logo

ZONGULDAK-FİLYOS YENİ YOLUNUN 2.ETABINA BAŞLANDI

Zonguldak-Filyos yolunun ikinci etabında ilk kazma vuruldu. Göbü-Muslu güzergahının ardından tamamlanması planlanan 36 kilometrelik yol ile Filyos’a ulaşım modern hale gelecek.

Zonguldak’ta ilk etabını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı ve kent merkezinden Kilimli ilçesine olan yolu 5 dakikaya indiren Zonguldak-Kilimli güzergahının ardından Muslu-Filyos arasındaki tünel çalışmalarında ilk kazma vuruldu.

Çalışmalar hızlı başladı

Batı Karadeniz sahil yolunun 13,8 kilometrelik bölümünü kapsayan Muslu-Filyos arasındaki 7 adet çift tüp tünel, 2 adet aç-kapa, 2 adet tek köprü, 2 adet farklı seviyeli kavşak çalışmalarında ihaleyi kazanan firma çalışmalarına hızlı bir şekilde başladı. Göbü köyünde çalışmalara başlayan iş makinesi ile tünelin yapılacağı güzergahta hafriyat boşaltma çalışmaları sürüyor. Dron ile havadan görüntülenen bölgede bazı evlerin kamulaştırılacağı öğrenildi. İhaleyi kazanan firmanın Muslu-Filyos, Muslu-Çatalağzı güzergahındaki çalışmaları belirtilen sürede tamamlaması bekleniyor. Tamamlanan yollar Zonguldak-Kilimli güzergahında hayata geçirilen ve ulaşımı modern hale getiren Prof. Dr. Teoman Duralı tünelleri ve Kilimli Sahil Yolu ile birbirine bağlanacak.

Filyos Limanı’na ulaşım kolaylaşacak

11. Kalkınma Planı kapsamında Filyos Limanı’na ulaşım sağlayacak şekilde projelendirilen 34 kilometre uzunluğundaki Zonguldak-Kilimli yolunun 6,5 kilometrelik kesimi, bitümlü sıcak karışım kaplamalı bölünmüş yol standardında Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca tamamlanarak hizmete açılmış oldu. Zonguldak-Kilimli kesimi ile zamandan 135 milyon lira, akaryakıttan 20,2 milyon lira olmak üzere yılda toplam 155,2 milyon lira tasarruf sağlanması planlanıyor. Karbon salınımı ise 4 bin 225 ton azaltılacak. Projenin tamamının hizmete sunulmasıyla Filyos Limanı’na yüksek standartlı erişim imkanı tesis edilecek. Batı Karadeniz Sahil Yolu projesinin önemli bir bölümünü oluşturan güzergah ile Sinop, Bartın ve Zonguldak, Düzce, Sakarya, Kocaeli ve İstanbul’a ulaşım kolaylaşacak.(iha)

Etiketler:
Share
401 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ