logo

YAPI MÜTEAHHİTLERİ YÖNETMELİKLE İLGİLİ BİLGİLENDİRİLDİ

Kdz. Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası’nda “Yapı Müteahhitlerinin Sınıflandırılması ve Kayıtlarının Tutulması Hakkında Yönetmelik Değişikliği” ile ilgili bilgilendirme toplantısı düzenledi.

Kdz. Ereğli TSO ve Çevre Şehircilik Zonguldak İl Müdürlüğü işbirliği ile yapı müteahhitlerine yönelik, “Yapı Müteahhitlerinin Sınıflandırılması ve Kayıtlarının Tutulması Hakkında Yönetmelik Değişikliği” ile ilgili bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

5 Ekim Salı günü Kdz. Ereğli TSO Yaşar Tetiker Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıda Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü görevlilerinden Elektrik ve Elektronik Mühendisi Serkan Karakülah, yönetmelik değişikliği hakkında bilgilendirmede bulundu.

Yönetmeliğin yürürlüğe 2 Aralık 2019 yılında girdiğini hatırlatan Karakülah, Zonguldak’ta toplamda 381 adet gruplandırma yapıldığını ifade ederek bunları C1 grubunda 2, D grubunda 8, D1 grubunda 3, E grubunda 12, E1 grubunda 6, F grubunda 60, F1 grubunda 3, Y grubunda 50, Y1 grubunda 6 ve H grubunda 231 adet olarak açıkladı.

AMAÇ : STANDARTLARA UYUGUN YAPI İNŞA EDİLMESİNİ SAĞLAMAK

Karakulak, yönetmeliğin amacının ise plan, fen, sanat, sağlık, çevre şartlarına ve standartlara uygun yapı inşa edilmesine yönelik yapım faaliyet ve süreçlerinin takibini sağlamak olduğunu söyledi. Yönetmeliğin yapı ruhsatına tabi her türlü yapım işinde, yapı müteahhitliğini üstlenecek olan gerçek ve tüzel kişileri kapsadığını ifade eden Karakulak, detayları hakkında da bilgiler vererek yapı müteahhitlerinin ekonomik, mali, mesleki ve teknik yeterliliklerine göre sınıflandırılması, kayıtlarının tutulması ve belge numaralarının veya gruplarının iptaline ilişkin usul ve esasları anlattı.

TSO yöneticileri ve sektör temsilcilerinin katılım sağladığı toplantı soru-cevap kısmının ardından son buldu.

Share
228 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ