logo

VALİ TUTULMAZ “EREĞLİ CAMİ FIRSATINI KAÇIRMASIN!”

Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz, ERMED yönetiminin kendisine yaptığı ziyarette Kdz. Ereğli’ye cami yapımı konusuna da açıklık getirdi. Tutulmaz, Belediye Başkanı Halil Posbıyık’ın talep ettiği gibi denize dolgu alanı şeklinde cami yapılamayacağını savundu ve eski terminal alanında meydanın bir bölümüne iki katlı otoparkı olan bir cami yapmak istediklerini kaydederek, “Ereğli bu fırsatı kaçırmasın.” dedi.

Karadeniz Ereğli Dijital Medya ve Gazeteciler Derneği (ERMED) yönetim ve denetim kurulu üyeleri Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz ve Zonguldak Gazeteciler Cemiyeti’ne (ZGC) ziyaretlerde bulundu.

ERMED Başkanı Doğan Gönüllü ve Başkan Yardımcısı Fikri Kapan, Sekreter Sabriye Aşır, Mali Sekreter Aykut Ateş ve Denetim Kurulu üyesi Fahrettin Özaydın ile birlikte ilk ziyareti Vali Mustafa Tutulmaz’a gerçekleştirdi.

ERMED Başkanı Gönüllü, ziyaretteki konuşmasında Temmuz ayında yaptıkları genel kurulun ardından ilk resmi ziyareti Valilik makamına yapmak istediklerini belirtti ve derneğin kuruluş süreci çalışmaları ve hedeflerine ilişkin Vali Tutulmaz’a bilgiler verdi.

MESLEKİ ETİK DEĞERLERİN ÖNEMİNE DİKKAT ÇEKTİ

Vali Tutulmaz da Gönüllü ve ekibine başarı temennisinde bulundu. Tutulmaz, konuşmasında geçtiğimiz günlerde katıldığı ZGC Genel Kurulunda yaptığı konuşmadan alıntılar da yaparak, basın mesleğinde etik değerlerin önemine dikkat çekti ve gazeteciler derneklerine de önemli görevler düştüğünün altını çizdi.

CAMİ KONUSUNA AÇIKLIK GETİRDİ

Ziyaret sırasında Kdz. Ereğli’ye cami yapımı konusuna da açıklık getirmek istediğini ifada eden Vali Tutulmaz, konunun önceki belediye döneminde de ilçe gündeminde olduğunu hatırlatarak, “Cami sadece ibadet yeri değildir. Şehir turizm ve sanatına da katkı sağlar. Sayın Cumhurbaşkanımız şehirlerde hayırseverleri organize ederek camilerin yapılmasına vesile oluyor. Ereğli’de de böyle bir cami yapılacağını söyledi. Biz bunu görev kabul ettik. Belediyeye, Ereğli eski terminal alanında meydanın bir bölümüne iki katlı otoparkı olan bir cami yapalım dedik. Başkan, orasının otopark olacağını Milli Savunma Bakanlığına ait lojmanlardan boşalacak alana veya deniz dolgusu yapılarak cami yapılmasını önerdi. Biz de bin 600 metre karelik cami yerine karşılık Milli Savunma Bakanlığına ait lojman alanı ve katlı otopark alanını kapsayan 12 bin metrekarelik yeri vermeyi önderdik ama belediye başkanından henüz cevap gelmedi.” dedi.

“EREĞLİ BU FIRSATI KAÇIRMASIN”

Denize dolgu alanına cami yapılamayacağını ısrarla savunan Tutulmaz, “Bakın, ibadethaneler dünyanın her yerinde sanatın en üstün uygulandığı ve yansıtıldığı yerlerdir. Ereğli bu fırsatı kaçırmasın.” diye konuştu.

Gazeteciler de, konunun ilçe gündeminde değişik görüşlerde telaffuz edilerek sıkça tartışıldığını ifade etti.

Gönüllü’nün, ileriki süreçlerde hayata geçirecekleri projelerle ilgili tekrar ziyarette bulunacağını ifade etmesi üzerine Vali Tutulmaz da memnunluk duyacağını dile getirdi.

Mesleki ve bölgesel konular üzerinde görüş alışverişinde bulunulan ziyarette, hatıra fotoğrafı çektirildi.

AKBIYIK’A KUTLAMA ZİYARETİ

ERMED yönetimi ikinci ziyaretini ise ZGC Başkanı Derya Akbıyık’a gerçekleştirdi.

Gönüllü, son genel kurulda 5. kez başkanlığa seçilmesi dolayısıyla Akbıyık’ı kutladı ve ERMED olarak bölgesel çalışmalarda birlikte hareket edebileceklerini kaydetti.

Akbıyık da, kuruluşu dolayısıyla ERMED nezdinde Gönüllü’yü kutlarken, Ereğli’ye bağlı Gülüç beldesinde oluşturulması planlanan “Basın Sitesi” hakkında kısa bilgi aktardı.

Ziyarette; ZGC Yönetim Kurulu üyeleri Orhan Akyüz ve İsmail Çelik de hazır bulundu.

Etiketler: »
Share
312 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ