logo

TARIMSAL KIRSAL KALKINMA DESTEKLERİ AÇIKLANACAK

  • Kırsal Kalkınma Programı IPARD kapsamında tarımsal kırsal kalkınma desteklerinin anlatılacağı ilk toplantının Zonguldak TSO ev sahipliğinde 29 Aralık’ta yapılacağı açıklandı.

Zonguldak TSO’dan yapılan açıklamada, hibe destekleri ve vergi muafiyeti gibi detayların açıklanacağı toplantının ilgililere açık olacağı belirtilerek şöyle denildi:

Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası’nın talep ve takipleri ile Zonguldak İl ve İlçeleri Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) kapsamına alınmış ve Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası’nın ( ZTSO ) bünyesinde TKDK Zonguldak İrtibat Ofisi oluşturulmuştu.

Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası yönetimi üyelerini önceden bilgilendirerek hazır hale getirmek amacıyla TKDK Kastamonu İl Koordinatörlüğü ile işbirliği halinde 29 Aralık 2023 Cuma günü saat 11:30’da bir toplantı organize etti. IPARD-3 desteklerinin 2024 yılı mart ayında açıklanması bekleniyor.  

Toplantı, Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası 3.kat toplantı salonunda saat 11:30’da başlayacak olup Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası üyeleri ile konuya ilgi duyan profesyoneller davetli olacak.

Kırsal Kalkınma Programı IPARD kapsamında, Süt Üreten Tarımsal İşletmelere Yatırım, Et Üreten Tarımsal İşletmelere Yatırım, Süt ve Süt Ürünlerin İşlenmesi ve Pazarlanması, Et ve Et Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması, Meyve ve Sebzelerin İşlenmesi ve Pazarlanması, Su Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması, Çiftlik Faaliyetlerin Çeşitlendirilmesi ve Geliştirilmesi (Arıcılık, Tıbbi Aromatik Bitkiler ve Süs Bitkiler), Yerel Ürünler ve Mikro İşletmelerin Geliştirilmesi, Kırsal Turizm ve Kültür Balıkçılığının Geliştirilmesine yönelik yatırımlar desteklenecek ve söz konusu yatırımlara; %50 ile %65 arasında karşılıksız hibe desteği sağlanacak. Geri ödemesiz hibe desteklerden yararlanan vatandaşların yapacakları yatırımlar, KDV, ÖTV, gelir vergisi, kurumlar vergisi ve gümrük vergisinden muaf olacak. Yapılacak olan yatırımlarda Maliye Bakanlığı’ndan alınacak “Vergi Muafiyeti Belgesi” ile vergi ödenmeyecek.

Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Metin Demir; “ Talep ve takiplerimiz neticesinde ilimiz TKDK IPARD-3 kapsamına alındı. IPARD-3 desteklerinin 2024 yılı mart ayında açıklanmasını bekliyoruz. Bu bağlamda üyelerimizin proje fikirlerini berraklaştırarak hazır hale getirebilmeleri için bir toplantı tertip ettik.  

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Kastamonu İl Koordinatörlüğü tarafından üyelerimize ve alanın profesyonellerine yönelik bilgilendirme yapılacak. Üyelerimizi ve İlimizde bu alanda faaliyet gösteren profesyonelleri toplantımıza bekliyoruz” dedi.

Paylaşın:
226 Kez Görüntülendi. Etiketler:
#

SENDE YORUM YAZ