logo

‘YEREL MEDYADA DİJİTALLEŞME’ TEMASIYLA GERÇEKLEŞTİRİLECEK

  • RTÜK ile Türk İnternet Medya Birliği (TİMBİR) işbirliğinde “Yerel Medyada Dijitalleşme” temasıyla “Türkiye Yüzyılında Dijital Yayıncılık” Konferansı düzenlenecek.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Türk İnternet Medya Birliği ile birlikte “Yerel Medyada Dijitalleşme” temasıyla gerçekleştireceği “Türkiye Yüzyılında Dijital Yayıncılık” Konferansında, Dijital Medyanın ve Yayıncılığın Gelişimi, Dijital Medyada Yapay Zeka ve Dijital Mağduriyet ile Türkiye Yüzyılında Dijital Medya konularını ele alacak.

BASA: “DİJİTAL MEDYANIN DA STANDARTLARI OLUŞTURULMALI”

29 Mayıs Çarşamba günü, Ankara’da gerçekleştirilecek önemli konferans öncesi değerlendirmede bulunan TİMBİR Genel Başkanı Dr. Süleyman Basa, Türkiye’de dijital medyanın hızla gelişmesi ile dijital yayın mecralarının kontrolsüz bir şekilde kurularak herhangi bir akreditasyon işlemine tabii tutulmadan yayın yapabildiğine dikkat çekti. Bu durumun dezenformasyon başta olmak üzere birçok sorunu beraberinde getirdiğini vurgulayan Dr. Basa, “Türkiye Yüzyılında etik kuralları belirlenmiş, akreditasyon işlemine tabi, standartları oluşturulmuş bir dijital medyaya ihtiyaç duyulmaktadır. Bu gerekçelerle; 3335 kanun kapsamında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile kurulan Türk İnternet Medya Birliği olarak, RTÜK öncülüğünde ilgili kurum ve kuruluşlar ile iletişim fakültelerinin temsilcileri ve üyelerimizin katılımı ile düzenleyeceğimiz Türkiye Yüzyılında Dijital Yayıncılık Konferansında sorunlar katılımcı bir modelle görüşmelere açılıp, sahadan direkt bilgilerle politika metinleri oluşturulması hedeflenmektedir” dedi.

Dr. Basa ayrıca, RTÜK’ün Türk medyasının gelişimine öncülük ettiğini ve sorunların çözümü noktasında inisiyatif aldığını belirterek RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’e desteklerinden dolayı teşekkür etti.

Paylaşın:
267 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ