logo

ZBEÜ İNSAN VE TOPLUM BİLİMLERİ FAKÜLTESİNE İKİ YENİ BÖLÜM

AW469645
  • Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı, ZBEÜ İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi bünyesinde Felsefe Bölümü açılması ile Mütercim ve Tercümanlık Bölümü’nün fakülte bünyesine eklenmesini uygun buldu.

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi (ZBEÜ) Yabancı Diller Yüksekokulu bünyesinde faaliyet gösteren Mütercim ve Tercümanlık Bölümü, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının 21.12.2023 tarih ve 86109 sayılı yazısı ile İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesine aktarıldı.  Ayrıca Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının 13.03.2024 tarihli Yürütme Kurulu Kararı ile İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesinde Felsefe Bölümü’nün açılması da uygun görüldü.

öylece Mütercim ve Tercümanlık ile Felsefe bölümlerinin eklenmesiyle birlikte İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesinin bölüm sayısı sekize yükseldi.

Yeni karara göre İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi; Tarih, Türk Dili ve Edebiyatı, Batı Dilleri ve Edebiyatları, Psikoloji, Sosyoloji, Arkeoloji, Mütercim ve Tercümanlık ve Felsefe bölümleri ile eğitim-öğretim faaliyetlerini sürdürecek.

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Hakkı Özölçer, Merhum Prof. Dr. Şaban Teoman Duralı’nın hayattayken Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesinde Felsefe bölümünün açılmasını çok arzu ettiğini belirterek, bu vasiyetin hayata geçirilmesinin kendilerine nasip olduğunu dile getirdi. Rektör Özölçer, bu önemli arzuyu gerçekleştirmenin gururu ve heyecanı içinde olduklarını ifade ederek açılan bölümün ZBEÜ’ye ve öğrencilere hayırlı uğurlu olmasını temenni etti.

Paylaşın:
209 Kez Görüntülendi. Etiketler:
#

SENDE YORUM YAZ