logo

YERLİ OTOMOBİL TANITILDI

Türkiye’nin Otomobili”nin ön gösterim aracının tanıtımı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla Gebze’de yapıldı.

Türkiye’nin Otomobili”nin ön gösterim aracının tanıtımı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla Gebze’de yapıldı.

ERDOĞAN, “TÜRKİYE 60 YILDIR BU HAYALİN PEŞİNDEN KOŞUYOR”

Törende konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin 60 yıllık rüyasının gerçeğe dönüşmesine şahitlik edildiğini belirterek, “Sadece işine odaklanmış profesyonel bir ekip kurup bizi bugünlere getirdiler. Çalıştılar çabaladılar bir kısmı yurt dışındaki işlerini bırakıp vatana döndü. Türkiye yaklaşık 60 yıldır yerli otomobil hayalinin peşinden koşuyor. Yıllardır Türkiye’nin kendi otomobilini üretmesi gerektiğini, bizim montajcılıktan çok daha iyisine layık olduğunuzu hep dile getiririz. Ülkemizi 350 bini bile bulmayan otomotiv üretim potansiyelinden 1,5 milyonun üzerinde bir otomotiv üretim seviyesine çıkardık. Bu sektördeki ihracatımız 32 milyar dolara ulaştı. Ama maalesef kendi otomobilimizi üretme çabalarımızda uzun süre netice alamadık.”dedi.

HESABINI HALKIMIZA BIRAKIYORUZ

Yerli otomobil üretimi konusunda birçok adım attıklarını, girişimde bulunduklarını dile getiren Erdoğan, “Bizim hayalimiz tüm hakları ülkemize ait olan, tasarımcılarımızın emekleriyle yoğrulan, milli teknolojilerle üretilen dünyaya adımızı duyuracak bir otomobile sahip olmaktı. Bunun için de bir babayiğit arıyorduk. Nihayetinde milletimizin bu hayaline gönül veren babayiğitler ortaya çıktı ve TOGG’u kurdu. İçinde bulunduğumuz bu mekanı da özellikle seçtik. Burası Türkiye’nin bilişim vadisi. Burası Türkiye’nin yarınlarını şekillendirecek teknoloji üssü. Aslında biz bu tarihi günde iki mega projeyi aynı anda hayata geçiriyoruz. Hem bilişim vadimizin resmi açılışını gerçekleştiriyor, hem de otomobilimizin ön gösterimini sizlerle paylaşıyoruz. Türkiye’nin yerli ve milli otomobil arayışı malum yeni değildi. İlk yerli otomobil denemesi olan Devrim’in hikayesi aynı zamanda bize hayallerimizin nasıl kâbusa dönüştürüldüğünün de örneğidir. İşte dışarda Devrim otomobilini gördük. Daha önce uçak yapan, motor geliştiren, silah üreten müteşebbislerimizin başına ne gelmişse, Devrim otomobilimizin başına da aynısı gelmiştir. Kimin sesi olduğu artık gün gibi aşikar olan birileri çıkıp, diğer projeler gibi bunun da hem psikolojik hem de fiili olarak sabote edildiğini görüyoruz. Zor şartlarda kurduğu silah fabrikasında hayranlıkla takip edilen kişiyi, fabrikasıyla beraber havaya uçuranların amacının ne olduğunu gördük. Kaybettiğimiz 65 yılın hesabını sormayı halkımıza bırakıyoruz Türkiye artık yeni teknolojilerin sadece pazar değil. Bunları üretip pazarlayan bir ülke haline gelecek. Yazılımda sıçrama yaşayacağız. Bunun için 170 bini aşan yazılımcı sayımızı hızla 500 binin üzerine çıkaracağız.”ifadelerine yer verdi.

VARANK, “TÜM TÜRKİYE’NİN GURURU”

Tanıtım toplantısında konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Ülkemizin teknoloji üssü Bilişim Vadisi’nin açılışı ve TOGG’un yeniliğe yolculuk buluşması vesilesiyle bir araya geldik. 2002 yılında 36 milyar dolarlık ihracat yapabilen sanayi alt yapısına sahiptik. Bugün artık 170 milyar dolara ulaşan ihracata sahibiz. Her sektörde üretim yapabiliyoruz. Türkiye’nin 4 bir yanında sıfırdan kurduğumuz 1500 üzerinde ARGE’nin üzerinde yeni fikirlerin ürüne dönüşmesine ev sahipliği yapıyoruz. Savunma sanayinde tüm dünyanın konuştuğu projeler gerçekleştirdik” şeklinde konuştu.

Yerli otomobilin Türkiye’nin gururu olduğunu belirten Bakan Varank, “Türkiye’nin girişimcileri, mühendisleri, yazılımcılarını istediklerinde ne başarabileceklerini gösterdik. Tecrübeleri yüksek teknoloji üreten ve teknolojiye yön veren ülkelerden biri haline gelmek istiyoruz. Ülkemizin en büyük teknoparkı bilişim vadisini resmen açıyoruz. TOGG’a ev sahipliği yapan birçok girişim, öncüsü olacak diğer projelerin. Burada ki somut projeler ile küresel markalarımızın oluşmasına ve Türk girişimlerinin ortaya çıkmasını sağlayacağız. Yoluna daha büyük adımlarla devam edecek Bilişim Vadisi ülkemizin 21 yüzyılda ki konumunu daha da güçlendirecek” dedi.

“KÜRESEL PİYASADA REKABET EDECEK”

60 yıllık hayalin tesadüf olmadığını belirten Bakan Varank, “Geçmişte Devrim otomobili gibi cesaretli adımlar atıldı ama maalesef yeterli ekosistem gelişmediğinden, siyasi irade olmadığından böyle fevkalede çabalar akim kaldı. Zihniyet yüzünden birçok fırsatı kaçırmış oldu. Gencinden yaşlısına tüm milletimiz tarih boyu sahip olduğu öz güveni geri kazanmış oldu bu dönemde. Yıllarca bu millete yapamazsınız, başaramazsınız diyenlere inat en iyisini biz yaparız dediğimiz günlere geldik. Türkiye’nin 60 yıllık hayali olan kendi otomobilinin üretmesi asla bir tesadüf değil. Türkiye’nin en güzide şirketleri bir araya geldiler ve sizin himayenizde Türkiye’nin otomobilini dünyaya tanıtıyorlar. Otomobil tüm Türkiye’nindir Türkiye’nin gururudur. Bir araba üretme projesi değil, yeni fırsat pencerelerini yakalama hamlesidir. Bugün elektrikli ve bağlantılı araçlar toplam araç satışlarının yalnızca yüzde 1’e sahipken 15 yıl sonra yüzde 40’lara çıkacak. Tüm kritik teknolojileri özgün olarak geliştirme imkanımız var Türkiye’nin otomobili ile küresel piyasada rekabet edecek sektörü oluşturuyoruz, bizde varız diyoruz. Böylece otomotiv sektöründeki 32 milyar dolarlık kapasite ve istihdam hacmini daha yukarıya çıkaracağız” diye konuştu.

“TÜRKİYE’Yİ YENİ TEKNOLOJİYE HAZIR HALE GETİRECEĞİZ”

Türkiye’yi en kısa sürede yeni teknolojiye hazır hale getireceklerini belirten Bakan Varank, “Geliştirilecek araçlara uygun şarj alt yapısını kurmak, kullanım alanlarını belirlemek için çalışmalara başladık. Türkiye’yi yeni teknolojiye hazır hale getireceğiz. Sayın Cumhurbaşkanım, Bakanın boyu mu kısa yoksa arabalar mı büyük diye tartışmalar oldu paylaşım olunca, siz araçların yanında durunca birazdan bu soru işaretleri tamamen ortadan kalkmış olacak” ifadelerine yer verdi.

HİSARCIKLIOĞLU, “BUGÜN BİR BAŞKA GURURLUYUM”

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Türkiye’nin Otomobil Girişimi Grubu (TOGG) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da Türkiye’nin otomobilinin tanıtımında konuşma yaptı. Hisarcıklıoğlu, TOBB olarak 1.5 milyon üyemizle geçmişten bugüne ülkemizin gelişmesi için çok önemli misyonlar üstlendik. Bugün bir başka gururluyum. 2017 TOBB Genel Kurulu’nda Cumhurbaşkanımız bize bir çağrı yapmış ve bu işi üstlenmemizi istemişti. Verdiğimiz sözün arkasındayız. Bu işi başaran Türk özel sektörü adına şeref duyuyorum.” dedi.

“OTOMOTİV SEKTÖRÜ DÜNYADA KABUK DEĞİŞTİRİYOR”

Otomotiv sektörü dünyada kabuk değiştirdiğini belirten Hisarcıklıoğlu, “1960’larda biz bu fırsatı kaçırmıştık, devrim arabasına sahip çıkamamıştık. Bu sefer Allah’ın izniyle başaracağız. Taşın altına elimizi koyarız dedik, dalga geçtiler ortak girişim grubumuzu kurduk inanmadılar pes etmedik çalışmaya devam ettik. Bugün buradayız.” şeklinde konuştu.
Hisarcıklıoğlu, bu 82 milyonun gururu Türkiye’nin otomobili olduğunu belirterek, “Markası patenti, tasarımı bizim olacak. Lisans satacağız. Kendi patentlerimizi için yabancı mühendisleri çalıştıracağız.” diye konuştu.

“TÜRKİYE’NİN OTOMOBİLİ 4 ALANDA DEVRİM YAPIYOR”

2020’de marka tanıtımını 2021 de fabrika açılışı 2022’de ilk araç banttan çıkacağı bilgisini veren Hisarcıklıoğlu, “Ezberleri bozacağız. Türkiye’nin otomobili 4 alanda devrim yapıyor. Bunlardan ilki işbirliği modelimiz. Farklı sektörden babyiğitleri aynı masaya topladık. İkincisi nitelikli çalışanlar yurtdışına göçüyor dediler. Gürcan Karakaş’ı Almanya’dan aldık projenin başına koyduk beyin göçünü tersine çevirdik.” dedi.

“BU YENİ BİR MEYDAN OKUMADIR”

Türkiye’nin ilk defa teknolojide dünyada başa oynadığının altını çizen Hisarcıklıoğlı, “Bugün dünyada ne yapılıyorsa aynısını onlarla aynı zamanda yapıyoruz. Artık devlet hedef veriyor. Kamu-özel sektör atılacak adımları birlikte düzenliyor. Türkiye’nin otomobili dijital ekonomiye geçiştir. Gayri safi milli hasılaya 50 milyar dolar katkıdır. Bu yeni bir meydan okumadır.” ifadelerini kullandı.


Öte yandan; Yerli Otomobil tanıtım toplantısına davetli olarak katılan Zonguldak TSO Başkanı Metin Demir, Kdz. Ereğli TSO Başkanı Arslan Keleş ve Alaplı TSO Başkanı Recep Ocak, toplantıya katılım fotoğraflarını sosyal medya hesaplarından şöyle paylaştılar :

Share
780 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ