logo

“TAŞERON İŞÇİLERİ VE EREĞLİLİ GENÇLERE ÖNCELİK VERİLSİN”

CHP Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Op.Dr. Eylem Ertuğ Ertuğrul, gece yarısı yaptığı basın açıklamasında, Erdemir’de yakın zamanda başlayan yeni işe alım süreci ile ilgili yetkililere seslenerek, ” Tüm şehir büyük bir beklenti içerisindedir. Erdemir bu işe alımlarda mutlaka bünyesinde taşeronda çalışan ve belirlediği kriterleri karşılayan emekçi kardeşlerimizi de değerlendirmeli, ayrıca yeni işe başlayacaklarda da Ereğlili genç kardeşlerimize öncelik vermelidir.” dedi.

Ertuğrul’un basın açıklaması aynen şöyle :

Geçtiğimiz hafta içerisinde Ereğli halkını umutlandıran bir gelişme oldu. 2007 yılından beri Erdemir’e takas dışında toplu alım olmadığı göz önüne alındığında Erdemir’in kadrolu işçi alacağının duyulmasıyla birlikte ekonomik olarak zaten yıllardır bunalmış olan şehrimizin insanları umutlandı, bu umutla pandemi şartlarını bile hiçe sayarak fabrikanın kapısına yığıldı.
Formlar dolduruldu, aşırı yığılmadan dolayı başvuru süresi 16 Nisana kadar uzatıldı. Ancak şehrimizde bu işe alımla ilgili pek çok söylenti oluştu. Alınacak kişi sayısı, kriterler, yapılan ve yapılacak olan torpiller ile ilgili ortalıkta pek çok iddia dolaşıyor.
Erdemir yönetiminden bu konuda açıklamalar oldu. Pandemi sürecinde, özellikle ilk döneminde sağlık sorunu olan işçiler nedeniyle ciddi personel sıkıntısı çeken Erdemir benzer bir durumun tekrarının önüne geçmek için bu başvurularda öncelikle sağlık şartlarının sağlanmasını şart koştu. Sonra yapılacak olan sınavların geçilmesi gerektiği söylendi. Ancak süreç hala belirsizliğini koruyor.
Ayrıca Erdemirde çalışan ve sayıları 1000i geçen taşeron işçilerinin akıbeti de belirsizliğini koruyor.
Yıllardır bir umutla bekleyen, sabreden, çalıştığı branşta artık uzmanlaşan ancak kadrolu işçiden çok daha az maaş alan bu kardeşlerimiz ne olacak ?
Bu kişilerin yeni başvuru yapanlarla bir tutulması ne kadar doğru ?
Bu insanlara her seçim öncesi iş vaadinde bulunan siyasetçiler nerede ?
Erdemirin özelleştirilmesi sonrasında şehrimizle içiçe olan yapısının değiştiğini hepimiz gözlemliyoruz. Sonuçta Erdemir artık özel sektöre ait bir kuruluştur. İstediğini işe alır istemediğini almaz. Ancak yaşadığımız süreçte içerisinde kurulu olduğu şehrimize katkısını artırma niyetinde olduğunu gösterme şansı oluşmuştur ve bu konuda tüm şehir büyük bir beklenti içerisindedir.
Erdemir bu işe alımlarda mutlaka bünyesinde taşeronda çalışan ve belirlediği kriterleri karşılayan emekçi kardeşlerimizi de değerlendirmeli, ayrıca yeni işe başlayacaklarda da Ereğlili genç kardeşlerimize öncelik vermelidir.
Örneğin işe alınacak gençlerde belli bir süre Ereğlide ikamet etme şartı konabilir. Siyasi rant uğruna başka şehirlerden taşıma getirilen insanlar bu alımdan öncelikli olarak faydalandırılmamalıdır. İşte o zaman Erdemir’in Ereğli’ye verdiği katkıyı artırdığına inanmaya başlayabiliriz.
Biz buna inanmak istiyoruz… Haydi Erdemir inandır bizi !!!

Etiketler: » »
Share
1095 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ