logo

ZONGULDAK GÖKGÖL MAĞARASI DAHA ÇOK ZİYARETÇİ ÇEKECEK!

Türkiye’nin en uzun 10. mağarası olma özelliği taşıyan 3.5 milyon yıllık Gökgöl Mağarası, tadilat çalışmalarının bitmesinin ardından yeni dönemde daha çok ziyaretçi çekecek.

Türkiye’nin en uzun 10., Zonguldak’ın ise en uzun 2. mağarası olma özelliği taşıyan 3.5 milyon yıllık Gökgöl Mağarası’ndaki tadilat çalışmaları, Zonguldak Mağaraları Ziyaretçi Merkezi projesiyle önümüzdeki günlerde tamamlanacak. Fosil giriş, Astım Salonu, Harikalar Salonu gibi bölümlendirilen ve geçmiş yıllarda ziyaretçi akınına uğrayan mağara, yeni dönemde de adından söz ettirecek.

İl Özel İdaresince gerçekleştirilen ihale sonucu sürdürülen çalışmalarda sona yaklaşıldı. 3.5 milyon yıllık olduğu değerlendirilen, halka açık 875 metrelik alanı ile Türkiye’nin en uzun 10. mağarası olarak bilinen Gökgöl Mağarası, girişindeki Zonguldak Mağaraları Ziyaretçi Merkezi (ZMZM) ile ilgi odağı olacak. Yaklaşık 6.5 milyon liralık bütçe ile çalışmalara geçen Kasım ayında başlanan çalışmaların yıl sonuna kadar tamamlanması hedefleniyor.

Mikroklima özelliği taşıyor

Türkiye’nin gezilebilir ve halka açık 875 metrelik alanı ile en uzun 10. mağarası olan Gökgöl Mağarası, mercan fosillerin yanı sıra en yaşlı yapı oluşumlarına da ev sahipliği yapıyor. Zonguldak-Ankara karayolu üzerinde bulunan Gökgöl Mağarası, Türkiye’nin önemli mağaraları arasındaki yerini koruyor. Yıl içinde sıcaklık ve nem oranının fazla değişmemesi nedeni ile mikroklima özelliğine sahip olmasıyla bilinen mağaranın girişten büyük çöküntü salonuna kadar olan bölümleri ’Fosil giriş’, ’Astım Salonu’, ’Harikalar Salonu’ gibi adlarla nitelendirildi.

Mağaranın tanıtımı için Bülent Ecevit Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Bölümü akademisyenleri ve öğrencileri de opera ve yöresel türküler seslendirmiş ve mağarada çekilen klipler büyük ilgi görmüştü.

Share
254 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ