logo

4 ARALIK DÜNYA MADENCİLER GÜNÜ KUTLAMA MESAJLARI

4 Aralık Dünya Madenciler Günü dolayısıyla yayın kuruluşumuza gelen kutlama mesajlarını aynen yayınlıyoruz:

ÜNAL DEMİRTAŞ /CHP ZONGULDAK MİLLETVEKİLİ

Türkiye’de kömür madenciliği denince akla Zonguldak, Zonguldak denince de akla kömür madenciliği gelir. Zonguldak, taş kömürünün başkentidir. Kara elmas diyarı Zonguldak’ta binlerce aile geçimini madenlerde çalışarak kazanır. Madenler Zonguldaklının işi, aşı ekmeğidir.

Geçmişten bugüne, yüzyıllardır madenciler dünyanın en zor, en riskli  işini yapmaktadır. Bugün hayatımızda elimizi attığımız her alanda madencilerimizin alınteri, emeği var. Sanayinin dolayısıyla ekonominin temel çarklarının dönmesini sağlayanlar madencilerimizdir. Yerin binlerce metre altında, çok meşakkatli koşullarda çalışan madencilerimiz, canları pahasına dünyanın en zor, en ağır, en tehlikeli işini yapmakta, yeraltındaki zenginlikleri insanlığın hizmetine sunmaktadır. Ancak buna rağmen hala daha emeğe, insana değer verilmemekte, denetimsiz, kaçak, iş güvenliğinin hiçe sayıldığı ocaklarda, madencilerimiz hayatını kaybetmektedir.

Taş kömürü gibi olağanüstü bir zenginliğe sahip olan Zonguldak’ın bu potansiyeli maalesef şimdiye kadar yeteri kadar değer görmemiş, binlerce madenci hayatını kaybetmiştir. Oysa, insan ve emeğe değer veren bir yaklaşımla, iş güvenliği önlemlerinin ve denetimlerini tam ve yerinde yapıldığı bir çalışma sistemi içinde, Zonguldak’ın bu potansiyeli değerlendirilmelidir. Çünkü taş kömürü Zonguldak’ın dünü, bugünü ve geleceğidir.

TTK, TAM KAPASİTE ÇALIŞMALI!

Gelişen ve değişen dünyadaki artan enerji ihtiyacı da göz önüne alındığında taş kömürünün önemi bir kat daha artmaktadır. Kömür dünyada ve ülkemizde stratejik öneme sahip enerji kaynaklarından biridir. Enerjide dışa bağımlılığımızı ortadan kaldırmada atılacak en büyük adım da milli kaynaklarımızın değerlendirilmesidir. Zonguldak’ın sahip olduğu 1.5 milyar tonluk taş kömürü rezervi bu anlamda ayrıca önem taşımaktadır. İşçi sağlığı ve iş yeri güvenliği önlemlerinden taviz verilmeden, mevcut rezervin değerlendirilmesi ve yer altındaki bu zenginliğin yeryüzüne çıkarılması ülkemiz ekonomisi açısından da atılacak büyük adımlardan birisi olacaktır. Stratejik öneme sahip olan taş kömürünün verimli ve etkin bir şekilde çıkarılmasını sağlayabilecek tek kurum ise Türkiye Taşkömürü Kurumu’dur. Bu nedenle TTK’nın işçi açıkları derhal kapatılmalı, etkin konumuna geri dönmesi ve tam kapasite ile çalışması sağlanmalıdır.

TÜM MADEN ŞEHİTLERİNİ SAYGI VE RAHMETLE ANIYORUM!

Bu duygu ve düşüncelerle; iş cinayetlerinde can veren tüm maden şehitlerimizi rahmet ve saygıyla anarken, yerin yüzlerce metre altında, maden ocaklarında zor koşullarda  kazma sallayan tüm madencilerimizin 4 Aralık Dünya Madenciler Günü’nü kutluyorum.


İSMAİL ÇORUMLUOĞLU /KDZ. EREĞLİ KAYMAKAMI

“Dünyanın en eski ve en zor mesleklerinden biri madenciliktir. Yeraltı kaynaklarımızı çıkarmak için yerin binlerce metre altında, alın teri döken maden emekçilerine vefa borcu asla ödenemez.

Madenciliğin gelişmesini sağlayacak tedbirlerin alınarak, desteklenmesi, keşfedilen her kaynak ve üretime geçirilen her madenin ülkemizin kalkınmasına katkı sağlayacağını unutmadan, çevre ve insan sağlığına duyarlı bir üretim anlayışı ile maden zenginliklerimizi ekonomiye kazandırılması temennisindeyiz.

Tüm madencilerimize, her türlü kazadan ve olumsuzluktan uzak, iş güvenliği ve sağlığı içerisinde bir çalışma ortamı ile aileleriyle birlikte sağlıklı, huzurlu, mutlu bir yaşam diliyor, mesleğini yaparken hayatını kaybeden maden şehitlerimizi de rahmetle anıyorum.”


HALİL POSBIYIK / KDZ. EREĞLİ BELEDİYE BAŞKANI

“Madencilik uzun yıllar Ereğli için hem bir simge hem de yaşam biçimi oldu. Bu milli servetimizi ortaya çıkarmak için hayatlarını riske atan, zorlu çalışma koşullarıyla mücadele eden emekçilerimize ve ailelerine şükran borçluyuz. Bu uğurda canlarını veren, göçük altında kalan bütün madencilerimizi saygıyla, minnetle ve rahmetle anıyoruz. Çalışma koşullarının iyileştirilmesi, risklerin minimuma indirilmesi için verdikleri mücadelede her zaman yanlarındayız. İş kazaları kader değildir. Bununla ilgili önlemlerin daha etkili olarak alınması için bu gün vesile olsun. Emeğin ve alın terinin simgesi madenci kardeşlerimizin “Dünya Madenciler Günü”nü bu duygu ve düşüncelerle kutluyorum.”

Share
385 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ