logo

“YAŞLILARDA SAĞLIĞI GELİŞTİRME” ZBEÜ’DE ÖNEMSENİYOR

  • ZBEÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi tarafından düzenlenen I. İbn-i Sina Uluslararası Sağlık Araştırmaları Kongresi, “Yaşlılarda Sağlığı Geliştirme” temasıyla gerçekleştiriliyor.

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi (ZBEÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi tarafından düzenlenen “I. İbn-i Sina Uluslararası Sağlık Araştırmaları Kongresi”, ZBEÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Hakkı Özölçer’in açılış konuşmasıyla başladı.

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi tarafından düzenlenen I. İbn-i Sina Uluslararası Sağlık Araştırmaları Kongresi, Sezai Karakoç Kültür Merkezi’nde düzenlenen açılış töreniyle başladı. “Yaşlılarda Sağlığı Geliştirme” temasıyla gerçekleştirilen kongreye ZBEÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Hakkı Özölçer, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Şenol Hakan Kutoğlu, Prof. Dr. Bekir Hakan Bakkal, Prof. Dr. Servet Karasu, Genel Sekreter Prof. Dr. Zehra Safi Öz, Zonguldak İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Ertuğrul Güner, Zonguldak Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürü Mehmet Türkmen Köse, senato üyeleri, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.

YAŞLI NÜFUSUN ARTIŞINA PARALEL OLARAK İHTİYAÇLAR DA ARTTI

Saygı duruşu ve İstiklâl Marşı’nın okunmasının ardından kongreye dair sinevizyon gösterimi gerçekleştirilerek protokol konuşmalarına geçildi. ZBEÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sibel Koçak, 65 yaş ve üzeri nüfusun toplum içinde %10 oranını geçmesiyle nüfusun yaşlanmaya başladığını, Türkiye’nin de şu an bu eşiği aştığını belirtti.  Yaşlanmakta olan nüfusun ihtiyaç duyduğu bakım ile topluma, yaşamsal, kültürel faaliyetlere katılımın sürdürülmesi gibi kritik konularda kongrede tartışılacak olan hususların büyük önem arz ettiğini belirten Koçak, yapılacak sunumların ve tartışmaların Türkiye’de gerçekleştirilecek yeni çalışmalara da vesile olmasını temenni etti.   

ÖZÖLÇER: “YAŞLILARA YÖNELİK ÇALIŞMA PLATFORMU OLUŞTURUYORUZ”

ZBEÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Hakkı Özölçer, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi olarak her alanda olduğu gibi tıp alanında da büyük çalışmalar gerçekleştirdiklerini, özellikle Batı Karadeniz’in sağlık üssü olma vizyonuyla gerek üniversiteye bağlı sağlık birimleri gerek de Üniversite Hastanesi ile bu alanda mühim çalışmalar sürdürdüklerini belirtti. Rektör Özölçer, özellikle yaşlıların ihtiyaç duydukları temel sağlık hizmetlerine, topluma kazandırılmak için ihtiyaç duydukları temel uygulama ve imkânlara erişim konusunda her geçen gün daha çok çalışma gerçekleştirildiğini, Türkiye’nin de giderek yaşlanmakta olan nüfusu sebebiyle bu konuda büyük çabalar içinde olduğunu ifade etti. Bu sebeple ZBEÜ olarak bu konuda çalışmalar ortaya koymak ve bu alanda çalışan tüm akademisyen ve araştırmacıları bir araya getirerek bir çalışma platformu oluşturmaya çabaladıklarını belirten Rektör Özölçer, kongrenin önemine işaret ederek bu çabaya uygun, kıymetli çıktılar sağlanacağına emin olduğunu aktardı.

Rektör Özölçer’in, sözlerini tüm katılımcılara teşekkürlerini ve saygılarını sunarak sonlandırmasının ardından ZBEÜ Devlet Konservatuvarı öğretim elemanlarından Dr. Öğr. Üyesi Özgür Kırcalı yönetimindeki Devlet Konservatuvarı Gençlik Oda Orkestrası’nın icra ettiği klasik müzik dinletisine geçildi. Büyük beğeni toplayan dinletinin ardından Rektör Özölçer, orkestrayı yöneten Dr. Öğr. Üyesi Özgür Kırcalı’ya teşekkür belgesi takdim etti. Belge takdiminin ardından oturumlarla başlayan I. İbn-i Sina Uluslararası Sağlık Araştırmaları Kongresi, 2-4 Mayıs tarihleri arasında ZBEÜ Sezai Karakoç Kültür Merkezi’nde düzenlenecek oturumlarla devam edecek.

Paylaşın:
161 Kez Görüntülendi. Etiketler:
#

SENDE YORUM YAZ