının yaygınlaştırılması ve çevresel farkındalığın artırılması yoluyla Türkiye’nin tarım sektörüne önemli katkılar sağlayacağı ifade edilen projenin, AB Yeşil Mutabakatının temel hedefleriyle uyumlu bir şekilde ilerleyeceği kaydedildi.

Paylaşın:
305 Kez Görüntülendi. Etiketler:
#

SENDE YORUM YAZ