logo

VARANK’IN SÖZLERİNİ YANLIŞ; TOSYALI’NIN ATAMASINI MANİDAR BULDU!

İyi Parti Zonguldak İl Başkanı Yavuz Erkmen, Bakan Varank’ın Filyos Projesi’nin yatırımcının ilgisini çekmediği yönündeki açıklamalarını “yanıltıcı bilgiye dayalı söylem” olarak gördüğünü ifade etti ve ayrıca Filyos Projesinde yönetici firma olarak atanan Tosyalı Holding’in seçimini manidar bulduğunu “kimsenin haberi olmadı da Tosyalı Firması nereden duydu da tek talipli oldu? sorusu ile gündeme taşıdı.

İyi Parti Zonguldak İl Başkanı Yavuz Erkmen, Filyos Projesi ile ilgili, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ ın söylemlerini eleştiren yazılı açıklama yaptı.

“FİLYOS İÇİN ÇOK SAYIDA YATIRIMCI VARDI…”

Filyos Bölgesi ile ilgili, Bakan Mustafa Varank’ ın “Filyos yatırımcının ilgisini çekmedi, bu yüzden Bakan onayı ile yönetimi Tosyalı Firmasına verildi” yönündeki açıklamasını üzülerek okuduğunu ifade eden Erkmen, “sanırım sayın Bakana eksik ve yanıltıcı bilgi verilmiş. Çünkü geçmişten beri Filyos Bölgesine yatırım yapmak isteyen çok sayıda yatırımcı çıkmış ve yatırım yapmak için müracaatlarını da yapmalarına rağmen kendilerine yer tahsisi yapılmadığı için bu yatırımlar yapılamamıştır.” dedi.

“YANILTICI BİLGİYE DAYALI SÖYLEM” ELEŞTİRİSİ

Zonguldak’ta Valilik görevi yaptığı dönemlere atıf yaparak açıklamasını sürdüren Erkmen, “Lukoil Firmasının bu bölgede yatırım için EPDK’ na bizzat resmi müracaat yaptığına tanıklık yaptım. ( Temmuz 2006 ) Nurol – Torunlar ortak girişiminin Liman ve Liman Arkası Entegre Projesi, Rus NLMK Firmasının Çelik Sarma Fabrikası, Karabük Demir – Çelik Fabrikasının yatırım istediği yine Valiliğimiz kayıtlarına girmiş ve de Maliye Bakanlığı’ na ( Milli Emlak Genel Müdürlüğü’ ne intikal ettirilmiş yatırımlardan örneklerdir. ) Dolayısıyla Filyos Bölgesine yatırımcının ilgisi olmadı söylemini yanıltıcı bilgiye dayalı bir söylem olarak görüyoruz. Geçmişten bu güne Filyos her zaman yatırımcının ilgisini çekmiştir.” dedi.

“TOSYALI NEREDEN DUYDU DA…” DİYE SORDU

Filyos Projesine yönetici firma olarak atanan Tosyalı Holding’in seçimini manidar bulan Erkmen açıklamasını şöyle sürdürdü:

Endüstri Bölge Yöneticiliğini yatırımcı açısından belki de daha az maliyetle gerçekleştirecek bir firmanın alma olasılığı varken, ilgi yok deyip Bakan oluruyla Tosyalı Firmasına verilmesi, onun alt yapıyı gerçekleştirip tahsis edeceği bir sistem ne derece sağlıklı olabilir. Bölgemiz de geçmişten beri büyük Demir – Çelik Firmaları varken, onların yatırım istemleri aynı zamanda rakip olan ve de Varlık Fonu Yöneticisi olan Tosyalı Firmasınca karşılanmadığında, Tosyalı Firması ne kadar hakkaniyetli olursa da dedikodulara ve şaibelere yol açacağı aşikar değil midir ? Sorulması gereken soru niye kimsenin haberi olmadı da Tosyalı Firması nereden duydu da tek talipli oldu. Sizin ilan etmediğiniz bir konuda talipli, istekli çıkmadı demek ne derece doğru bir harekettir ? Kamuoyu yapılan yatırımlara, her zaman destek olur, sorun şeffaf davranmama, insanlarda bazı kişilerin korunduğu ve özellikle seçildiği yönündeki algıdır. Şeffaf olunmadığı sürece de maalesef bu algı ger alanda artarak devam etmektedir.

Etiketler: » »
Share
326 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ