logo

YÖK BAŞKANI ÖZVAR, GRİZU-263 TAKIMINI AĞIRLADI

Türkiye’nin ilk cep uydu projesi Grizu-263A’nın mimarı Grizu-263 Uzay Takımı, BEÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çufalı ile birlikte Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar’ı ziyaret etti.

Bülent Ecevit Üniversitesi(BEÜ) Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Koordinatörlüğü’nden verilen bilgiye göre; 19 Ocak Çarşamba günü gerçekleşen ve Takım Danışmanı Prof. Dr. Bülent Ekmekçi’nin de hazır bulunduğu ziyarette ülke ve üniversite için gurur timsali olan uzay takımı, uzay yolculuğunun 5 yıllık hikâyesini ve başarılarının detaylarını YÖK Başkanı Özvar ile paylaştı. 

ÖZVAR, “ÇALIŞMALARINIZ ÖRNEK TEŞKİL EDİYOR

ERDEMİR’in ana sponsor olduğu projede, elde edilen önemli başarıdan duyulan memnuniyetin ifade edildiği açıklamada şöyle denildi:

“Türkiye’nin ilk cep uydusunu tasarlayan,  uzay bilimleri alanında ülkemizi uluslararası arenada önemli derecelerle temsil Uzay takımı ile birlikte olmanın memnuniyetini paylaşan Prof. Dr. Özvar, takımın  projelerinin ülkemizin Milli Uzay Programı hedefleri içerisinde önemli rol oynadığını, takımın  ülkemiz genelinde uzay bilimlerinde örnek teşkil eden çalışmalarını takip ettiklerini  ifade ederek, üniversitemizi ve Grizu-263 Uzay takımını ülkemize yaşattığı gurur vesileyle tebrik ederek başarılı çalışmalarının devamını diledi.”

525 KM.’DEN VERİ PAKETİ GÖNDERİYOR

13 Ocak 2022’de ABD’nin Florida eyaletindeki Cape Canaveral (SLC-40) fırlatma üssünden SpaceX Falcon 9 roketi ile alçak dünya yörüngesinde 525 kilometre (km) uzağa gönderilen Türkiye’nin ilk cep uydusu Grizu-263A başarılı bir şekilde yörüngeye yerleşmiş olup, dünyanın dört bir yanından veri paketi alınmaya devam edilmektedir.

Etiketler: »
Share
214 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ