logo

CHP’Lİ ÖZTUNÇ DOĞA VE ÇEVRE İÇİN SESLENDİ: “YANINIZDAYIZ”

CHP Genel Başkan yardımcısı Ali Öztunç, Alaplı ilçesinde Kavak Deresi mevkiinde bulunan Curuf Geri Dönüşüm Tesisleri alanında oluşan gölet önünde, çevre platformları tarafından düzenlenen etkinliğe katılarak “Partimiz, örgütlerimiz, partililerimiz; sizinle beraberiz. Yasal süreçte de bu işin takipçisi olmaya devam edeceğiz. Bu gün buraya gelerek, birilerine, sizin yanınızda olduğumuz mesajı vermek istedik. ” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Doğa Hakları, Çevreden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı, Kahramanmaraş Milletvekili Gazeteci Ali Öztunç, beraberinde Zonguldak Milletvekilleri Ünal Demirtaş ve Deniz Yavuzyılmaz’la birlikte, Alaplı ile Ereğli ilçelerinin sınırlarında bulunan Kavak Deresi mevkiinde çevre Platformlarının düzenlediği etkinliğe katıldı. Etkinliğe Alaplı Belediye Başkanı Nuri Tekin, CHP Kdz. Ereğli ilçe Başkanı Eylem Ertuğrul, Alaplı ilçe Başkanı Hüseyin Tosun, Kent Konseyi Başkanı Yasin Ören, Şehir Plancıları Odası Başkanı ve siyasetçi Kamuran Ayyıldız, çevreciler ve köylüler katıldı.

MÜSİLAJ FELAKETİNE VURGU YAPTI

Sözlerine Türkiye gündeminde bulunan Deniz Salyası(müsilaj) felaketine değinerek başlayan Öztunç, Türkiye’nin dört bir yanında doğa ile oynandığını ifade ederek, “Türkiye’nin dört bir yanı delik deşik ediliyor. Kuzeyinden güneyine, doğusundan batısında doğa ile oynanıyor. ‘Doğa intikamını alır’ diyoruz ama inandıramıyoruz. Geçen sene Giresun’da gördük intikamını aldı. Şimdi Marmara Denizi’nde görüyoruz. Yıllarca pislikler Marmara Denizi’ne akıtıldı, kanalizasyon verildi. Sanayi tesislerinin atıkları verildi. Bakıyoruz şimdi; Marmara Denizi kusuyor. Marmara Denizi diyor ki; ‘ey insan oğlu, Sen beni kirlettin bende benin yüzüne tükürüyorum bak’ diyor.” dedi.

“BELEDİYE MÜHÜRLEMİŞ TESİS ÇALIŞMAYA DEVAM ETMİŞ” İDDİASI

Burada bulunan 2 ayrı curuf işleme ve geri dönüşüm tesisleri alanında oluşan göletin işletmeler tarafından kurutulmak ve yerine tesis kurulmak istendiğini öğrenen Öztunç, çevre köylerinin buna karşı olduğunu söyledi. Tesisin Kdz. Ereğli belediyesi tarafından mühürlendiği halde gece boyunca işletilmeye devam edildiğini iddia eden Öztunç, “burada bu tesisleri istemeyen bu insanlara destek olmak amacı ile bizzat kendim geldim. Geleceğimiz duyuldu ve sağ olsun belediye harekete geçti. Ereğli kısmındaki mühürlendi öyle değil mi? Ama gece çalışmaya devam etmiş. Yazık günah. Burada insanlar uyuyamıyorlar. Birileri unutmasınlar kefenin cebi yok. Birilerinin, bu kadar parayı bir yere götürme şansları yok” diye konuştu.

OYAK ERDEMİR’E “BU İŞE EL ATIN” ÇAĞRISI

Alaplı Çevre Platformu temsilcisi Mustafa Sevim’den dosya üzerinde bilgiler alan Öztunç “Burada Cüruf tesisi var iki tane. Ereğli demir çelik (EREMİR), yıllarca bu memleketin kalkınmasına büyük katkı verdi. Bu bölgede ki insanlarımızın evine ekmek götürmesini sağladı. Geldiğimiz noktada; iki tesiste, maalesef bu tabiatın içerisinde yanlış yerde konuşlandırılıp yanlış yerde yapılmak isteniyor. Demir çelikten çıkan cüruf, dünya teknolojisinde pek çok alanda kullanılıyor. Niye biz kullanmıyoruz? Niye sadece üçte birini kullanıyoruz da üçte ikisini doğaya atıyoruz. Başka bir şey yapıyoruz, denize atıyoruz. Bu iki tesisin kurulmasındaki en büyük sorumlu OYAK’tır. Demir çeliktir. Demir çelik; eğer kendisi, bu cürufu halledebilse gerek kalmayacak. Demir çeliğe bir çağrı: Bir an evvel siz bu işe el atın. ‘Fazla maliyet oluyor’, ‘para çok gidecek’, ‘sıkıntıya girer şirket’ diye bakmayın. Cüruf ile ilgili çalışmayı yapın.” dedi.

“YANINIZDAYIZ…”

Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun selamını getirdiğini ifade eden Öztunç, konunun takipçisi olacaklarının sözünü verdi ve şöyle konuştu:

“Burası, mühürlü halde gece çalışıyorsa sorumluluğu emniyettedir, jandarmadadır, Validedir Valide. Gece belediye mühürlüyor da gece kaçak çalışıyorsa Vali, Kaymakam suç işliyor demektir. Bugün, Kaymakamla da Valiyle de bu konuyu konuşmak için arayacağım. Yok böyle bir dünya yok. Buna izin vermeyiz. Yasal süreç devam ediyor. Avukatlar davayı açmışlar. Milletvekillerimizden Ünal Demirtaş avukattır. Kendisi bu konu ile ilgileniyor. Partimiz, örgütlerimiz, partililerimiz; sizinle beraberiz. Yasal süreçte de bu işin takipçisi olmaya devam edeceğiz. Bu gün buraya gelerek, birilerine, sizin yanınızda olduğumuz mesajı vermek istedik. Haberiniz olsun. Merak etmeyin, rahat olun. İllaki bu işler durdurulur. Ama şunu da söyleyeyim: Sadece burası değil, Türkiye’nin dört bir tarafı böyle. Sevgili Zonguldaklılar. Sandık önünüze geldiği zaman siz de gereken cevabı verin artık. Sizin gücünüz sandıktır. ‘Yeter artık bu soygun düzenine’ deyiverin artık. Ne diyor Cumhurbaşkanı: ‘Aç varsa sen doyur’. Yakışır mı bir cumhurbaşkanına. ‘Komşusu açken kendisi tok yatan bizden değildir’ diye bir anlayışı savunmuyor mu? Bu dini inancın bir üyesi değil mi? Bunlara cevabı vermek sizin göreviniz. Biz bugün yanınızdayız, siz de yarın bizim yanımız da olacaksınız.”

Öztunç konuşmasını sürdürürken çevre köylüler ve doğa duyarlıları, ‘zehirlenmek istemiyoruz’, ‘Alaplı Zehir Deposu Olmasın’, ‘Marmara bitti sıra Karadeniz’de’ gibi afişlerle tepkilerini dile getirdiler.

CHP heyeti, Alaplı’da diğer ziyaret ve etkinliklere katılmak üzere alandan ayrılırken, kalabalık da olaysız bir şekilde dağıldı.

Etiketler: »
Share
276 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ