logo

TOPRAK: “REKABET EDERKEN DAYANIŞMA İÇİNDE DE OLMALIYIZ”

‘Anadolu Buluşması-Marmaris Yerel Medya Çalıştayı’nda konuşan Ekonomi Gazetecileri Derneği Başkanı Celal Toprak, medyada özgün içerik üretmenin ve bağımsızlığın önemine dikkat çektiği sözlerinde dijitalleşme sürecinin fırsatlar da içerdiğini belirterek, “Dijitalleşmenin fırsatları da var. Bu sayede demokratikleşme ve kollektif çalışma sağlanabilir. Yeşil ekonomi konusunda tematik olarak uzman gazetecilik yapılabilir. Meslekte rekabet ederken bir yandan da dayanışma içinde olmalıyız.” dedi.

Yerel basının sorunlarının ve çözüm yollarının konuşulduğu ‘Anadolu Buluşması-Marmaris Yerel Medya Çalıştayı’ bugün başladı.

Türkiye’nin 60 şehrinden 300’e yakın gazeteciyi bir araya getiren çalıştayda basının yaşadığı sorunlar ve çözüm yolları konuşuluyor. Çalıştayın sabah oturumunda açılış konuşmalarının ardından yerel medyanın sorunları ve çözüm önerileri yuvarlak masa toplantıları gerçekleştirildi.

AÇILIŞ KONUŞMASINI BELEDİYE BAŞKANI OKTAY YAPTI

Çalıştayın açılış konuşmasını yapan Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay, Marmaris’in iki senedir pandemi, bu yaz da yangınlar nedeniyle zor zamanlar geçirdiğini söyledi ve “Ben bu süreçte Marmaris’te bulunan gazeteci arkadaşlarıma bir kez daha teşekkür etmek istiyorum. Marmarisimizin sesini duyurmak, yangının vahametini gözler önüne serebilmek için gece gündüz demeden bizlerle birlikte canla başla çalıştılar. Kendilerine teşekkür ediyorum” ifadesini kullandı.

Marmaris olarak hiçbir zaman umutsuzluğa kapılmadıklarını ifade eden Oktay, yangının ardından maddi yaraların hızla sarıldığını, Marmaris’te yaşamın normale dönmesi için büyük gayret gösterdiklerini söyledi. Oktay, yanan ormanlık alanların tekrar eski haline gelmesi için zamana ihtiyaç olduğunu belirterek, buraların hiçbir şekilde turizm, maden veya farklı bir yapılaşmaya izin vermeyeceklerine de vurgu yaptı.

ÖZKAN, “BU BİR İMECEDİR”

Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay’ın ardından CHP İzmir Milletvekili Tuncay Özkan kürsüye geldi. Gazetecilerle buluşmaktan mutluluk duyduğunu ifade eden Özkan, “Sorunlarımızı, çözüm önerilerini ele alacağımız bu çalıştayda sizlerle birlikte bulunmaktan şeref duyuyoruz. Bu bir imecedir. Hep beraber gerçekleştirdiğimiz ve özgür günlerin yaratılmasına katkı sunmak amacıyla oluşturduğumuz çalıştayın hepimize hayırlı olmasını, sizlerin memleketine çözüm önerilerini de beraberinde götürmesini temenni ediyorum” diye konuştu.

GÜNEŞ, “GAZETECİLİK ZOR ZAMANLARDAN GEÇİYOR”

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Genel Sekreteri Sibel Güneş ise “Gazetecilik zor zamanlardan geçiyor sözünün gölgesinde bir aradayız. Toplantının adı yerel medya çalıştayı olsa da burada konuşulan her sorunun evrensel gazetecilik sorunları olduğunu biliyoruz” ifadesini kullandı.

Türkiye’de gazeteciliğin en zor mesleklerden biri olduğunu söyleyen Güneş, “Gazeteciliğin işsizlik, basın iş yasası ile çalıştırılmamak, sendikasızlık, sansür ve otosansür, can güvenliği, iddianamesiz uzun tutukluluk sorunları, yayın yasakları, bizi basın ve düşünceyi ifade özgürlüğünün gerçekleşmediği ülkeler arasında önlere taşımaktadır. İçinde bulunduğumuz durum diğer ülkelerdeki gazeteciler tarafından maalesef kıskanılacak bir durum değildir” açıklamasını yaptı.

YILMAZ, “GAZETECİLER EKONOMİK OLARAK DARBOĞAZDA”

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Yılmaz Karaca ise Anadolu’daki gazetecilerin büyük sorunları olduğunu ifade ederek, medya kurumu sahibi veya çalışanlarının özellikle ekonomik olarak darboğazda olduğunu söyledi. İnternet sitelerinin haberciliği etkilediğini iddia eden Karaca, “300-500 liraya bir site açanlar siyasetçiyi, belediye başkanını tehdit ediyor. Bunun önüne geçilmesi için, yasasının çıkması için meclise müracaat ediyoruz. CHP milletvekilleri birçok kez önerge verdi ama bir türlü çıkarılmak istenmiyor” diye konuştu.

GÜLERYÜZLÜ, “GAZETECİLİĞE YÖNELİK BASKI SUSKUNLUKLA KARŞILANIR HALE GELDİ”

Daha sonra kürsüye gelen Çağdaş Gazeteciler Derneği Genel Başkanı Can Güleryüzlü ise “Bazı konular vardır ki anlatılması hem kolay hem de zordur. Kolaydır; çünkü sorun açık, ortada ve kapsayıcıdır; dolayısıyla da herkes soruna ilişkin belli bir düzeyde bilgiye sahiptir. Zordur; çünkü yaşananların kapsayıcılığından kaynaklı kanıksanma tehlikesi, diğer bir ifadeyle sıradanlaşması söz konusudur. Halk adına kamu otoritelerini denetleme görevini üstlenen gazeteciliğin sorunları ve sorunlara çözüm geliştirme zorluğu ne yazık ki bu tehlikeyle karşı karşıyadır. Gazeteciliğe, gazetecilere yönelik bugün yaşanan sayısız baskı, aralarında da gazetecilerin de yer aldığı halkın çok geniş bir kesimi tarafından suskunlukla karşılanır hale gelmiştir” şeklinde konuştu.

GAPPİ, “YEREL GAZETELER YAŞAM SAVAŞI VERİYOR”

“Biz yerel medyanın temsilcileri birçok konuyla boğuşuyoruz” diyen İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Dilek Gappi de şunları söyledi; “Yerel basın zaten zor durumdayken iki ay önce tasarruf genelgesi yayınlandı. Araç, lojman savurganlığı ile gazete alınması aynı kefede sayıldı. Abone olmayacaksın, doğrudan çalışmalarını anlatmayan ilan vermeyeceksin dendi. Bugün Türkiye’nin yerel gazeteleri yaşam savaşı veriyor denilse yeridir. Herkes yerel gazeteler bitiyor mu diyor ya ben farklı düşünüyorum. Belki de yerel medya en güçlü olacağı zamanları yaşayacak. Evet yeter ki baskı değil, destek görelim.”

SERTER, “ÇALIŞTAY, ÇALIŞMALARIMIZA IŞIK TUTUCAK”

Açılışın son konuşmasını ise CHP İzmir Milletvekili Atila Serter yaptı. Sertel, “Sizlerle bir arada olmanın mutluluğu içindeyiz. Çalıştayın önümüzdeki dönemde yapacağımız çalışmalara ışık tutacak” dedi.

YUVARLAK MASADA YEREL MEDYANIN SORUNLARI TARTIŞILDI

Açılış konuşmalarının ardından yerel medyanın sorunları ve çözüm önerileri yuvarlak masa toplantıları gerçekleştirildi.

TOPRAK, “DİJİTALLEŞMENİN FIRSATLARI DA VAR”

Çalıştay’ın öğleden sonraki oturumunda ‘Ekonomi Medyası’nın Halleri’ başlığının ele alındığı kısımda söz alan Ekonomi Gazetecileri Derneği Başkanı Başkanı Celal Toprak, medyadaki dijitalleşmenin demokratikleşme ve kolektif çalışma fırsatlarını sağlayabileceğini söyledi. 

Toprak, medyada özgün içerik üretmenin ve bağımsızlığın önemine dikkat çektiği konuşmasında yerel medyanın zorda olduğunu kabul ettiğini ancak dijitalleşme sürecinin fırsatlar da içerdiğini belirtti. Toprak, şöyle konuştu:  

“Dijitalleşmenin fırsatları da var. Bu sayede demokratikleşme ve kollektif çalışma sağlanabilir. Yeşil ekonomi konusunda tematik olarak uzman gazetecilik yapılabilir. Meslekte rekabet ederken bir yandan da dayanışma içinde olmalıyız. Bu anlamda hiç birimiz masum değiliz.”

SORUNLAR VE ÖNERİLER DİLE GETİRİLDİ

Yoğun katılım olan çalıştayın öğleden sonraki bölümünde; Yerel Medyada Sendika başlığında Basın iş Genel Başkanı Savaş Nigar ile Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Başkanı Gökhan Durmuş; Ekonomi Medyası Halleri başlığında Ekonomi Muhabirleri Derneği Başkanı Turgay Türker, Ekonomi Gazetecileri Derneği Başkanı Başkanı Celal Toprak; Medyanın Sefaleti ve Gazeteciliğin Onuru başlığında Tele 1 TV Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ; Ankara Gazeteciliği başlığında Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Sertaç Eş; Türkiye’de Araştırmacı Gazetecilik başlığında Cumhuriyet Gazetesi Yazarı Barış Terkoğlu; Yeni Dönemde Değişimler başlığında ise Karar Gazetesi Yazarı Mehmet Ocaktan sunumlarını yaptılar. Mesleki örgütlenmenin önemine dikkat çeken konuşmacılar; genelde, Ak Parti hükümetinin iletişim politikalarını ve İletişim Başkanlığının uygulamalarını eleştirerek sorun ve çözüm önerilerini dile getirdiler.

GÖNÜLLÜ DE ÇALIŞTAYDA 

Yarın da devam edecek Anadolu Buluşması temalı Çalıştaya Kdz. Ereğli Dijital Medya ve Gazeteciler Derneği Başkanı ve Haber Hayat Yayıncılık İmtiyaz Sahibi Doğan Gönüllü de katılırken; Zonguldak’tan, Zonguldak Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Derya Akbıyık, Kdz. Ereğli Gazeteciler Derneği Başkanı Şafak Erel, İHA muhabiri Vedat Kılıç, gazeteciler Cüneyt Özfidan, Haydar Yağız ve Hakan Kurttekin de yer aldı.

Share
206 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ