logo

“ZONGULDAK’TA TÜM ADAY ADAYLARI ÖN SEÇİME GİRMELİ”

  • 27. Dönem CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, 31 Mart Yerel Seçimlerine yönelik Zonguldak Merkez için aday belirleme sürecinde yaşanan ön seçim kararını değerlendirerek, başvuran tüm aday adaylarının ön seçime girmelerinin doğru olacağını aksi taktirde oy kaybı olabileceği görüşünü savundu.

Demirtaş, CHP Parti Meclisi tarafından alınan kararı hatırlattığı basın açıklamasında, gerekçelerini açıklayarak, 7 aday adayı yerine sadece 4 adayla ön seçme girilme kararının tekrar gözden geçirilmesini istedi.

Partinin ilkelerine ve seçimin kazanılması gerektiğine atıf yapan Demirtaş, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

KARARI HATIRLATTI

Partimizin Zonguldak Merkez İlçe Belediye Başkan adayımızın belirlenmesi için dün Parti Meclisimizin aldığı karar ile;”….Genel Merkezimizin Merkez ilçe seçim bölgesinde yaptırmış olduğu anket sonucunda aday adaylarımızdan Fırat Birkan, Harun Akın, Tahsin Erdem’in oy oranlarının birbirine yakın çıkmış olmasından dolayı 30.12.2023 tarihinde “Örgüt Denetiminde Ön Seçim (Yerel Seçimler Aday Saptama Yönetmeliği Madde 12/3)” yapılmasına…” karar verilmiştir.

“3 ADAY ADAYI HANGİ KRİTERLERE GÖRE BELİRLENDİ?”

Öncelikle Parti Meclisimizin aldığı karar ile Zonguldak Merkez İlçe Belediye Başkan adayımızın belirlenmesi için, ”örgüt denetiminde ön seçim yapılması” Zonguldak Merkez ilçe ve bu dönemin koşulları ile birlikte değerlendirildiğinde doğru bir yöntem olduğunu ifade etmek istiyorum. Ancak 7 Belediye Başkan aday adayından, 4 aday adayının neden önseçim dışında bırakıldığı, 3 aday adayının hangi kriterlere göre belirlendiği, anket kriterlerinin ne olduğu, partililerimiz ve Zonguldak kamuoyu tarafından anlaşılamamıştır.

“TÜM ADAY ADAYLARI ÖN SEÇİME GİREBİLMELİ”

Kişisel kanaatim örgüt denetiminde ön seçim yapılacaksa- ki Zonguldak Merkez ilçe için doğru yöntem budur- ön seçime girmek isteyen diğer aday adaylarının da ön seçime girebilmesi gerekir idi. Belediye Başkan Aday Adaylarımızdan ön seçime girmek isteyenlerin tamamının da bu demokratik yarışa girebilme hakkı olmalıdır. Partililerimizin beklentisi de bu yöndedir. Aksi bir durum yerel seçim öncesi partililerimizin arasında ayrımcılığa, küskünlüğe ve kırgınlığa yol açacaktır ve sonuç olarak yerel seçimde alacağımız oyların düşmesine sebep olma ihtimali yüksektir .

“KARAR TEKRAR GÖZDEN GEÇİRLSİN”

Bu sebeple parti yetkililerimizin bu durumu göz önünde tutarak, verdikleri kararı tekrar gözden geçirmeleri ve ön seçime girmek isteyen diğer 4 aday adayının önseçime girmelerini sağlayacak kararı almaları, partimizin temel ilkelerine uygun olacaktır.

Paylaşın:
416 Kez Görüntülendi. Etiketler:
#

SENDE YORUM YAZ