logo

ZONGULDAK’TA TARIMA DAYALI YATIRIM DESTEKLERİ ANLATILDI

  • Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası (ZTSO) ev sahipliğinde yapılan toplantıda, Zonguldak İl Tarım ve Orman Müdürlüğü yetkililerince 2024 Yılında uygulanacak olan Tarıma Dayalı Yatırımlara verilen destekler anlatıldı.

Resmi Gazete ‘de yayımlanarak yürürlüğe giren, Tarım ve Orman Bakanlığının, Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Tarıma Dayalı Yatırımların Desteklenmesi Programı’nın başvuruları 3 Ocak itibariyle başladı.

Başvurular 19 Şubat tarihine kadar kabul edilebilecek. Program kapsamında yatırımcılara yüzde 50 hibe verilecek. Başvurular www.tarimorman.gov.tr adresinden online olarak yapılacak.

8 Ocak Pazartesi günü Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası (ZTSO) ev sahipliğinde yapılan toplantıda, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü yetkililerince 2024 Yılında uygulanacak olan Tarıma Dayalı Yatırımlara verilen destekler anlatıldı.

YENİ SEKTÖRLER : YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAKLARI, DENİZLERDE YETİŞTİRİCİLİK, GÜBRECİLİK…

Tebliğ kapsamında; Tıbbi ve aromatik bitkilere yönelik yatırımlar, Bitkisel ürünlere yönelik yatırımlar, Hayvansal ürünlere yönelik yatırımlar, Çelik silo konusuna yönelik yatırımlar, Soğuk hava deposu konusuna yönelik yatırımlar, Kapalı ortamda bitkisel üretime yönelik yatırımlar, Büyükbaş hayvan yetiştiriciliğine yönelik yatırımlar, Küçükbaş hayvan yetiştiriciliğine yönelik yatırımlar, Kanatlı hayvan yetiştiriciliğine yönelik yatırımlar, Kültür mantarı üretimine yönelik yatırımlar, Büyükbaş ve küçükbaş hayvan kesimhanelerine yönelik yatırımlar, Kanatlı hayvan kesimhanelerine yönelik yatırımlar, Yenilenebilir enerji kaynakları kullanımına yönelik yatırımlar,  Denizlerde yetiştiricilik, İç sularda yetiştiricilik, Tarıma dayalı ihtisas organize sanayi bölgelerinde yetiştiricilik, Hayvansal ve bitkisel orijinli gübre işlenmesi, paketlenmesi ve depolanmasına yönelik yatırımlar,   Hayvansal orijinli gübre, Bitkisel orijinli gübre, Aile işletmeciliği faaliyetlerinin geliştirilmesine yönelik altyapı yatırımları, Arıcılık ve arı ürünlerine yönelik yatırımlar, Bilişim sistemleri ve eğitimi yatırımları, El sanatları ve katma değerli ürünlere yönelik yatırımlar, İpek böceği yetiştiriciliğine yönelik yatırımlar, Su ürünleri yetiştiriciliğine yönelik yatırımlar, Tarımsal amaçlı örgütler için makine parkı yatırımları, Tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliğine yönelik yatırımlar destekleniyor

Zonguldak İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürü Bilgison Yılmaz’ın açılış konuşmasıyla başlayan toplantıda, uzmanlar alanları ile ilgili destekleri anlattılar ve sorulan soruları cevaplandırdI.

DEMİR’DEN TARIM SEKTÖRÜ GİRİŞMİCİLERİNE ÇAĞRI:

ZTSO Yönetim Kurulu Başkanı Metin Demir,’’ Zonguldak İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüzle iş birliği yaparak, 2024 Yılında uygulanan tarıma dayalı yatırımlara verilen destekleri, tarım ve hayvancılık alanında faaliyetleri olan ve bu alanlara ilgi duyan profesyonellere anlattık. İlimizde tarımsal alanla iştigal eden işletme sahipleri, işletme yetkilileri, tarımsal yatırım düşünen girişimciler toplantımıza yoğun ilgi gösterdi. Ben kendilerine teşekkür ediyorum. Bu yıl proje tutarlarında önemli artışlar oldu. Yeni tesisler için 2023 yılında 7 milyon TL olan tutar 14 milyona, tamamlama projelerinde 5 milyon TL olan tutar 12 milyona, kapasite artırımı/teknoloji yenileme veya modernizasyonunda 4 milyon TL olan tutar 10 milyona, kırsal ekonomik altyapı yatırımları 1 milyon TL’den 3 milyon liraya yükseltildi. İlimizdeki girişimcilerin bu desteklerden de istifade ederek yatırımlarını çoğaltmalarını, büyütmelerini, geliştirmelerini ve yeni yatırımcıların sektöre girmelerini bekliyoruz’’ dedi.

Paylaşın:
253 Kez Görüntülendi. Etiketler: »
#

SENDE YORUM YAZ